REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy grozi mandat za ewidencjonowanie sprzedaży w kasie po godzinach

Marta Szczepkowska
Czy grozi mandat za ewidencjonowanie sprzedaży w kasie po godzinach / Fot. Fotolia
Czy grozi mandat za ewidencjonowanie sprzedaży w kasie po godzinach / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo podatkowe nie reguluje godzin, w których osoba prowadząca działalność gospodarczą może dokonywać sprzedaży, a tym samym prowadzić ewidencję w kasie fiskalnej. Jeżeli osoba dokonuje sprzedaży po godzinach i w związku z tym rejestruje w kasie godzinę faktycznej sprzedaży (mimo, że było to już po oficjalnym zamknięciu) nie odpowiada za postąpienie niezgodnie z przepisami prawa podatkowego.

Ewidencji po godzinach pracy nie musi też dokonywać sprzedawca we własnej osobie. Zgodnie z prawem może tego dokonywać każda osoba upoważniona przez właściciela. Niezależnie kiedy ewidencja ma miejsce, kto jej dokonuje, jeżeli jest zgodna i odpowiada danemu stanowi faktycznemu to nie podlega karze mandatu.

Autopromocja

Ustawodawca przewiduje karę mandatu dla osób, które korzystają z kas fiskalnych i prowadzą ich ewidencję w sposób nierzetelny lub wadliwy. Prawo karne skarbowe za czynności prowadzące do odpowiedzialności karnoskarbowej wyszczególnia, nieprowadzenie księgi (art. 60 par. 1 k.k.s.), nierzetelne prowadzenie księgi ( art. 61 par. 1, 2 k.k.s.), wadliwe prowadzenie księgi (art. 61 par. 3 k.k.s.), dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej (art. 62 par. 4 k.k.s.), niewydanie dokumentu z kasy rejestrującej stwierdzającego dokonanie sprzedaży, tj. paragonu fiskalnego lub faktury VAT ( art. 62 par. 4 k.k.s.). W innych przypadkach nie podlega się karze mandatu.

Rejestracja sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej - działalność okresowa

Karze mandatu podlega się kiedy ewidencja jest prowadzona w sposób nierzetelny. Co to oznacza w praktyce? Nierzetelnością określa się prowadzenie księgi ewidencyjnej niezgodnie ze stanem rzeczywistym, o czym stanowi art. 53 par. 21 pkt. 5 k.k.s. Zapis ze zdarzeń, które nie miały miejsca, nieujawnienie zdarzeń mających miejsce lub opis zdarzenia, które miejsce miało natomiast nie zgadzają się dane ze stanem faktycznym będą podchodziły pod czynności, które wpływają na nierzetelność prowadzonej ewidencji.

Prowadzenie ewidencji w sposób wadliwy określa się jako niezgodny z przepisami prawa ( art. 53 par. 23 k.k.s.) Odnosi się to wyłącznie do samych zapisów kasy fiskalnej. Jeżeli zapisy są prowadzone zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014r. to nie podlega się odpowiedzialności karnoskarbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Jeżeli sytuacja jest niejednoznaczna czy księga była prowadzona rzetelnie i w sposób niewadliwy, to obowiązuje zasada domniemania niewinności, z której wynika, że organ ścigający (policja skarbowa) ma wykazać popełnienie czynu zabronionego. Osoba dokonująca sprzedaży nie ma obowiązku dochodzenia swojej niewinności. Jeżeli organy ścigania mają podstawy twierdzić, że sprzedaż nastąpiła o innej godzinie niż zostało to zarejestrowane musi to wykazać w sposób nie budzący wątpliwości, że naruszenie przepisów faktycznie miało miejsce.

Kasy fiskalne - rozpoczęcie ewidencjonowania

Podstawa prawna:

- art. 53 § 21 pkt 5, § 22 i 23, art. 60 § 1, art. 61, art. 62 § 4 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1247

- rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – Dz.U. z 2014 r., poz. 1544

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

REKLAMA