reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy grozi mandat za ewidencjonowanie sprzedaży w kasie po godzinach

Czy grozi mandat za ewidencjonowanie sprzedaży w kasie po godzinach

Prawo podatkowe nie reguluje godzin, w których osoba prowadząca działalność gospodarczą może dokonywać sprzedaży, a tym samym prowadzić ewidencję w kasie fiskalnej. Jeżeli osoba dokonuje sprzedaży po godzinach i w związku z tym rejestruje w kasie godzinę faktycznej sprzedaży (mimo, że było to już po oficjalnym zamknięciu) nie odpowiada za postąpienie niezgodnie z przepisami prawa podatkowego.

Ewidencji po godzinach pracy nie musi też dokonywać sprzedawca we własnej osobie. Zgodnie z prawem może tego dokonywać każda osoba upoważniona przez właściciela. Niezależnie kiedy ewidencja ma miejsce, kto jej dokonuje, jeżeli jest zgodna i odpowiada danemu stanowi faktycznemu to nie podlega karze mandatu.

Ustawodawca przewiduje karę mandatu dla osób, które korzystają z kas fiskalnych i prowadzą ich ewidencję w sposób nierzetelny lub wadliwy. Prawo karne skarbowe za czynności prowadzące do odpowiedzialności karnoskarbowej wyszczególnia, nieprowadzenie księgi (art. 60 par. 1 k.k.s.), nierzetelne prowadzenie księgi ( art. 61 par. 1, 2 k.k.s.), wadliwe prowadzenie księgi (art. 61 par. 3 k.k.s.), dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej (art. 62 par. 4 k.k.s.), niewydanie dokumentu z kasy rejestrującej stwierdzającego dokonanie sprzedaży, tj. paragonu fiskalnego lub faktury VAT ( art. 62 par. 4 k.k.s.). W innych przypadkach nie podlega się karze mandatu.

Rejestracja sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej - działalność okresowa

Karze mandatu podlega się kiedy ewidencja jest prowadzona w sposób nierzetelny. Co to oznacza w praktyce? Nierzetelnością określa się prowadzenie księgi ewidencyjnej niezgodnie ze stanem rzeczywistym, o czym stanowi art. 53 par. 21 pkt. 5 k.k.s. Zapis ze zdarzeń, które nie miały miejsca, nieujawnienie zdarzeń mających miejsce lub opis zdarzenia, które miejsce miało natomiast nie zgadzają się dane ze stanem faktycznym będą podchodziły pod czynności, które wpływają na nierzetelność prowadzonej ewidencji.

Prowadzenie ewidencji w sposób wadliwy określa się jako niezgodny z przepisami prawa ( art. 53 par. 23 k.k.s.) Odnosi się to wyłącznie do samych zapisów kasy fiskalnej. Jeżeli zapisy są prowadzone zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014r. to nie podlega się odpowiedzialności karnoskarbowej.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Jeżeli sytuacja jest niejednoznaczna czy księga była prowadzona rzetelnie i w sposób niewadliwy, to obowiązuje zasada domniemania niewinności, z której wynika, że organ ścigający (policja skarbowa) ma wykazać popełnienie czynu zabronionego. Osoba dokonująca sprzedaży nie ma obowiązku dochodzenia swojej niewinności. Jeżeli organy ścigania mają podstawy twierdzić, że sprzedaż nastąpiła o innej godzinie niż zostało to zarejestrowane musi to wykazać w sposób nie budzący wątpliwości, że naruszenie przepisów faktycznie miało miejsce.

Kasy fiskalne - rozpoczęcie ewidencjonowania

Podstawa prawna:

- art. 53 § 21 pkt 5, § 22 i 23, art. 60 § 1, art. 61, art. 62 § 4 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1247

- rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – Dz.U. z 2014 r., poz. 1544

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama