Faktura przekazana kontrahentowi z inną kwotą niż na paragonie
REKLAMA
REKLAMA
Zdarza się, że sprzedaż zarejestrowana z zastosowaniem kasy rejestrującej jest dokumentowana fakturą. Art. 106 ustawy o VAT mówi, że w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż.
REKLAMA
Gdy nie ma sprzedaży nie ma też obowiązku posiadania kasy fiskalnej
Wystawienie faktury musi być rzetelne, inaczej osoba prowadząca działalność może odpowiadać na zasadzie odpowiedzialności karnoskarbowej. Zgodnie z art. 62 par. 2 kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
W związku z powyższym kwota wyliczona na fakturze i paragonie powinna być taka sama. Ustawodawca nie określił, co dokładnie oznacza wystawianie faktury w sposób nierzetelny. Natomiast można przypuszczać, że w sytuacji, w której kwoty na paragonie i fakturze nie będą się zgadzać, mogą być traktowane jako nierzetelność przy prowadzeniu faktur i rachunków. Gdy nie ma możliwości zmiany programu do wystawiania faktur, tak aby naliczał kwotę brutto, powinno się wystawić fakturę ręczną. Paragon i faktura, które wydaje się kontrahentowi będą wtedy zgodne i prawidłowe, a osoba prowadzącą działalność uniknie ryzyka odpowiadania za wykroczenie karnoskarbowe.
Podstawa prawna:
- art. 106h ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171
- art. 62 § 2 i 5 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat