| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Kasa rejestrująca przy organizowaniu festynów

Kasa rejestrująca przy organizowaniu festynów

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie przewiduje szczególnych zwolnień dla sprzedaży na lokalnych imprezach (festyny okolicznościowe) od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nie oznacza to jednak, że podatnicy organizujący festyny nie mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas.

Prowadzenie ewidencji przy pomocy kas fiskalnych jest obowiązkiem każdego podatnika dokonującego sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz każdego rolnika ryczałtowego. Stanowi o tym ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.).

Ustawa przewiduje, że w drodze rozporządzenia ustawodawca może zwolnić pewne przedmioty/podmioty od wymogu prowadzenia ewidencji w kasie fiskalnej. Jeżeli mamy do czynienia z dochodem nie przekraczającym 20.000 zł to zgodnie z rozporządzeniem nie ma obowiązku rejestracji takiej sprzedaży w kasie fiskalnej.

Czy grozi mandat za ewidencjonowanie sprzedaży w kasie po godzinach

W związku z tym, jeśli na festynie lub innym wydarzeniu organizowanym z inicjatywy lokalnych mieszkańców dochodzi do sprzedaży wyrobów typu: rękodzieła, wypieki, wyroby garmażeryjne, a dochód z ich sprzedaży nie przekracza 20.000 zł nie ma wymogu prowadzenia rejestru w kasie fiskalnej.

Festyny, które zazwyczaj są organizowane z inicjatywy lokalnej społeczności i mają za zadanie szerzyć kulturę danego regionu, czerpią dochód ze sprzedaży rękodzieł i innych wyrobów wytwarzanych przez mieszkańców. Natomiast ten dochód co do zasady nie może przekroczyć ustawowych 20.000 zł, jeżeli chce się uniknąć korzystania z kasy. Co prawda ustawodawca nie wyszczególnił w rozporządzeniu festynów jako inicjatyw, które nie podlegają obowiązkowi ewidencjonowania działalności, ale tego typu wydarzenia podlegają przepisom ogólnym o ustalonym dochodzie do której wysokości ( 20.000 zł) nie trzeba używać kas. Należy natomiast wspomnieć, że przy sprzedaży wyrobów tytoniowych bądź alkoholowych prowadzenie rejestru jest obligatoryjne.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Tytuł zwalniający znajduje swoje zastosowanie do podatników, którzy właśnie nie prowadzą stałej działalności, a sporadyczną na małą skalę inicjatywę jak np. wyżej wspomniany festyn. W związku z powyższym należy uznać, że przy stosowaniu przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. wszelkie inicjatywy, jak festyny, nie podlegają obowiązkowi prowadzenia ewidencji w kasach fiskalnych o ile dochód ze sprzedaży nie przekracza ustawowych 20.000 zł.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »