REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy nie ma sprzedaży nie ma też obowiązku posiadania kasy fiskalnej

Gdy nie ma sprzedaży nie ma też obowiązku posiadania kasy fiskalnej
Gdy nie ma sprzedaży nie ma też obowiązku posiadania kasy fiskalnej

REKLAMA

REKLAMA

Ciąża, choroba albo inne wydarzenie, skutkujące faktycznym zawieszeniem działalności, zwalnia z obowiązku zakupu kasy fiskalnej. Kasę fiskalną muszą mieć ci, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych przekroczyła 20 tys. zł lub prowadzą określonej rodzaje działalności – np. gabinet kosmetyczny albo warsztat samochodowy – bez względu na wysokość wpływów. Ale jeśli nie ma sprzedaży, nie ma obowiązku posiadania kasy.

Z zasady obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej mają przedsiębiorcy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych przekracza 20 tys. zł. Jednak to zwolnienie nie obowiązuje wszystkich. Już wcześniej możliwość skorzystania z niego została zabrana np. firmom zajmującym się przewozem osób.

Autopromocja

Od 1 stycznia 2015 r. w życie weszło rozporządzenie, które zabiera prawo do skorzystania ze zwolnienia kolejnym grupom zawodowym, w tym osobom prowadzącym gabinety kosmetyczne i fryzjerskie oraz warsztaty samochodowe. Zgodnie z treścią tego rozporządzenia, osoby zajmujące się taką działalnością musiały zakupić kasy fiskalne i rejestrować sprzedaż od 1 marca 2015 r. O ile – jak wynika z interpretacji podatkowej – miały jakąś sprzedaż.

Zwolnienie lekarskie skutkuje zawieszeniem działalności

Do Izby Skarbowej w Katowicach wpłynął wniosek od podatniczki, która prowadzi działalność w postaci mobilnego salonu kosmetycznego. Zgodnie z rozporządzeniem, powinna zakupić kasę fiskalną. Jednak podatniczka we wniosku o interpretację napisała, że od 3 lutego przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Nie zatrudnia i nie zamierza zatrudniać żadnego pracownika, zaś po porodzie zamierza skorzystać z urlopu macierzyńskiego.

Wnioskodawczyni zadała więc pytanie, czy ją także obowiązuje konieczność zakupu kasy fiskalnej. Jej zdaniem, taki zakup byłby jedynie zbędnym i niepotrzebnym wydatkiem, ponieważ przez najbliższy rok nie będzie prowadzić działalności gospodarczej.

Izba Skarbowa w Katowicach z interpretacji z 6 maja 2015 r. (sygnatura IBPP3/4512-142/15/EJ) przyznała jej rację i uznała to stanowisko za prawidłowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Nie ma sprzedaży, więc nie ma co ewidencjonować

Przedstawiciele Izby Skarbowej zwrócili uwagę, że przepisy mówią o tym, że prawo do zwolnienia z obowiązku tracą osoby, których sprzedaż przekroczyła poziom 20 tys. zł. Z kolei rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych zostało tak skonstruowane, że odbiera prawo do tego zwolnienia osobom, które po 1 marca 2015 r. dokonują sprzedaży na rzecz podatników indywidualnych i rolników ryczałtowych.

Jednak w przypadku wnioskodawczyni po 1 marca nie wystąpi sprzedaż. A więc jeśli nie będzie sprzedaży, to nie ma także obowiązku jej ewidencjonowania. To zaś oznacza, że nie ma potrzeby kupowania kasy fiskalnej.

Ulga w przypadkach losowych

Ta interpretacja ma znaczenie przede wszystkim dla osób, które z powodów zdrowotnych albo ze względu na inne wydarzenia faktycznie zawiesiły działalność i nie zastosowały się do wprowadzonego rozporządzenia, zobowiązującego ich do zakupu kasy fiskalnej. Dotyczy także osób, które prowadziły działalność wymienioną w rozporządzeniu dotyczącym obowiązku ewidencjonowania obrotu ale zakończyli działalność przed 1 marca 2015 r.

Jednak wykładnia katowickiej izby skarbowej jest także ważna dla osób, które prowadzą innego rodzaju działalność i osiągnęły obroty w wysokości 20 tys. zł. Jeśli w tym właśnie momencie ze względów zdrowotnych czy innych takie osoby faktycznie zawiesiły działalność, to będą mogły spać spokojnie. Oczywiście, będą miały obowiązek posiadania kasy i ewidencjonowania przychodów, ale dopiero od chwili, kiedy dokonają sprzedaży ponad określony limit.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA