reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej

Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik, który w obowiązującym terminie rozpoczął ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas fiskalnych ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy. Może on odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu netto, nie więcej niż 700 zł.

W myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących odliczenie to może być dokonane w deklaracji podatkowej za okres, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie przy użyciu danej kasy lub w następnych okresach rozliczeniowych. Może się więc okazać, że pomimo zainstalowania kasy w obowiązującym terminie i spełnienia warunków określonych we wskazanym rozporządzeniu podatnik nie skorzysta z ulgi na jej zakup aż do czasu, w którym faktycznie rozpocznie ewidencjonowanie przy zastosowaniu tej kasy fiskalnej.

Przegląd kasy fiskalnej w okresie zawieszenia

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego ulga ta przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy u danego podatnika obowiązku ewidencjonowania. Oznacza to, że kolejne kasy nabyte po dacie powstania obowiązku ewidencjonowania nie dają prawa do skorzystania z ulgi. Jeśli więc podatnik zgłosi na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania kilka kas rejestrujących, wówczas przysługuje mu ulga na zakup wszystkich tych kas. Odliczenia tego można dokonać pod warunkiem:

- złożenia do naczelnika urzędu skarbowego przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemnego zgłoszenia o liczbie i miejscach instalacji kas rejestrujących,

- rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach,

- posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę fiskalną.

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Spełnienie drugiego z tych warunków może nastręczać trudności. Może się bowiem okazać, że podatnik zainstalował kasy w obowiązującym terminie, jednak z uwagi na brak klientów faktyczne ewidencjonowanie rozpoczął dopiero po jakimś czasie. Rozpoczęcie ewidencjonowania nie później niż w obowiązujących terminach oznacza, że jeżeli podatnik na przykład miał obowiązek instalacji dwóch kas na dzień 1 października 2015 r. to w tym konkretnym dniu musiałby dokonać sprzedaży z użyciem obu tych kas, aby skorzystać z ulgi na ich zakup. A co w przypadku, gdy w tym dniu nie dokonał żadnej sprzedaży z uwagi na brak klientów?

Wyjaśnienie znajdziemy w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2015 r., IPTPP3/4512-371/15-4/OS. Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły prawa do skorzystania z ulgi w miesiącu sierpniu 2015 r. z tytułu zakupu drugiej z kas, na której rozpoczął ewidencjonowanie dopiero w dniu 9 września 2015 r. Podatnik złożył naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie, iż z dniem 29 lipca 2015 r. rozpoczyna ewidencjonowanie przy zastosowaniu dwóch kas fiskalnych w dwóch różnych miejscach. Obie kasy zakupił w dniu 29 lipca 2015 r. Na jednej z kas pierwsza sprzedaż została zewidencjonowana w dniu 1 sierpnia 2015 r. zaś na drugiej dopiero w dniu 9 września 2015 r. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca po spełnieniu wszystkich warunków ma prawo do ulgi na zakup obu zgłoszonych kas, jednakże z ulgi tej może skorzystać dopiero za te okresy, w których nastąpiła rzeczywista sprzedaż z użyciem tych kas, a więc w miesiącach sierpniu i wrześniu.

Autor: Beata Przybyła

Fakturowanie sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama