REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej

Beata Przybyła
Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.
Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej
Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik, który w obowiązującym terminie rozpoczął ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas fiskalnych ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy. Może on odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu netto, nie więcej niż 700 zł.

REKLAMA

Autopromocja

W myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących odliczenie to może być dokonane w deklaracji podatkowej za okres, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie przy użyciu danej kasy lub w następnych okresach rozliczeniowych. Może się więc okazać, że pomimo zainstalowania kasy w obowiązującym terminie i spełnienia warunków określonych we wskazanym rozporządzeniu podatnik nie skorzysta z ulgi na jej zakup aż do czasu, w którym faktycznie rozpocznie ewidencjonowanie przy zastosowaniu tej kasy fiskalnej.

Przegląd kasy fiskalnej w okresie zawieszenia

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego ulga ta przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy u danego podatnika obowiązku ewidencjonowania. Oznacza to, że kolejne kasy nabyte po dacie powstania obowiązku ewidencjonowania nie dają prawa do skorzystania z ulgi. Jeśli więc podatnik zgłosi na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania kilka kas rejestrujących, wówczas przysługuje mu ulga na zakup wszystkich tych kas. Odliczenia tego można dokonać pod warunkiem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- złożenia do naczelnika urzędu skarbowego przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemnego zgłoszenia o liczbie i miejscach instalacji kas rejestrujących,

- rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach,

- posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę fiskalną.

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Spełnienie drugiego z tych warunków może nastręczać trudności. Może się bowiem okazać, że podatnik zainstalował kasy w obowiązującym terminie, jednak z uwagi na brak klientów faktyczne ewidencjonowanie rozpoczął dopiero po jakimś czasie. Rozpoczęcie ewidencjonowania nie później niż w obowiązujących terminach oznacza, że jeżeli podatnik na przykład miał obowiązek instalacji dwóch kas na dzień 1 października 2015 r. to w tym konkretnym dniu musiałby dokonać sprzedaży z użyciem obu tych kas, aby skorzystać z ulgi na ich zakup. A co w przypadku, gdy w tym dniu nie dokonał żadnej sprzedaży z uwagi na brak klientów?

Wyjaśnienie znajdziemy w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2015 r., IPTPP3/4512-371/15-4/OS. Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły prawa do skorzystania z ulgi w miesiącu sierpniu 2015 r. z tytułu zakupu drugiej z kas, na której rozpoczął ewidencjonowanie dopiero w dniu 9 września 2015 r. Podatnik złożył naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie, iż z dniem 29 lipca 2015 r. rozpoczyna ewidencjonowanie przy zastosowaniu dwóch kas fiskalnych w dwóch różnych miejscach. Obie kasy zakupił w dniu 29 lipca 2015 r. Na jednej z kas pierwsza sprzedaż została zewidencjonowana w dniu 1 sierpnia 2015 r. zaś na drugiej dopiero w dniu 9 września 2015 r. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca po spełnieniu wszystkich warunków ma prawo do ulgi na zakup obu zgłoszonych kas, jednakże z ulgi tej może skorzystać dopiero za te okresy, w których nastąpiła rzeczywista sprzedaż z użyciem tych kas, a więc w miesiącach sierpniu i wrześniu.

Autor: Beata Przybyła

Fakturowanie sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA