REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej

Beata Przybyła
Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.
Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej
Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik, który w obowiązującym terminie rozpoczął ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas fiskalnych ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy. Może on odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu netto, nie więcej niż 700 zł.

Autopromocja

W myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących odliczenie to może być dokonane w deklaracji podatkowej za okres, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie przy użyciu danej kasy lub w następnych okresach rozliczeniowych. Może się więc okazać, że pomimo zainstalowania kasy w obowiązującym terminie i spełnienia warunków określonych we wskazanym rozporządzeniu podatnik nie skorzysta z ulgi na jej zakup aż do czasu, w którym faktycznie rozpocznie ewidencjonowanie przy zastosowaniu tej kasy fiskalnej.

Przegląd kasy fiskalnej w okresie zawieszenia

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego ulga ta przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy u danego podatnika obowiązku ewidencjonowania. Oznacza to, że kolejne kasy nabyte po dacie powstania obowiązku ewidencjonowania nie dają prawa do skorzystania z ulgi. Jeśli więc podatnik zgłosi na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania kilka kas rejestrujących, wówczas przysługuje mu ulga na zakup wszystkich tych kas. Odliczenia tego można dokonać pod warunkiem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- złożenia do naczelnika urzędu skarbowego przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemnego zgłoszenia o liczbie i miejscach instalacji kas rejestrujących,

- rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach,

- posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę fiskalną.

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Spełnienie drugiego z tych warunków może nastręczać trudności. Może się bowiem okazać, że podatnik zainstalował kasy w obowiązującym terminie, jednak z uwagi na brak klientów faktyczne ewidencjonowanie rozpoczął dopiero po jakimś czasie. Rozpoczęcie ewidencjonowania nie później niż w obowiązujących terminach oznacza, że jeżeli podatnik na przykład miał obowiązek instalacji dwóch kas na dzień 1 października 2015 r. to w tym konkretnym dniu musiałby dokonać sprzedaży z użyciem obu tych kas, aby skorzystać z ulgi na ich zakup. A co w przypadku, gdy w tym dniu nie dokonał żadnej sprzedaży z uwagi na brak klientów?

Wyjaśnienie znajdziemy w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2015 r., IPTPP3/4512-371/15-4/OS. Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły prawa do skorzystania z ulgi w miesiącu sierpniu 2015 r. z tytułu zakupu drugiej z kas, na której rozpoczął ewidencjonowanie dopiero w dniu 9 września 2015 r. Podatnik złożył naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie, iż z dniem 29 lipca 2015 r. rozpoczyna ewidencjonowanie przy zastosowaniu dwóch kas fiskalnych w dwóch różnych miejscach. Obie kasy zakupił w dniu 29 lipca 2015 r. Na jednej z kas pierwsza sprzedaż została zewidencjonowana w dniu 1 sierpnia 2015 r. zaś na drugiej dopiero w dniu 9 września 2015 r. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca po spełnieniu wszystkich warunków ma prawo do ulgi na zakup obu zgłoszonych kas, jednakże z ulgi tej może skorzystać dopiero za te okresy, w których nastąpiła rzeczywista sprzedaż z użyciem tych kas, a więc w miesiącach sierpniu i wrześniu.

Autor: Beata Przybyła

Fakturowanie sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  REKLAMA