Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących odliczenie to może być dokonane w deklaracji podatkowej za okres, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie przy użyciu danej kasy lub w następnych okresach rozliczeniowych. Może się więc okazać, że pomimo zainstalowania kasy w obowiązującym terminie i spełnienia warunków określonych we wskazanym rozporządzeniu podatnik nie skorzysta z ulgi na jej zakup aż do czasu, w którym faktycznie rozpocznie ewidencjonowanie przy zastosowaniu tej kasy fiskalnej.
Przegląd kasy fiskalnej w okresie zawieszenia
Zgodnie z przepisami prawa podatkowego ulga ta przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy u danego podatnika obowiązku ewidencjonowania. Oznacza to, że kolejne kasy nabyte po dacie powstania obowiązku ewidencjonowania nie dają prawa do skorzystania z ulgi. Jeśli więc podatnik zgłosi na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania kilka kas rejestrujących, wówczas przysługuje mu ulga na zakup wszystkich tych kas. Odliczenia tego można dokonać pod warunkiem:
- złożenia do naczelnika urzędu skarbowego przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemnego zgłoszenia o liczbie i miejscach instalacji kas rejestrujących,
- rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach,
- posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę fiskalną.
500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Spełnienie drugiego z tych warunków może nastręczać trudności. Może się bowiem okazać, że podatnik zainstalował kasy w obowiązującym terminie, jednak z uwagi na brak klientów faktyczne ewidencjonowanie rozpoczął dopiero po jakimś czasie. Rozpoczęcie ewidencjonowania nie później niż w obowiązujących terminach oznacza, że jeżeli podatnik na przykład miał obowiązek instalacji dwóch kas na dzień 1 października 2015 r. to w tym konkretnym dniu musiałby dokonać sprzedaży z użyciem obu tych kas, aby skorzystać z ulgi na ich zakup. A co w przypadku, gdy w tym dniu nie dokonał żadnej sprzedaży z uwagi na brak klientów?
Wyjaśnienie znajdziemy w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2015 r., IPTPP3/4512-371/15-4/OS. Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły prawa do skorzystania z ulgi w miesiącu sierpniu 2015 r. z tytułu zakupu drugiej z kas, na której rozpoczął ewidencjonowanie dopiero w dniu 9 września 2015 r. Podatnik złożył naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie, iż z dniem 29 lipca 2015 r. rozpoczyna ewidencjonowanie przy zastosowaniu dwóch kas fiskalnych w dwóch różnych miejscach. Obie kasy zakupił w dniu 29 lipca 2015 r. Na jednej z kas pierwsza sprzedaż została zewidencjonowana w dniu 1 sierpnia 2015 r. zaś na drugiej dopiero w dniu 9 września 2015 r. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca po spełnieniu wszystkich warunków ma prawo do ulgi na zakup obu zgłoszonych kas, jednakże z ulgi tej może skorzystać dopiero za te okresy, w których nastąpiła rzeczywista sprzedaż z użyciem tych kas, a więc w miesiącach sierpniu i wrześniu.
Autor: Beata Przybyła
Fakturowanie sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat