REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja na telefon zamiast kasy fiskalnej

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Aplikacja na telefon zamiast kasy fiskalnej
Aplikacja na telefon zamiast kasy fiskalnej
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy podatnicy będą mogli ewidencjonować obrót na tablecie, smartfonie czy innym urządzeniu. Będą tylko musieli zainstalować odpowiedni program (aplikację). Takie założenie znalazło się w przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji przepisów (w tym ustawy o VAT), który przewiduje wprowadzenie kas fiskalnych online. Pierwszy projekt opublikowano jeszcze we wrześniu 2017 r., ale dopiero w jego najnowszej wersji datowanej na 29 marca 2018 r. pojawił się pomysł tzw. kas programowych.

Dodatkowa opcja

Proponowane zmiany umożliwią ministrowi finansów wskazanie w rozporządzeniu czynności lub podatników, którzy zamiast kas online (czyli takich, które automatycznie prześlą dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas) będą mogli korzystać ze specjalnego oprogramowania. Z uzasadnienia resortu do projektu wynika, że w takim przypadku obrót można by ewidencjonować na dowolnym urządzeniu (np. tablecie, smartfonie albo komputerze) podłączonym do internetu. Wystarczyłoby zainstalować na nim odpowiednią aplikację.

REKLAMA

Autopromocja

W niektórych przypadkach konieczna będzie też drukarka, ale przedsiębiorca mógłby dostosować tę fiskalną do nowych zasad. Przepisy pozwolą też na wystawianie paragonów w innej postaci niż wydruk. Przykładowo klient będzie mógł otrzymać potwierdzenie transakcji na swój telefon.

Otwarte pozostaje pytanie o koszty, jakie będą się wiązały z korzystaniem z kas programowych. Odpowiedź zależy m.in. od tego, czy ministerstwo postąpi podobnie jak w przypadku JPK_VAT i udostępni przedsiębiorcom własne oprogramowanie. Narzędzie do przesyłania jednolitych plików ograniczyło producentom oprogramowania finansowo-księgowego możliwość pobierania wysokich opłat za taką usługę. W konsekwencji część z nich udostępniła opcję wysyłki JPK_VAT bezpłatnie.

Inne kraje już to mają

Z informacji, do których dotarł DGP, wynika, że resort finansów rozważa dwa rozwiązania. W pierwszym wariancie udostępni gotową aplikację, a w drugim tylko jej źródłowy kod (algorytm). Po to, aby każdy zainteresowany mógł go rozwijać.

REKLAMA

Nie zapadła też jeszcze decyzja, które branże skorzystają z nowego rozwiązania. Według naszych źródeł w pierwszej kolejności miałyby to być sklepy internetowe i przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność gospodarczą. Następnie, w razie potrzeby, minister finansów modyfikowałby ten katalog, wprowadzając zmiany do rozporządzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Myli się jednak ten, kto sądzi, że rozwiązania proponowane przez resort są nowinką na światową skalę. Kasy programowe działają już m.in. w Słowenii i Chorwacji, gdzie transakcje muszą być autoryzowane online przez fiskusa. Ten nadaje drogą internetową odpowiedni kod, który jest potem drukowany przez sprzedawcę na każdym paragonie. W przypadku awarii sieci sprzedawca ma 72 godziny (w Słowenii) albo 48 (w Chorwacji) na autoryzację. Zagrzeb chwali się, że po wprowadzeniu rozwiązania zauważalnie wzrosły wpływy podatkowe i liczba wydawanych paragonów, zaś sprzedawcy oszczędzili na kosztach utrzymania tradycyjnych kas fiskalnych. Podobnie zmiany oceniła Słowenia. Oba państwa przyznają jednak otwarcie, że przy samym wdrażaniu oprogramowania nie obyło się bez problemów.

W Polsce przepisy dotyczące kas online mają zacząć obowiązywać 1 października 2018 r. Ale obowiązek ich stosowania wprowadzany będzie stopniowo od początku 2019 r. (szczegóły w ramce). Dzięki temu informacje o sprzedaży będą trafiały bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas. Nie będzie miało przy tym znaczenia, czy przedsiębiorca będzie korzystać z tradycyjnej kasy online czy dedykowanej aplikacji np. w smartfonie.

Jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu, system analizy pozyskanych danych stanie się jednym z kluczowych narzędzi do walki z szarą strefą. Wprawdzie urządzenia online nie będą obowiązkowe we wszystkich branżach, ale i je fiskus chce do tego zachęcić, oferując ulgi za wymianę urządzeń.

Od początku października kupując nowoczesną kasę, będzie można odliczyć 90 proc. wydanej kwoty, choć nie więcej niż 700 zł (minister finansów w rozporządzeniu będzie mógł określić wyższą kwotę). Przyjęty przez rząd projekt przewiduje też wprowadzenie kary w wysokości 300 zł za niepoddanie kasy rejestrującej przeglądowi technicznemu. ⒸⓅ

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Imponująca idea, choć jest do niej sporo pytań - OPINIA

Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers

Ministerstwo Finansów chce rozłożyć w czasie proces wymiany tradycyjnych urządzeń na ich nowocześniejsze modele. Trudno jednak nie liczyć się z tym, że w przyszłości także kasy online okażą się przestarzałe. W świetle tego pomysł, aby niektóre urządzenia działały w formie aplikacji dostępnej na smartfonie czy tablecie, jest bardzo innowacyjny. I imponujący. Ale diabeł, jak zawsze, tkwić będzie w szczegółach. Jakie branże obejmie nowe rozwiązanie? W jakiej formie udostępnione zostanie oprogramowanie? Jak resort finansów zadba o jego bezpieczeństwo przed atakami hakerskimi? Czy sprzedawcy i klienci przyzwyczają się do takiej formy rozliczeń w sklepach? W jaki sposób zyskamy pewność, że paragon online ze smartfona naprawdę trafi do Centralnego Repozytorium Kas? I wreszcie – czy ten sposób ewidencjonowania nie mógłby całkowicie zastąpić kas fiskalnych? Od odpowiedzi na te pytania zależy tak naprawdę sukces najnowszego pomysłu fiskusa. Szkoda więc, że resort finansów wpadł na niego tak późno, bo na tym etapie moglibyśmy już nie mieć podobnych wątpliwości.

Agnieszka Pokojska

Mariusz Szulc

dgp@infor.pl

Etap legislacyjny

Projekt nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach – przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA