Czy odsprzedaż pakietów sportowych trzeba ewidencjonować na kasie fiskalnej?
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek ewidencjonowania przy pomocy kasy fiskalnej
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej oraz prowadzenia przy jej pomocy ewidencji obrotu przedsiębiorstwa, dotyczy wszystkich podatników, prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Ten ogólny przepis znajdziemy w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Istnieje jednak zapis (art. 111 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług), na mocy którego Minister Finansów w drodze rozporządzenia ma prawo do zwolnienia niektórych podatników i niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.
REKLAMA
Przykładowo, z takiego zwolnienia można skorzystać właśnie przy odsprzedaży pakietów sportowych dla pracowników firmy (oraz członków ich rodzin) zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Pracodawca ma możliwość korzystania ze zwolnienia z ewidencji takiej sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej na mocy przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień. W poz. 36 załącznika wskazano, że zwolniona z obowiązku ewidencjonowania jest dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali.
Inaczej jest w przypadku, gdy firma posiada już kasę fiskalną i rozpoczęła ewidencjonowanie tych czynności przed 1 stycznia 2017 r.
Wyjątek – zwolnienie dla zleceniobiorców
Jeśli chodzi o możliwość zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży karnetów sportowych dla osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne, to wyżej wymienione zwolnienie nie ma zastosowania. Należna zapłata za pakiety sportowe potrącana jest przez firmę przy wypłacie wynagrodzenia dla zleceniobiorców. Tak więc, zapłata nie zostaje dokonana bezpośrednio z konta bankowego nabywcy usługi. Jeśli z dokumentów poświadczających zapłatę, czyli w tym przypadku potrącenie, jednoznacznie wynika, czego dotyczyła usługa, to taka sprzedaż powinna obowiązkowo być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej.
Takie zdanie zaprezentowano również w wyroku WSA w Łodzi z 11 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 339/14, zapłata dokonywana w formie potrącenia z wynagrodzenia za zlecenie nie jest tożsama z dokonaniem zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego. Sprzedaż karnetów sportowych zleceniobiorcom, która została opłacona w powyższy sposób, powinna być zatem zaewidencjonowana w kasie rejestrującej (jeżeli podatnik nie korzysta ze zwolnienia z ewidencjonowania ze względu na obroty).
Dalszy ciąg artykułu o obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy fiskalnej karnetów sportowych
Źródło: Grant Thornton
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat