REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karty podarunkowe – jak rozliczyć?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
bony karty podarunkowe podatek
bony karty podarunkowe podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Karty podarunkowe to coraz bardziej popularny sposób rozliczania proponowany przez firmy. Jak wygląda to u emitenta? Jak rozliczyć wystawione bony?

Czym jest bon? Rodzaje bonów

Zaczynając rozważania na temat Voucherów, należy najpierw odpowiedzieć na pytania: czym są karty podarunkowe oraz jakie wyróżniamy rodzaje tych form płatności?

REKLAMA

Autopromocja

Co do zasady, przez bon identyfikujemy instrument, który nakłada na nas obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenie lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenia usług.

Na rynku możemy wyróżnić dwa rodzaje bonów:

Bon jednego przeznaczenia – rozumie się przez to bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy oraz kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu.

Przykład:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pan Arkadiusz prowadzi salon fryzjerki. Postanowił wyemitować bony na usługę fryzjerską wartą 200 zł. Oznacza to, że Pan Arkadiusz posiada bon jednego przeznaczenia, ponieważ wiadomo w dniu emisji karty podarunkowej, jaka jest wartość podatku należnego oraz wartość podatku dochodowego od wykonanej usługi.

Bon różnego przeznaczenia – rozumie się przez to bon, który jest inny niż opisany powyżej. Jeśli posiadamy bon wyemitowany na usługi lub towary opodatkowane różnymi stawkami podatku VAT oznacza to, że mamy styczność z bonem różnego przeznaczenia.

Przykład:

Pani Zofia posiada sklep z okularami. W swoim asortymencie posiada ogromny wybór okularów przeciwsłonecznych, niebędących wyrobami medycznymi, usługę stworzenia okularów korekcyjnych z oprawek powierzonych oraz własnej produkcji okulary korekcyjne. Pani Zosia postanowiła wyemitować kartę podarunkową, którą będzie można wykorzystać na wszystkie możliwe usługi i towary występujące w jej sklepie. Pani Zosia będzie posiadała bon różnego przeznaczenia, ponieważ w dniu emisji nie zna wartości podatku należnego podatku od wartości dodanej, ponieważ nie może przewidzieć na co zostanie wykorzystana karta podarunkowa.

Podatek VAT przy Voucherach

REKLAMA

Co do zasady, podatkiem VAT objęte jest odpłatne świadczenie usług lub odpłatna dostawa towarów. Dostawa towarów występuje w sytuacji, gdy następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Świadczeniem usług natomiast jest to każde świadczenie niemieszczące się w kanonie dostawy towarów, które potencjalnie może przynieść korzyść konsumentowi.

W przypadku bonów jednego przeznaczenia, moment dostawy jest określany w momencie przekazania bonu do realizacji, tj. data otrzymania przez konsumenta możliwości wykorzystania bonu. W takiej sytuacji powinniśmy naliczyć podatek VAT już w momencie wydania bonu do dyspozycji konsumenta.

Inaczej natomiast jest w przypadku bonów różnego przeznaczenia. Ustawa jasno wskazuje, że dostawa towarów lub świadczenie usług następuje w momencie faktycznej realizacji sprzedaży. W sytuacji braku wykorzystania bonu różnego przeznaczenia, nie występuje dostawa towarów lub świadczenie usług, co oznacza, że nie powstaje obowiązek naliczenia podatku VAT.

Należy pamiętać, że kwota podatku VAT powinna być liczona od wartości sprzedanych towarów lub usług, a nie od wartości bonu.

Bony, karty podarunkowe a podatek dochodowy

Przychód podatkowy winien być rozpoznany w momencie wykonania usługi lub dostawy towarów. Należy pamiętać, że karta podarunkowa z definicji jest instrumentem finansowym który nakłada na nas obowiązek przyjęcia wynagrodzenia w takiej formie, zatem wpływ na rachunek bankowy należy traktować, jako zarachowane należności na poczet dostaw towarów lub usług, których wykonanie nastąpi w następnych okresach rozliczeniowych.

Wyjątkiem stanowi sytuacja, w której data wystawienia bonu towarowego jest równoznaczna z wystawieniem faktury na dany towar lub usługę. Należy wtedy zgodnie z ustawą rozpoznać przychód w dniu wystawienia faktury albo stosować faktury zaliczkowe i zasady związane z nimi.

Reasumując, nie zalicza się jako przychód pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Natomiast w sytuacji, gdy w oznaczonym terminie klient nie zrealizuje vouchera, przedsiębiorca ma obowiązek rozpoznania przychodu w wysokości niewykorzystanej przez klienta, na ostatni dzień okresu rozliczeniowego.

Oznacza to, że jeśli klient nie wykorzysta vouchera lub wykorzysta w części, to kwotę niezrealizowanego vouchera należy rozliczyć na ostatni dzień okresu rozliczeniowego.

Karty podarunkowe w ujęciu księgowym

Ustawa o rachunkowości z art. 41 ust. 1 jasno określa, że kierując się zasadą współmierności należyte jest rozliczyć wydane bony jako rozliczenie międzyokresowe przychodów.

Na co zwrócić uwagę w kwestii bonów?

Bony towarowe są dobrą metodą promocji naszej firmy. Emitowanie kart podarunkowych pozwala nam na rozszerzenie grona klientów poprzez zwiększenie form płatności za nasze usługi i towary. Jest to coraz częściej spotykany sposób zapłaty, stosowany przez coraz więcej firm, co pokazuję, że mechanizm voucherów jest aprobowany przez rynek. Warte uwagi są jednak bony różnego przeznaczenia, które często są lepszym wyborem pod względem płynności finansowej, ponieważ sprawiają, że nasz przepływ środków pieniężnych w działalności gospodarczej jest korzystniejszy.

Przed wprowadzeniem bonów do własnej działalności, dobrym zwyczajem jest ustanowienie regulaminu, który określałby korzystanie z voucherów, ogólne warunki wydania kart podarunkowych, czy też sposoby realizacji.

Bartosz Kufel, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

REKLAMA

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA