reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej - jak rozliczyć się z VAT?

Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej - jak rozliczyć się z VAT?

Jeżeli jednoosobowy przedsiębiorca – z powodów osobistych lub ekonomicznych – nie chce lub nie może w danym momencie prowadzić działalności gospodarczej, ma do wyboru likwidację firmy lub czasowe zawieszenie działalności. Obie sytuacje rodzą określone obowiązki w podatku VAT, o dopełnieniu których nie wolno zapomnieć.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet


Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej?


Z możliwości zawieszenia działalności gospodarczej korzystają zwykle przedsiębiorcy, którzy w danym okresie nie mają możliwości jej wykonywania, ale nie chcą jej jednak definitywnie wyrejestrować z ewidencji. Takie rozwiązanie sprawdza się np. w przypadku działalności sezonowej lub przerwy związanej z koniecznością opieki nad członkiem rodziny. Zawieszenie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy firma nie ma pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Przepisy wskazują minimalny oraz maksymalny okres, na który przedsiębiorca może zawiesić działalność - od 1 miesiąca do 24 miesięcy (od września 2013 r. osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem mogą zawiesić firmę na 3 lata lub nawet na 6 lat, gdy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności).

W czasie zawieszenia przedsiębiorca nie musi płacić ubezpieczenia społecznego (jest ono wówczas dobrowolne), nie ma także obowiązku opłacania ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego i zdrowotnego. Natomiast w zakresie prawa podatkowego zawieszenie skutkuje zwolnieniem przedsiębiorcy z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji VAT. Od tej ostatniej zasady istnieje jednak sporo wyjątków.

Samochód firmowy do celów prywatnych - rozliczenie VAT


Skutki w VAT zawieszenia działalności gospodarczej


Przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą, nie musi o tym fakcie informować urzędu skarbowego. Nie składa też VAT-Z, czyli formularza informującego o zaprzestaniu sprzedaży opodatkowanej VAT-em.

Ogólnie, w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie ma także obowiązku składania deklaracji VAT. Jeżeli na przykład przedsiębiorca zawiesza firmę na okres od 1 kwietnia 2014 r. do 30 września 2014 r., to ostatnią deklarację przed zawieszeniem działalności składa za marzec (do 25 kwietnia), a pierwszą po wznowieniu działalności za październik (do 25 listopada). W przypadku, gdyby przedsiębiorca rozliczał się kwartalnie w tej sytuacji składałby deklarację za I kwartał (ostatnią przed zawieszeniem), a następnie za III kwartał (pierwszą po odwieszeniu).

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Zapisz się na nasz newsletter

Trzeba jednak pamiętać, że mimo zawieszenia i tak może pojawić się konieczność złożenia deklaracji VAT. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji w trakcie zawieszenia działalności nie dotyczy m.in.:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 30.05.2014

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Autor:

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama