REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Sebastian Bobrowski
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli przedsiębiorca planuje sprzedaż firmowego samochodu, musi mieć świadomość, że od 1 kwietnia 2014 r. zasady sprzedaży pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej po raz kolejny uległy zmianie. Wprowadzono między innymi tzw. system korekt VAT w przypadku sprzedaży pojazdu, w stosunku do którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Korekty mogą być zarówno oszczędnością dla przedsiębiorcy, jak i nakazywać dopłatę podatku.


Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Autopromocja


W ciągu ostatnich kilku miesięcy przepisy dotyczące doliczania VAT do sprzedaży pojazdów firmowych uległy rewolucyjnym zmianom. Przedsiębiorcom łatwo pogubić się w tych nowościach, dlatego warto krótko podsumować co się zmieniło i jakie są aktualne zasady sprzedaży pojazdów służbowych.

Zmiany w przepisach można podzielić na trzy okresy:

1. Do końca 2013 roku przedsiębiorcy sprzedający samochody używane w firmie mieli prawo do zwolnienia z VAT przy transakcji sprzedaży gdy: przy nabyciu samochodów nie przysługiwało im prawo do odliczenia VAT lub gdy przy nabyciu pojazdów przysługiwało im ograniczone prawo do odliczenia ze względu na rodzaj nabywanego samochodu. Oba powyższe zwolnienia miały zastosowanie pod warunkiem, że sprzedawany pojazd spełniał definicję towaru używanego (która od początku 2014 już nie obowiązuje).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Pomiędzy 1 stycznia, a 1 kwietnia 2014 roku sprzedaż samochodów z ograniczonym prawem do odliczenia VAT (60%, nie więcej niż 6.000zł lub 50%, nie więcej niż 5.000zł), bez względu na długość użytkowania pojazdu korzystały ze zwolnienia z VAT. Przedsiębiorcy nie mogli natomiast sprzedać bez doliczania VAT auta, od którego przy zakupie nie mieli prawa do odliczenia podatku.

3. Od 1 kwietnia 2014 r. nie ma już możliwości sprzedaży samochodu firmowego bez opodatkowania VAT, gdy sprzedawca jest VAT-owcem. Możliwe natomiast jest skorygowanie VAT-u nieodliczonego przy zakupie.

Odliczenie VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - wyjaśnienia MF


Sprzedaż samochodu firmowego po 1 kwietnia 2014 r. może wymagać korekty VAT


Generalnie sprzedaż osobowego samochodu firmowego, przy zakupie którego przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT (w wysokości 50%, nie więcej niż 5000 zł lub w wysokości 60%, nie więcej nić 6000 zł) jest po 1 kwietnia opodatkowana stawką 23% VAT.

Warto jednak pamiętać, że w momencie sprzedaży samochodu firmowego zmienia się jego status w firmie. Z użytku „mieszanego” staje się on w pełni firmowy, co sprawia, że nie ma już ograniczenia w odliczeniu VAT. Stąd bierze się prawo do korzystnej korekty VAT.

Jeżeli właściciel firmy zdecyduje się na sprzedaż auta o wartości początkowej powyżej 15 tys. zł w okresie 5 lat (60 miesięcy) od jego nabycia, ma prawo do korekty VAT nieodliczonego przy zakupie, w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Np. sprzedając samochód po 10 miesiącach, korekta obejmuje 5/6 nieodliczonego VAT-u. Jest to tzw. korekta „in plus”, czyli taka, która zmniejsza obciążenie podatkowe przedsiębiorcy.

Autem firmowym do pracy i do domu - odliczenie VAT

Wprowadzony od 1 kwietnia system korekt przewiduje także przypadki, w których konieczne jest dokonywanie korekt „in minus” (zwiększających obciążenie podatkowe). Dzieje się tak np., gdy przedsiębiorca kupuje auto wyłącznie do celów działalności gospodarczej, a następnie przed upływem 5 lat, zmienia sposób wykorzystywania pojazdu na „mieszany” (cele służbowe + prywatne). W tej sytuacji właściciel firmy musi dokonać korekty zmniejszającej podatek naliczony (od zakupów), gdyż do końca wspomnianych 60 miesięcy pojazd służy celom „mieszanym”, czyli dającym prawo do odliczenia tylko 50% VAT (a nie jak wcześniej prawo do 100% odliczenia podatku).

Korekty „in plus” oraz „in minus” dokonuje się wyłącznie w tzw. okresie korekty. Dla samochodów o wartości powyżej 15 tys. zł okres ten wynosi wspomniane 60 miesięcy. Natomiast dla tańszych pojazdów, okres korekty wynosi 12 miesięcy. Po jego upływie nie ma  prawa (lub obowiązku) do zmian w rozliczeniach VAT. Korekty należy dokonać w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż lub zmiana przeznaczenia auta.


Zobacz wzór: Informacja VAT-26


Przykład:

Przedsiębiorca kupił samochód osobowy w sierpniu 2013 r. za 90 000 zł brutto (w tym 23% VAT, czyli 20 700 zł) i odliczył z tego tytułu 6000 zł VAT. Następnie zdecydował się na sprzedaż tego auta w kwietniu 2014 r. za 75 000 zł. W związku ze sprzedażą musi wykazać do zapłaty VAT w wysokości 17 250 zł (23% VAT). Jednocześnie ma prawo do skorygowania VAT-u nieodliczonego przy zakupie, w odpowiedniej proporcji:

- 20 700 zł - 6000 zł = 14 700 zł.

- 14 700 zł x 52 (miesiące liczone od nabycia wraz z miesiącem sprzedaży)/60 = 12 740 zł.

A zatem w związku ze sprzedażą przedsiębiorca musi zapłacić 4510 zł VAT (17 250 zł - 12 740 zł).


Zmiany dotyczące samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - odpowiedzi na najważniejsze pytania księgowych


UWAGA!

W obecnym stanie prawnym niekorzystna podatkowo jest sprzedaż samochodu, który w firmie jest dłużej niż 5 lat. Wówczas konieczne jest odprowadzenie podatku VAT w pełnej wysokości, a dokonanie korekty nie jest możliwe. Ponadto, 5-letni okres liczony od kupna auta, w którym można dokonać korekty ulega skróceniu do 1 roku w przypadku, gdy wartość początkowa samochodu nie przekracza 15 000 zł.


Sprzedaż samochodów kupionych bez prawa do odliczenia VAT


Nowe przepisy dotyczące sprzedaży pojazdów, przewidują korzystniejsze zasady opodatkowania dla tych przedsiębiorców, którzy przy zakupie auta odliczyli część VAT-u, niż dla tych którzy kupili samochód bez opcji odliczenia VAT.

Obecnie bowiem sprzedaż samochodu, od którego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku zobowiązuje do zapłaty VAT w pełnej wysokości, zaś prawo do jakiejkolwiek korekty dającej oszczędność na podatku nie istnieje. Zwolniona z VAT jest tylko sprzedaż samochodów wykorzystywanych wyłącznie w działalności zwolnionej.

Jedynym sposobem uniknięcia zapłaty VAT jest wycofanie auta z firmy i wprowadzenie go do majątku prywatnego, a następnie sprzedaż w ramach rozporządzenia własnym majątkiem.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA