REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można ubiegać się o odsetki z tytułu nieterminowego zwrotu VAT?

Łukasz Mróz
Łukasz Mróz
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

Posiadanie statusu podatnika VAT stanowi kategorię obiektywną, bowiem przysługuje on każdemu podmiotowi, który dokonał czynności opodatkowanej. Z chwilą przekroczenia przez organ podatkowy terminu zwrotu zarówno podatnicy VAT, jak i podmioty uprawnione do otrzymania zwrotu podatku stają się - wobec budżetu państwa - wierzycielami z tytułu VAT, należnego im z tytułu zrealizowania prawa do odliczenia podatku naliczonego.Oprocentowanie nieterminowego zwrotu podatku należy się na podstawie przepisów prawa publicznego.

Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 stycznia 2011 r. (III SA/Wa 1353/10).

Sprawa dotyczyła spółki z siedzibą w Szwajcarii, która zwróciła się do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o zwrot VAT za poszczególne miesiące 2006 r. Częściowy zwrot został dokonany w 2008 r.

W związku z powyższym spółka zwróciła się z wnioskiem do organów podatkowych o zwrot pozostałej kwoty, a także o wypłatę oprocentowania z tytułu nieterminowego dokonania zwrotu. Uzasadniając swój wniosek, spółka wskazała, że organ dokonał zwrotu VAT po terminie wynikającym z § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (dalej: rozporządzenie). Zaznaczyła, że zwrot obejmować winien zarówno należność główną, jak i odsetki.

W odpowiedzi organ podatkowy wydał decyzję, w której odmówił dokonania zwrotu. Argumentował, że rozporządzenie określa przypadki, warunki i tryb zwrotu podatku dla podmiotów uprawnionych, nie będących podatnikami w rozumieniu ustawy o VAT i nie zawiera przepisów, które wprowadzałyby oprocentowanie od niewypłaconego w terminie zwrotu VAT. Organ wskazał również, że w sprawie nie ma zastosowania art. 87 ustawy o VAT bowiem podmiot zagraniczny ubiegający się o zwrot VAT nie jest i nie może być podatnikiem lecz jest jedynie „podmiotem uprawnionym" do zwrotu podatku od towarów i usług.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Polecamy: serwis VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status podatnika – kategorią obiektywną

W wyniku nieuwzględnienia odwołania spółki, sprawa trafiła do WSA. Sąd uchylił zaskarżoną decyzję, orzekając jednocześnie o braku możliwości jej wykonania.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Wyjaśnił, że posiadanie statusu podatnika VAT stanowi kategorię obiektywną, bowiem przysługuje on każdemu podmiotowi, który dokonał czynności opodatkowanej.

Sąd wywiódł dalej, że zarówno podmioty uznane za podatników VAT na podstawie przepisów ustawy o VAT, jak i podmioty uprawnione do otrzymania zwrotu na podstawie rozporządzenia posiadają tą samą cechę wspólną - dokonują opodatkowanych zakupów towarów i usług na terytorium kraju.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Z chwilą przekroczenia przez organ podatkowy terminu zwrotu obie te grupy stają się - wobec budżetu państwa - wierzycielami z tytułu VAT, należnego im z tytułu zrealizowania prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Spółka ma prawo do odsetek

Sąd przyznał, że w stanie prawnym obowiązującym w dacie wydania decyzji, rzeczywiście – jak argumentowały organy podatkowe – nie istniał przepis, na podstawie którego organy miały obowiązek wypłaty odsetek z tytułu nieterminowego zwrotu VAT.

Jednak, zdaniem sądu, oprocentowanie należy się na mocy przepisów prawa publicznego. Do wniosku takiego prowadzi, zdaniem sądu, odpowiednia wykładnia art. 87 ust. 7 ustawy o VAT oraz art. 49 TWE i art. 32 Konstytucji RP, a dodatkowo wspiera go § 8 ust. 1 rozporządzenia w związku z art. 78 Ordynacji podatkowej.

Jak polski podatnik może uzyskać zwrot VAT naliczonego w innym państwie UE

Sąd wskazał sposób procedowania

Opisywany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest kolejnym z serii pozytywnych wyroków wydanych na rzecz podmiotów zagranicznych ubiegających się o oprocentowanie od opóźnionych zwrotów podatku od towarów i usług.

Wyrok ten zasługuje na miano szczególnego, ponieważ w tym konkretnym przypadku sąd wskazał, że przy obliczaniu wysokości kwoty odsetek należy kierować się wskazaniem zawartym w przepisie art. 78a o.p. Oznacza to, że jeżeli organ podatkowy, bez względu na przyczynę, nie zwróci kwoty wystarczającej na pokrycie kwoty zwrotu podatku i oprocentowania, kwotę zwrotu powinno zaliczyć się proporcjonalnie na poczet nadpłaty (tj. zwrotu podatku od towarów i usług) i oprocentowania w takim stosunku, w jakim w dniu zwrotu pozostaje kwota nadpłaty do kwoty oprocentowania. W efekcie kwota z opóźnieniem zwrócona przez organ podatkowy podmiotowi zagranicznemu nie pokryje w całości kwoty zwrotu oznaczonej w decyzji, a tym samym spowoduje konieczność dalszego naliczania odsetek w odniesieniu do niezwróconej części zwrotu podatku.

W dotychczasowych wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zasadą było, że Sąd przyznawał podmiotom zagranicznym prawo do ubiegania się o oprocentowanie od opóźnionych zwrotów podatku od towarów i usług, nie udzielając przy tym dalszych wskazówek co do okresu i sposobu kalkulacji kwot, które pozostawały do zwrotu.

Natomiast omawiany wyrok wprost potwierdził prawo podmiotów zagranicznych do stosowania przepisu art. 78a o.p. Przepis ten znajdzie zastosowanie we wszystkich sytuacjach, w których organ podatkowy zwraca jedynie część należności, nie pokrywającą całej kwoty należnego zwrotu wraz z oprocentowaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA