REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT wykazany na fakturze trzeba zapłacić

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
VAT wykazany na fakturze trzeba zapłacić
VAT wykazany na fakturze trzeba zapłacić

REKLAMA

REKLAMA

W obecnym systemie podatku od towarów i usług szczególną rolę odgrywa faktura. Dzieje się tak z różnych powodów. Faktura przede wszystkim dokumentuje przebieg określonej transakcji. Gdy dokumentuje sprzedaż – określa podatek należny, gdy odzwierciedla zakup – stanowi podstawę określenia podatku naliczonego.

Na szczególną rolę faktury wpływ ma również przepis art. 108 ustawy o VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Przepis ten bowiem określa swoistą samodzielną przesłankę obowiązku zapłacenia podatku z uwagi na fakt wystawienia faktury.

Jest faktura - płać podatek!

Przepis ten nakłada obowiązek zapłacenia podatku VAT w sytuacji, gdy z określoną transakcją przepisy nie wiązały obowiązku zapłaty podatku oraz sytuacje, gdy transakcji nie było, a fakturę wystawiono.

Tego rodzaju regulacja wydaje się przy tym w pełni uzasadniona. Podatnik, który otrzyma taką fakturę może skorzystać z prawa obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury. W sytuacji, gdy podatek z wystawionej faktury nie był opłacony powstaje strata z fiskalnego punktu widzenia interesów państwa.

Zgodnie z brzmieniem tego przepisu (art. 108 ust. 1 ustawy o VAT):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.”

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Jak wynika z treści powyższego przepisu obowiązek zapłaty podatku występuje w oderwaniu od transakcji, z racji samego wystawienia faktury.

Przepis ten nie ma zastosowania, gdy podatnik dokonuje odpłatnej dostawy towarów lub świadczenia usług, podlegających obowiązkowi podatkowemu oraz czynność tą dokumentuje fakturą. Wówczas powstanie obowiązku podatkowego wywołane jest zdarzeniem, które podlega opodatkowaniu.

Przedmiotowy przepis odnosi się więc do „pozostałych” przypadków. Odnotować przy tym należy, iż regulacja o tożsamej treści zawarta jest w przepisach wspólnotowych – rodzima regulacja stanowi wdrożenie przepisów unijnych, dotyczących podatku od wartości dodanej na grunt polskiego prawa. Ma to ten skutek, że decydujący głos w tej sprawie należy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który orzeka w sprawie dotyczącej omawianej instytucji.

Tylko podatnik ma obowiązek płacić VAT

Treść przywołanego przepisu wskazywać może, że bez znaczenia jest to kto wystawił fakturę. Idąc tym tokiem rozumowania – obowiązek zapłaty podatku istnieje niezależnie od tego czy faktura została wystawiona przez podatnika, czy osobę, która podatnikiem nie jest. Kwestię tą odmiennie ocenił ETS.

Trybunał bowiem stwierdził, że nie można uznać za podatek VAT, podatku który został omyłkowo wykazany na fakturze przez podmiot, który nie działał jako podatnik. Kryterium przyjętym przez ETS jest więc status osoby wystawiającej fakturę.

Dodać przy tym należy, że obowiązek zapłacenia podatku z wystawionej faktury obciąża wszystkie kategorie podatników, tj. zarejestrowanych i niezarejestrowanych, czynnych i zwolnionych. Stanowisko ETS w tym zakresie, choć wyrażone w sprawie indywidualnej, z pewnością wyznaczać będzie kierunek interpretacji art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Podmiot, który wystawił fakturę pomimo, iż nie ciążył na nim taki obowiązek może próbować bronić się przed zapłatą podatku tłumacząc się błędem. Przyczyna wystawienia faktury nie ma jednak znaczenia, tym samym takie tłumaczenie nie zwalnia z obowiązku zapłacenia podatku.

W jakich przypadkach ma zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT?

Przepis ten będzie miał zastosowanie, gdy czynność objęta fakturą nie jest objęta obowiązkiem podatkowym albo była zwolniona od podatku. Dyspozycję przedmiotowego przepisu wypełniać będzie również sytuacja, gdy czynność wykazana w fakturze nie była w ogóle zrealizowana.

Ustawodawca nakładając w przedstawionych wyżej okolicznościach na wystawcę faktury obowiązek zapłaty podatku VAT nie wskazał na sposób jego rozliczenia. Problem może bowiem dotyczyć kwestii czy należy ten podatek rozliczyć w deklaracji.

Dominujące stanowisko z jakim można się spotkać wskazuje na to, że podatek z takiej faktury nie podlega rozliczeniu w deklaracji. Powinien on przy tym być odrębnie wpłacony do urzędu skarbowego.

W ustawie o podatku od towarów i usług wskazano przy tym, że zapłata tego podatku powinna nastąpić w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wystawiona taka faktura.

Czy można odliczyć VAT od takiej faktury?

Niestety nie. Na poparcie takiego stanowiska można przytoczyć jedno z orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (w sprawie C-342/87 - Genius Holding BV v. Staatssecretaris van Financiën), który stwierdził, że sama faktura nie tworzy prawa do odliczenia, zaś prawo do odliczenia nie znajduje zastosowania w przypadku podatku, który jest należny wyłącznie z tego powodu, że został wykazany na fakturze.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczyć może wyłącznie tych czynności, które faktycznie zostały dokonane (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 14 września 2010 r. - sygn. akt I SA/Gd 289/10).

Na uwagę zasługuje również zapis art. 108 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten brzmi: „Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.”

Powyższa regulacja, odmiennie niż zapis ust. 1 przywołanego przepisu, zawęża krąg adresatów – dotyczy bowiem podatników – tylko bowiem ci mają prawo do wystawienia faktury. Regulacja ta ma zastosowanie w sytuacjach, gdy podatnik na wystawionej fakturze wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.

Czynność więc jest z gruntu opodatkowana, jedynie podatnik w wystawionej fakturze wykazał wyższą kwotę podatku niżby to wynikało z przepisów. Przykładem może być zastosowanie stawki podstawowej (obecnie 23 %), w sytuacji, gdy do danej czynności ma zastosowanie stawka preferencyjna.

Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury przywołać należy przyjętą linię orzeczniczą – fakt zastosowania niewłaściwej stawki na fakturze nie pozbawia jej waloru dokumentu, uprawniającego do dokonania odliczenia wykazanej w niej kwoty podatku.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

REKLAMA

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

REKLAMA