REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing samochodów z kratką 2011 a VAT – wymiana auta w ramach gwarancji

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Leasing samochodów z kratką 2011 a VAT – wymiana auta w ramach gwarancji
Leasing samochodów z kratką 2011 a VAT – wymiana auta w ramach gwarancji

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który w 2011 r. zdecydował się na leasing samochodu „z kratką” ma prawo do odliczenia 60 % kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej płatność raty leasingowej. Inaczej jest, gdy leasing takiego pojazdu rozpoczął się w 2010 r. W takiej bowiem sytuacji przedsiębiorca, który wyleasingował samochód „z kratką” może od nowego roku odliczyć całą kwotę podatku naliczonego.

Przepisy, które pozwalają na kontynuację prawa do pełnego odliczenia podatku VAT zastrzegają jednakże, iż muszą być spełnione pewne warunki. Dotyczą one daty rozpoczęcia leasingu, treści umowy oraz jej zarejestrowania we właściwym urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011 r.

Autopromocja

W świetle powyższego warto przyjrzeć się temu jaki wpływ na wysokość odliczenia podatku VAT będzie miała dokonana w ramach gwarancji wymiana na nowy wyleasingowanego samochodu, gdy będzie to miało miejsce w roku 2011.

Polecamy: Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing.

Czy wówczas należy uznać leasing nowego pojazdu za rozpoczęty w roku 2011? Czy zmiana samochodu stanowi zmianę treści umowy leasingu? Jeśli przynajmniej odpowiedź na jedno z tych pytań brzmi: „tak” – podatnik będzie mógł odliczyć tylko cześć podatku VAT, zgodnie z regułami obowiązującymi od nowego roku.

Punktem wyjścia oceny przedstawionego zdarzenia będą przepisy kodeksu cywilnego regulujące kwestie rękojmi za wady i gwarancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy w tym względzie stanowią, iż z chwilą zawarcia umowy leasingu z mocą ustawy na leasingobiorcę przechodzą uprawnienia z tytułu wad rzeczy tj. rękojmia za wady i gwarancja jakości. Obie te instytucje przy wystąpieniu określonych okoliczności dają uprawnionemu prawo żądania dostarczenia zamiast rzeczy wadliwych takiej samej ilości rzeczy wolnych od wad.

Tym samym, gdy dojdzie do takiego uszkodzenia samochodu leasingowanego, którego nie da się naprawić, leasingobiorca może żądać wymiany samochodu na nowy – w ramach tej samej umowy.

Tego rodzaju działanie będzie stanowić element realizacji umowy leasingu i będzie konsekwencją zawartej między stronami umowy. Dalsza realizacja leasingu będzie więc kontynuacją umowy wcześniej zawartej. Wymiana w tych okolicznościach samochodu nie będzie więc stanowić nowej umowy leasingu.
Uznać przy tym też należy, iż realizacja uprawnień wynikających z gwarancji czy rękojmi za wady nie będzie stanowiła sytuacji, w której można mówić o zmianie umowy leasingu.

Polecamy: Odliczanie VAT od kupionych i leasingowanych samochodów osobowych.

Wprawdzie jest rzeczą oczywistą, iż przy wymianie pojazdu w opisanych okolicznościach zostanie sporządzony aneks do umowy, ale jego treść nie będzie dotyczyć podstawowych ustaleń umownych – te bowiem pozostaną bez zmian.

Przedmiotem aneksu będzie bowiem nowe określenie rzeczy leasingowanej – nastąpiła bowiem zmiana konkretnego pojazdu. Nowy samochód będzie miał inny numer VIN.

Zmiana leasingowanego samochodu na nowy, z powodów niezależnych od przedsiębiorcy, w wyniku realizacji uprawnień związanych z umową leasingu, nie wpłynie na realizacje prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jeśli więc nowy pojazd będzie posiadał takie same parametry, podatnik który zawarł umowę leasingu przed 1 stycznia 2011 r. zachowa prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe.

Źródło:

- interpretacja indywidualna nr ILPP4/443-196/11-4/PG.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA