reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > VAT od wydatków na realizację projektu finansowanego ze środków UE – czy można odzyskać?

VAT od wydatków na realizację projektu finansowanego ze środków UE – czy można odzyskać?

Jestem beneficjentem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach tego programu realizuję projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wykonywanie zadań zgodnie z projektem (np. organizacja spotkań, szkoleń, konferencji) wymaga ponoszenia kosztów w tym nabywania towarów i usług. Nie jestem podatnikiem VAT, a ponoszone wydatki w ramach projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Czy mogę odzyskać VAT od ponoszonych kosztów na wykonywanie zadań przewidzianych przez projekt?

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Co do zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z regułami określonymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona zasada wyłącza więc możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż beneficjent programu współfinansowanego ze środków pochodzących z Unii Europejskiej ponosi wydatki na organizację między innymi szkoleń i konferencji. Osoba ta nie jest czynnym podatnikiem VAT, a realizowane zakupy nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia VAT naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Prawo to przysługuje wyłącznie podatnikom zarejestrowanym, jako „podatnicy VAT czynni”, składającym deklaracje VAT-7.

Dlatego też w opisanym stanie faktycznym beneficjent środków UE nie spełnia podstawowych warunków uprawniających do odliczenia VAT zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi.

Polecamy: serwis VAT

Nie jest bowiem zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, a ponadto dokonane w ramach realizacji projektu zakupy nie mają żadnego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 15, art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 4  ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

VAT od wydatków na realizację projektu finansowanego ze środków UE – czy można odzyskać?
VAT od wydatków na realizację projektu finansowanego ze środków UE – czy można odzyskać?

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama