VAT od wydatków na realizację projektu finansowanego ze środków UE – czy można odzyskać?
REKLAMA
REKLAMA
Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
REKLAMA
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Co do zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z regułami określonymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona zasada wyłącza więc możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż beneficjent programu współfinansowanego ze środków pochodzących z Unii Europejskiej ponosi wydatki na organizację między innymi szkoleń i konferencji. Osoba ta nie jest czynnym podatnikiem VAT, a realizowane zakupy nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.
Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia VAT naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Prawo to przysługuje wyłącznie podatnikom zarejestrowanym, jako „podatnicy VAT czynni”, składającym deklaracje VAT-7.
Dlatego też w opisanym stanie faktycznym beneficjent środków UE nie spełnia podstawowych warunków uprawniających do odliczenia VAT zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi.
Polecamy: serwis VAT
Nie jest bowiem zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, a ponadto dokonane w ramach realizacji projektu zakupy nie mają żadnego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.
Podstawa prawna: art. 15, art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat