Odliczenie VAT od usług cateringowych, nabywanych na potrzeby imprez integracyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Powyższe wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 października 2011 r., ITPP1/443-1073/11/IK.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność w zakresie sprzedaży produktów sanitarno-instalacyjnych. W jej ramach spółka organizowała imprezy integracyjne dla kontrahentów i pracowników. Ich celem było zmotywowanie załogi do efektywnej pracy oraz zacieśnienie więzi handlowych z kontrahentami. Spółka zakładała, że te działania przełożą się w przyszłości na osiągane przez nią przychody.
Organizując imprezy, spółka korzystała z usług podmiotu zewnętrznego w zakresie cateringu. Obejmowały one przygotowanie i dostarczeniu posiłków do miejsca, w którym miała odbywać się impreza, ale także na obsłudze i sprzątaniu podczas przyjęcia.
Polecamy: Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe
Polecamy: Czy wydatki na catering są kosztem uzyskania przychodu?
Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przedmiotowe usługi stanowią usługi gastronomiczne, oraz czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących ich wykonanie?
Zdaniem spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia. Wydatki poniesione przez nią na nabycie usług cateringowych są bowiem związane z czynnościami opodatkowanymi. Spółka na poparcie stanowisko powołała się na treść art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, stwierdzając, iż usługi cateringowe nie stanowią usług gastronomicznych.
Podsumowując, spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanych faktur dokumentujących dokonanie zakupu usług cateringowych, w zakresie w jakim zakupione usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe, odstępując od uzasadniania interpretacji.
Polecamy: Kontrola podatkowa
Wybór przepisów:
Ustawa o VAT
Art. 86. 1. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Art. 88. 1. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:
4) usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a) (uchylony),
b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób;
Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat