Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe?
REKLAMA
REKLAMA
Regulacje w tym zakresie są jednoznaczne. Nawet w sytuacji, gdy oferta kierowana do klientów ma charakter kompleksowy – czynność sprzedaży napojów należy wyodrębnić i zastosować do niej stawkę podstawową tj. 23 % VAT.
REKLAMA
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowują zarówno odpłatną dostawę towarów jak i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawowa stawka VAT od 1 stycznia 2011 r. wynosi 23 %.
Ustawodawca przewidział również opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku. Regulacja w tym zakresie zawarta została między innymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W załączniku tym w pozycji 7, jako opodatkowane stawką podatku 8 % zostały wymienione:
- usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:
1. napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
2. napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
3. kawy i herbaty (wraz z dodatkami),
4. napojów bezalkoholowych gazowanych,
5. wód mineralnych,
6. innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.
Polecamy: Nowa matryca stawek VAT
W świetle powyższych przepisów wykonywane czynności świadczenia usług gastronomicznych i cateringowych oraz dostawa napojów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże kierując się regulacją zawartą w rozporządzeniu do czynności tych będą miały zastosowanie różne stawki podatku VAT.
Wskazać przy tym należy, iż zgodnie z tymi uregulowaniami nie jest możliwe połączenie tych usług czy towarów w celu traktowania takiego świadczenia jako jednolitej transakcji, opodatkowanej preferencyjną 8 % stawką podatku VAT.
W świetle obowiązujących przepisów mamy bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi przedmiotami transakcji. Z jednej strony występują czynności cateringowe i gastronomiczne – stanowiące usługi związane z wyżywieniem, które opodatkowane są stawka 8 %.
Z drugiej – ma miejsce dostawa towarów – m.in. kawy, herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych oraz wody mineralnej, która podlega opodatkowaniu stawką 23%.
W konsekwencji powyższego, nawet gdy sprzedaż napojów wystąpi wyłącznie w powiązaniu z usługami cateringu lub gastronomii – nie wpłynie to na zastosowanie stawki podatku w wysokości 8 % do sprzedawanych, wymienionych wyżej napojów.
Wspomnieć przy tym należy, iż podatnik wykonujący takie powiązane czynności zobligowany jest przy wystawieniu jednej faktury wyodrębnić dwie pozycje – dotyczącą usługi gastronomii czy cateringu – 8% VAT oraz dostawę napojów 23 % VAT.
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 maja 2011 r. - nr ILPP2/443-560/11-2/MR.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat