reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe?

Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe?

W przypadku świadczenia usług gastronomicznych i cateringowych zastosowanie będzie miała preferencyjna stawka podatku VAT – 8 %. Jeżeli przy okazji ich świadczenia podatnik wraz z tymi usługami będzie sprzedawał kawę, herbatę czy wodę może się pojawić pytanie, czy dostawa tych towarów również korzysta z obniżonej stawki podatku od towarów i usług? Niestety nie.

Regulacje w tym zakresie są jednoznaczne. Nawet w sytuacji, gdy oferta kierowana do klientów ma charakter kompleksowy – czynność sprzedaży napojów należy wyodrębnić i zastosować do niej stawkę podstawową tj. 23 % VAT.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowują zarówno odpłatną dostawę towarów jak i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawowa stawka VAT od 1 stycznia 2011 r. wynosi 23 %.

Ustawodawca przewidział również opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku. Regulacja w tym zakresie zawarta została między innymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W załączniku tym w pozycji 7, jako opodatkowane stawką podatku 8 % zostały wymienione:
- usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:
1. napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
2. napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
3. kawy i herbaty (wraz z dodatkami),
4. napojów bezalkoholowych gazowanych,
5. wód mineralnych,
6. innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

W świetle powyższych przepisów wykonywane czynności świadczenia usług gastronomicznych i cateringowych oraz dostawa napojów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże kierując się regulacją zawartą w rozporządzeniu do czynności tych będą miały zastosowanie różne stawki podatku VAT.

Wskazać przy tym należy, iż zgodnie z tymi uregulowaniami nie jest możliwe połączenie tych usług czy towarów w celu traktowania takiego świadczenia jako jednolitej transakcji, opodatkowanej preferencyjną 8 % stawką podatku VAT.

W świetle obowiązujących przepisów mamy bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi przedmiotami transakcji. Z jednej strony występują czynności cateringowe i gastronomiczne – stanowiące usługi związane z wyżywieniem, które opodatkowane są stawka 8 %.

Z drugiej – ma miejsce dostawa towarów – m.in. kawy, herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych oraz wody mineralnej, która podlega opodatkowaniu stawką 23%.

W konsekwencji powyższego, nawet gdy sprzedaż napojów wystąpi wyłącznie w powiązaniu z usługami cateringu lub gastronomii – nie wpłynie to na zastosowanie stawki podatku w wysokości 8 % do sprzedawanych, wymienionych wyżej napojów.

Wspomnieć przy tym należy, iż podatnik wykonujący takie powiązane czynności zobligowany jest przy wystawieniu jednej faktury wyodrębnić dwie pozycje – dotyczącą usługi gastronomii czy cateringu – 8% VAT oraz dostawę napojów 23 % VAT.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 maja 2011 r. - nr ILPP2/443-560/11-2/MR.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama