REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód na abonament - odliczenie VAT

Samochód na abonament - odliczenie VAT
Samochód na abonament - odliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną wynajmuje - częściowo na potrzeby tej działalności, częściowo do użytku osobistego - samochód osobowy na podstawie umowy abonamentowej. Czy może odliczać VAT z otrzymywanych faktur za abonament?

Ważne!
Z otrzymywanych faktur za abonament podatnik może odliczać połowę VAT. Szczegóły poniżej.

Autopromocja

Czym jest auto na abonament?

Auta na abonament to nic innego jak forma wynajęcia samochodu na określony czas. Może to być tydzień, miesiąc bądź kilka lat.

Usługa ta w ostatnim czasie bardzo zyskała na popularności. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, kiedy to wielu przedsiębiorców nie jest już tak pewnych swojej stabilnej sytuacji na rynku, jak kiedyś. Nie stać ich na nowy samochód i płacenie wysokich rat leasingowych przez określony, zazwyczaj dłuższy czas. Tym bardziej że opłata abonamentowa jest przeważnie znacznie niższa niż rata leasingowa.

Auto abonament jest bardziej elastyczny niż zwykły leasing. Przede wszystkim nie jest pobierana opłata wstępna, co zawsze ma miejsce przy leasingu. Ponadto przedsiębiorca ma możliwość wyboru różnych aut w trakcie trwania umowy abonamentu. Tymczasem w leasingu zawsze jest to samo auto. Również czas trwania abonamentu jest elastyczny. W każdej chwili przedsiębiorca może z niego zrezygnować, co w przypadku zwykłego leasingu nie jest już takie proste i możliwe.

Stąd szeroka oferta sprzedawców samochodów, którzy próbują nadążyć za wymogami rynku i sprostać oczekiwaniom każdego przedsiębiorcy.

Dokonanie wyboru: auto abonament czy leasing, to bardzo indywidualna sprawa. Ale jeśli już zdecydujemy się na usługę wynajmu auta w ramach auto abonamentu, warto wiedzieć, jak ją rozliczyć w VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do odliczenia VAT od auto abonamentu

Prawo do odliczenia przysługuje przede wszystkim w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane (importowane) przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Do wykonywania czynności opodatkowanych wykorzystywane są przy tym często użytkowane przez podatników samochody. W takich przypadkach podatnikom przysługuje prawo do odliczania VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z użytkowaniem tych pojazdów, w tym wydatki na ich wynajem.

Umowy o oddanie samochodu do używania na podstawie umowy abonamentowej są w istocie umowami najmu, a płacony na podstawie takich umów abonament stanowi czynsz z tytułu najmu. W konsekwencji, jeżeli wynajmowany przez podatnika samochód jest wykorzystywany na potrzeby działalności opodatkowanej VAT, przysługuje mu prawo do odliczania VAT z faktur za abonament, jak również z faktur dokumentujących inne wydatki związane z używaniem samochodu (np. z faktur za paliwo).

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się te dotyczące:

  • nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,

  • używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze (czynsz, raty lub inne płatności związane z tą umową),

  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT kwota podatku naliczonego dotyczącego wydatków związanych z pojazdami samochodowymi jest ograniczona najczęściej do 50% (do 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika). Ograniczenie to dotyczy między innymi wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych na podstawie umów najmu do celów mieszanych, tj. do działalności i celów osobistych (art. 86a ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Taka sytuacja ma miejsce w omawianym przypadku. Dlatego kwota podatku naliczonego wynikająca z faktur za abonament, jak również z faktur dokumentujących inne wydatki związane z używaniem tego samochodu (np. z faktur za paliwo) jest ograniczona do 50%. Oznacza to możliwość odliczania połowy VAT z tych faktur.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 oraz art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA