Faktura wystawiona przed dostawą towarów. Czy można odliczyć VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Ważne!
Podatek VAT na podstawie otrzymanych faktur spółka może odliczyć najwcześniej w kwietniu 2022 r. Szczegóły w dalszej części artykułu.
REKLAMA
Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej przed dostawą?
Możliwość wcześniejszego wystawiania faktur reguluje art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że faktury można wystawiać do 60 dni (do końca 2021 r. było to 30 dni) przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi. Wcześniejsze wystawianie faktur jest co do zasady nieprawidłowe, chyba że ma zastosowanie art. 106i ust. 8 ustawy o VAT, co jednak w przedstawionej sytuacji nie ma miejsca.
Faktura wystawiona ponad 60 dni przed dostawą
Zdarzyć się przy tym może, że podatnik wystawi fakturę wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi. Często w takich przypadkach konieczne jest korygowanie przedwcześnie wystawionych faktur. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy transakcja ma być nadal realizowana.
Potwierdził to WSA w Poznaniu w wyroku z 28 stycznia 2021 r. (sygn. akt I SA/Po 410/20), dotyczącym przedwcześnie wystawionych faktur zaliczkowych, w którym czytamy, że:
(…) organ błędnie wskazał na zastosowanie w sprawie art. 106j ust. 1 w zw. z art. 106i ust. 7 u.p.t.u., uznając że po upływie 30 dni [obecnie 60 dni - przyp. autora] od wystawienia faktury (bezskutecznego oczekiwania na zaliczkę) podatnik jest zobligowany do wystawienia faktury korygującej, która korygowałaby podstawę opodatkowania i kwotę podatku. Przepis art. 106j ust. 1 u.p.t.u. wyraźnie wskazuje, jakie okoliczności zobowiązują podatnika do wystawienia faktury korygującej i uzależniają to od wystąpienia sytuacji enumeratywnie wskazanych w tym przepisie. W niniejszej sprawie pierwotna faktura nie zawiera pomyłki czy błędu. W dacie jej wystawienia wskazano prawidłową, uzgodnioną między stronami umowy, kwotę zaliczki, nie popełniono również błędu co do kwoty podatku a w każdym razie tego rodzaju pomyłki nie wynikają z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego. Mając zatem na uwadze, że przepis u.p.t.u. reguluje sytuację stwierdzenia pomyłki w fakturze po jej wystawieniu, sprzeczne z tym przepisem byłoby dokonanie korekty faktury w zakresie podstawy opodatkowania i kwoty podatku w sytuacji opisanej we wniosku skarżącej.
Ważne!
Nie trzeba korygować faktur przedwcześnie wystawionych, jeśli transakcja ma być nadal realizowana.
W przedstawionej sytuacji kontrahent spółki postąpił prawidłowo, nie korygując faktur wystawionych na początku stycznia 2022 r. Jednocześnie faktury te pozostały dokumentami, na których podstawie spółka może odliczyć VAT.
Termin odliczenia VAT z przedwcześnie wystawionej faktury
O tym, kiedy podatnicy mogą odliczyć podatek naliczony, decyduje moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego. Prawo to zaś powstaje co do zasady w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, nie wcześniej niż w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).
W przedstawionej w pytaniu sytuacji obowiązek podatkowy powstanie u sprzedawcy w kwietniu 2022 r. Powoduje to, że prawo do odliczenia powstanie w spółce w tym właśnie miesiącu, mimo że faktury dokumentujące dostawy zostały przez spółkę otrzymane znacznie wcześniej. A zatem VAT na podstawie tych faktur spółka może odliczyć w kwietniu 2022 r. lub - na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT - w kolejnych okresach rozliczeniowych (w jednym z trzech kolejnych miesięcy lub w jednym z dwóch kolejnych kwartałów).
Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden warunek. Piszą Państwo, że faktury zostaną opłacone w maju. Nie podano jednak, jaki został ustalony termin płatności. Gdyby się okazało, że w kwietniu, gdy ma nastąpić dostawa towarów, minęło 90 dni od ustalonego terminu płatności, to z odliczenia będzie można skorzystać dopiero w maju, gdy opłacą Państwo faktury.
Podstawa prawna:
-
art. 86 ust. 10-11 oraz art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 196
Powołany wyrok sądów administracyjnych:
- wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 28 stycznia 2021 r. (sygn. akt I SA/Po 410/20)
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat