REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura bez VAT. Czym się wyróżnia?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Faktura bez VAT
Faktura bez VAT

REKLAMA

REKLAMA

Wystawianie faktur VAT to rutynowa czynność dnia codziennego przedsiębiorcy. Podatek VAT jest integralną częścią ceny towaru widocznej w sklepie jednak nie stanowi zysku sprzedawcy. Kwota VAT jest wpłacana na konto urzędu skarbowego. Jednak niektórzy przedsiębiorcy są zwolnieni z VAT. Jak wyglądają obowiązki dokumentacyjne w podatku VAT u takich przedsiębiorców?
rozwiń >

Faktura a zwolnienie z VAT

Można wyróżnić dwa rodzaje zwolnienia z VAT – zwolnienie podmiotowe oraz zwolnienie przedmiotowe. W obu przypadkach pojawia się zagadnienie faktury bez VAT.

Autopromocja

Zwolnienie podmiotowe z VAT (ze względu na nieprzekroczenie limitu 200 000)

Art.  113. ust 1. ustawy VAT stanowi, że "zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku." Ust. 2. tego samego artykułu wylicza czynności, których wartość nie wlicza się do wspomnianego limitu, np. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.  Przytoczony przepis opisuje zwolnienie podmiotowe z VAT związane z nieosiągnięciem przewidzianego ustawą limitu kwotowego.

Niestety, powyższy przywilej nie dotyczy wszystkich. Niektórzy podatnicy muszą płacić VAT również przy rocznej sprzedaży nieprzekraczającej 200 000 zł. Wyłączenia od zwolnienia z VAT są przewidziane art. 113 ust. 13 ustawy VAT. Zwolnienia z VAT nie stosuje się do przedsiębiorców dokonujących sprzedaży, przykładowo: terenów budowlanych, nowych środków transportu, oraz złomu metali szlachetnych.

Zwolnienia z VAT ze względu na nieprzekroczenie limitu 200 000 zł nie zastosują także przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej określonych produktów, przykładowo, preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych.

Kolejna grupa wyłączona z przywileju niepłacenia VAT-u przy sprzedaży nieprzekraczającej 200 000 zł za poprzedni rok to niektórzy usługodawcy. Nieobjęte przywilejem "poniżej 200 tysięcy" są usługi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• prawnicze,

• w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

• jubilerskie,

• ściągania długów, w tym factoringu;

Przywileju "poniżej 200 tysięcy bez VAT" nie mogą użyć również podatnicy nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Zwolnienie przedmiotowe z VAT (ze względu na rodzaj wykonywanej działalności)

Osobną kwestią jest zwolnienie przedmiotowe w podatku VAT, ze względu na rodzaj wykonywanej działalności uregulowane w art.  43. ust. 1. ustawy VAT. Zwolnione z VAT są przede wszystkim usługi edukacyjne, medyczne i finansowe. Podatnik zwolniony przedmiotowo jest zobowiązany podać na fakturze podstawę prawną zwolnienia, jaką jest  art.  43. ust. 1. ustawy VAT.

Jak wygląda faktura bez VAT?

Faktura bez VAT w polu ze stawką VAT powinna zawierać skrót zw.

Obowiązkowe elementy faktury bez VAT:

  • nazwa lub rodzaj towaru lub usługi
  • cena jednostkowa towaru lub usługi
  • miara i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług
  • kwota należności
  • data wystawienia, numer faktury
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy

Kto wystawia fakturę bez VAT?

Podatnik zwolniony z VAT (zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe) jest zobowiązany do wystawienia faktury bez VAT na żądanie nabywcy. Warunek – żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca w którym dostarczono towar lub wykonano usługę albo otrzymano całość lub część zapłaty.

Kiedy wystawiamy fakturę bez VAT?

Termin do wystawienia faktury zwolnionej z VAT:

• do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż lub otrzymanie   zaliczki

• w ciągu 15 dni od dnia zgłoszenia żądania - jeśli nabywca zażądał wystawienia faktury po miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż lub wpłata zaliczki.

Podatnik zwolniony z VAT może wystawić fakturę bez VAT również z własnej inicjatywy tzn. bez żądania ze strony nabywcy towaru lub usługi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA