REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura bez VAT. Czym się wyróżnia?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Faktura bez VAT
Faktura bez VAT

REKLAMA

Wystawianie faktur VAT to rutynowa czynność dnia codziennego przedsiębiorcy. Podatek VAT jest integralną częścią ceny towaru widocznej w sklepie jednak nie stanowi zysku sprzedawcy. Kwota VAT jest wpłacana na konto urzędu skarbowego. Jednak niektórzy przedsiębiorcy są zwolnieni z VAT. Jak wyglądają obowiązki dokumentacyjne w podatku VAT u takich przedsiębiorców?
rozwiń >

Faktura a zwolnienie z VAT

Można wyróżnić dwa rodzaje zwolnienia z VAT – zwolnienie podmiotowe oraz zwolnienie przedmiotowe. W obu przypadkach pojawia się zagadnienie faktury bez VAT.

Zwolnienie podmiotowe z VAT (ze względu na nieprzekroczenie limitu 200 000)

Art.  113. ust 1. ustawy VAT stanowi, że "zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku." Ust. 2. tego samego artykułu wylicza czynności, których wartość nie wlicza się do wspomnianego limitu, np. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.  Przytoczony przepis opisuje zwolnienie podmiotowe z VAT związane z nieosiągnięciem przewidzianego ustawą limitu kwotowego.

Niestety, powyższy przywilej nie dotyczy wszystkich. Niektórzy podatnicy muszą płacić VAT również przy rocznej sprzedaży nieprzekraczającej 200 000 zł. Wyłączenia od zwolnienia z VAT są przewidziane art. 113 ust. 13 ustawy VAT. Zwolnienia z VAT nie stosuje się do przedsiębiorców dokonujących sprzedaży, przykładowo: terenów budowlanych, nowych środków transportu, oraz złomu metali szlachetnych.

Zwolnienia z VAT ze względu na nieprzekroczenie limitu 200 000 zł nie zastosują także przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej określonych produktów, przykładowo, preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Kolejna grupa wyłączona z przywileju niepłacenia VAT-u przy sprzedaży nieprzekraczającej 200 000 zł za poprzedni rok to niektórzy usługodawcy. Nieobjęte przywilejem "poniżej 200 tysięcy" są usługi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• prawnicze,

• w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

• jubilerskie,

• ściągania długów, w tym factoringu;

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Przywileju "poniżej 200 tysięcy bez VAT" nie mogą użyć również podatnicy nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Zwolnienie przedmiotowe z VAT (ze względu na rodzaj wykonywanej działalności)

Osobną kwestią jest zwolnienie przedmiotowe w podatku VAT, ze względu na rodzaj wykonywanej działalności uregulowane w art.  43. ust. 1. ustawy VAT. Zwolnione z VAT są przede wszystkim usługi edukacyjne, medyczne i finansowe. Podatnik zwolniony przedmiotowo jest zobowiązany podać na fakturze podstawę prawną zwolnienia, jaką jest  art.  43. ust. 1. ustawy VAT.

Jak wygląda faktura bez VAT?

Faktura bez VAT w polu ze stawką VAT powinna zawierać skrót zw.

Obowiązkowe elementy faktury bez VAT:

 • nazwa lub rodzaj towaru lub usługi
 • cena jednostkowa towaru lub usługi
 • miara i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług
 • kwota należności
 • data wystawienia, numer faktury
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy

Kto wystawia fakturę bez VAT?

Podatnik zwolniony z VAT (zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe) jest zobowiązany do wystawienia faktury bez VAT na żądanie nabywcy. Warunek – żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca w którym dostarczono towar lub wykonano usługę albo otrzymano całość lub część zapłaty.

Kiedy wystawiamy fakturę bez VAT?

Termin do wystawienia faktury zwolnionej z VAT:

• do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż lub otrzymanie   zaliczki

• w ciągu 15 dni od dnia zgłoszenia żądania - jeśli nabywca zażądał wystawienia faktury po miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż lub wpłata zaliczki.

Podatnik zwolniony z VAT może wystawić fakturę bez VAT również z własnej inicjatywy tzn. bez żądania ze strony nabywcy towaru lub usługi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  Negatywne nastroje wśród przedsiębiorców. Brakuje rezerw na inwestycje

  Negatywne nastroje wśród polskich przedsiębiorców. W firmach skończyły się rezerwy na inwestycje.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Które obligacje dają najwięcej zarobić?

  Oto zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych - koniec września 2023 [Tabela]

  Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec września 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje HRE Investment Trust tak mocnego i powszechnego cięcia oprocentowania w bankach dawno już nie widzieliśmy, a wszystko za sprawą wrześniowej obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze latem część instytucji kusiła nas oprocentowaniem na poziomie 10% - dziś trudno znaleźć coś na ponad 7%. 

  Dywersje w systemie podatkowym, czyli o prawie tworzonym w zlej wierze

  Czy zmiany w systemie podatkowym (a zwłaszcza w prawie) mogą mieć ukryte cele, będąc swoistą dywersją polityczną czy ekonomiczną, mającą komuś celowo zaszkodzić? Pyta i odpowiada profesor Witold Modzelewski.

  Opodatkowanie świadczeń dla oddelegowanych pracowników. Przełomowy wyrok NSA

  NSA wydał wyrok, w którym zmienia swoje stanowisko z 2018 roku na temat opodatkowania świadczeń przy oddelegowaniu pracownika. W najnowszym orzeczeniu NSA wskazuje, że zakwaterowanie i transport w czasie oddelegowania nie podlegają opodatkowaniu.

  REKLAMA