REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem samochodu firmowego a odliczenie VAT. Co z VAT-26?

Wynajem samochodu firmowego a odliczenie VAT. Co z VAT-26?
Wynajem samochodu firmowego a odliczenie VAT. Co z VAT-26?

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik złożył informację VAT-26 o wykorzystywaniu pojazdu wyłącznie do celów działalności, w związku z czym odliczał 100% VAT. Teraz zamierza wynająć pojazd. Zdaniem podatnika najemca powinien złożyć informację VAT-26, jeśli zamierza odliczać 100% VAT. Czy właściciel auta (wynajmujący) powinien złożyć aktualizację informacji VAT-26 (zmiana przeznaczenia) w związku z wynajmem pojazdu innej firmie i brakiem prowadzenia tzw. kilometrówki (będzie to robił najemca)?

Odliczenie VAT od samochodów w firmie

Generalnie w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi odliczeniu podlega 50% kwoty VAT zawartego w cenie nabytego towaru lub usługi związanej z tym pojazdem (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Autopromocja

Zasada ta nie dotyczy jednak pojazdów, które są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej działalności podatnika. W tym bowiem przypadku podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia 100% kwoty VAT wynikającej z faktury za nabycie towarów lub usług związanych z eksploatacją pojazdu, ale pod warunkiem że:

 1. zgłosi pojazd w urzędzie skarbowym jako pojazd przeznaczony wyłącznie do celów prowadzonej działalności poprzez złożenie informacji VAT-26 oraz
 2. prowadzi ewidencję przebiegu tego pojazdu.

Kiedy aktualizacja VAT-26?

Dodatkowo, jeżeli podatnik zdecyduje się na zmianę sposobu użytkowania danego pojazdu (tj. gdy samochód, który dotąd był wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej, będzie następnie używany przez podatnika zarówno do celów działalności, jak i do celów prywatnych), jest obowiązany dokonać aktualizacji VAT-26 (art. 86a ust. 14 ustawy o VAT).

Ważne!
Jeżeli podatnik zdecyduje się na zmianę sposobu użytkowania danego pojazdu (tj. gdy samochód, który dotąd był wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej, będzie następnie używany przez podatnika zarówno do celów działalności, jak i do celów prywatnych), to jest obowiązany dokonać aktualizacji VAT-26.

Wynajmujący samochód firmowy nie aktualizuje VAT-26 jeżeli wynajem jest w ramach działalności gospodarczej

W ocenie autora w analizowanej sprawie podatnik nie będzie obowiązany do aktualizacji wcześniej złożonej informacji VAT-26, o ile samochód będzie od tej pory wynajmowany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności podatnika. Nie dojdzie bowiem do zmiany sposobu wykorzystywania tego pojazdu z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystywanie "mieszane". Pojazd będzie nieprzerwanie wykorzystywany do celów działalności gospodarczej podatnika (aktualnie w związku z jego wynajmowaniem innej firmie, wcześniej w ramach sposobu użytkowania potwierdzonego prowadzoną ewidencją przebiegu i złożoną informacją VAT-26).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik nie będzie także obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, gdyż ustawodawca nie wymaga tego w odniesieniu do samochodów przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Ważne!
Podatnik nie będzie obowiązany do aktualizacji wcześniej złożonej informacji VAT-26, o ile samochód będzie wynajmowany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności podatnika. W tej sytuacji nie dojdzie bowiem do zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu (z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystywanie "mieszane").

Najemca samochodu musi złożyć VAT-26 o ile chce odliczać 100% VAT od czynszu i wydatków samochodowych

Natomiast najemca pojazdu - jeśli jest podatnikiem VAT i będzie wykorzystywał wynajmowany pojazd wyłącznie do działalności gospodarczej - odliczy 100% VAT z tytułu czynszu najmu oraz kosztów eksploatacyjnych (o ile dochowa obowiązku złożenia VAT-26 i będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu).

Podstawa prawna: art. 86a ust. 1, 3-5, 12 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1301.

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA