REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem samochodu firmowego a odliczenie VAT. Co z VAT-26?

Wynajem samochodu firmowego a odliczenie VAT. Co z VAT-26?
Wynajem samochodu firmowego a odliczenie VAT. Co z VAT-26?

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik złożył informację VAT-26 o wykorzystywaniu pojazdu wyłącznie do celów działalności, w związku z czym odliczał 100% VAT. Teraz zamierza wynająć pojazd. Zdaniem podatnika najemca powinien złożyć informację VAT-26, jeśli zamierza odliczać 100% VAT. Czy właściciel auta (wynajmujący) powinien złożyć aktualizację informacji VAT-26 (zmiana przeznaczenia) w związku z wynajmem pojazdu innej firmie i brakiem prowadzenia tzw. kilometrówki (będzie to robił najemca)?

Odliczenie VAT od samochodów w firmie

Generalnie w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi odliczeniu podlega 50% kwoty VAT zawartego w cenie nabytego towaru lub usługi związanej z tym pojazdem (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

REKLAMA

Autopromocja

Zasada ta nie dotyczy jednak pojazdów, które są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej działalności podatnika. W tym bowiem przypadku podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia 100% kwoty VAT wynikającej z faktury za nabycie towarów lub usług związanych z eksploatacją pojazdu, ale pod warunkiem że:

  1. zgłosi pojazd w urzędzie skarbowym jako pojazd przeznaczony wyłącznie do celów prowadzonej działalności poprzez złożenie informacji VAT-26 oraz
  2. prowadzi ewidencję przebiegu tego pojazdu.

Kiedy aktualizacja VAT-26?

Dodatkowo, jeżeli podatnik zdecyduje się na zmianę sposobu użytkowania danego pojazdu (tj. gdy samochód, który dotąd był wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej, będzie następnie używany przez podatnika zarówno do celów działalności, jak i do celów prywatnych), jest obowiązany dokonać aktualizacji VAT-26 (art. 86a ust. 14 ustawy o VAT).

Ważne!
Jeżeli podatnik zdecyduje się na zmianę sposobu użytkowania danego pojazdu (tj. gdy samochód, który dotąd był wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej, będzie następnie używany przez podatnika zarówno do celów działalności, jak i do celów prywatnych), to jest obowiązany dokonać aktualizacji VAT-26.

Wynajmujący samochód firmowy nie aktualizuje VAT-26 jeżeli wynajem jest w ramach działalności gospodarczej

REKLAMA

W ocenie autora w analizowanej sprawie podatnik nie będzie obowiązany do aktualizacji wcześniej złożonej informacji VAT-26, o ile samochód będzie od tej pory wynajmowany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności podatnika. Nie dojdzie bowiem do zmiany sposobu wykorzystywania tego pojazdu z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystywanie "mieszane". Pojazd będzie nieprzerwanie wykorzystywany do celów działalności gospodarczej podatnika (aktualnie w związku z jego wynajmowaniem innej firmie, wcześniej w ramach sposobu użytkowania potwierdzonego prowadzoną ewidencją przebiegu i złożoną informacją VAT-26).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik nie będzie także obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, gdyż ustawodawca nie wymaga tego w odniesieniu do samochodów przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Ważne!
Podatnik nie będzie obowiązany do aktualizacji wcześniej złożonej informacji VAT-26, o ile samochód będzie wynajmowany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności podatnika. W tej sytuacji nie dojdzie bowiem do zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu (z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystywanie "mieszane").

Najemca samochodu musi złożyć VAT-26 o ile chce odliczać 100% VAT od czynszu i wydatków samochodowych

Natomiast najemca pojazdu - jeśli jest podatnikiem VAT i będzie wykorzystywał wynajmowany pojazd wyłącznie do działalności gospodarczej - odliczy 100% VAT z tytułu czynszu najmu oraz kosztów eksploatacyjnych (o ile dochowa obowiązku złożenia VAT-26 i będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu).

Podstawa prawna: art. 86a ust. 1, 3-5, 12 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1301.

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA