reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane?

Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane?

Po poprawkach senackich z powrotem do Sejmu trafiła ustawa o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Przypomnijmy, zgodnie z nowymi regulacjami zaproponowanymi przez posłów, zwrot osobom fizycznym części wydatków poniesionych przez nich na zakup materiałów budowlanych następuje w terminie 4 miesięcy. 


W obecnym stanie prawnym podatnicy (osoby fizyczne), którzy tzw. systemem gospodarczym remontują mieszkania lub budują domy, mogą, w terminie 6 miesięcy, uzyskać zwrot kwoty odpowiadającej części VAT zawartego w cenie kupionych przez nich materiałów budowlanych. Odpowiada ona różnicy między 22-proc. stawką podatku VAT, a 7-proc. stawką.


W pierwotnej wersji zapisów ustawy, propozycja poselska szła jeszcze dalej, gdyż dotyczyła skrócenia tego terminu do 60 dni. Jednakże propozycji tej sprzeciwił się rząd. W wyniku prac komisji sejmowych uzgodniono kompromisowy termin 4 miesięcy.
Skrócenie terminu zwrotu części wydatków poniesionych na zakupów materiałów budowlanych zdaniem autorów projektu ustawy „spowoduje uwolnienie środków finansowych dotychczas zamrożonych poprzez niezgodne z zasadą neutralności brzmienie przepisu, przyczyniając się do zwiększenia możliwości szybszego ukończenia budowy lub remontu”.


W chwili obecnej projekt ustawy wrócił po poprawkach senackich do Sejmu. Dotyczyły one przede wszystkim doprecyzowania zapisów w zakresie okresów przejściowych. Senatorowie zaproponowali, iż do wniosków złożonych i nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie ustawy, należałoby stosować wcześniejsze przepisy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama