| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane?

Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane?

Po poprawkach senackich z powrotem do Sejmu trafiła ustawa o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Przypomnijmy, zgodnie z nowymi regulacjami zaproponowanymi przez posłów, zwrot osobom fizycznym części wydatków poniesionych przez nich na zakup materiałów budowlanych następuje w terminie 4 miesięcy. 


W obecnym stanie prawnym podatnicy (osoby fizyczne), którzy tzw. systemem gospodarczym remontują mieszkania lub budują domy, mogą, w terminie 6 miesięcy, uzyskać zwrot kwoty odpowiadającej części VAT zawartego w cenie kupionych przez nich materiałów budowlanych. Odpowiada ona różnicy między 22-proc. stawką podatku VAT, a 7-proc. stawką.


W pierwotnej wersji zapisów ustawy, propozycja poselska szła jeszcze dalej, gdyż dotyczyła skrócenia tego terminu do 60 dni. Jednakże propozycji tej sprzeciwił się rząd. W wyniku prac komisji sejmowych uzgodniono kompromisowy termin 4 miesięcy.
Skrócenie terminu zwrotu części wydatków poniesionych na zakupów materiałów budowlanych zdaniem autorów projektu ustawy „spowoduje uwolnienie środków finansowych dotychczas zamrożonych poprzez niezgodne z zasadą neutralności brzmienie przepisu, przyczyniając się do zwiększenia możliwości szybszego ukończenia budowy lub remontu”.


W chwili obecnej projekt ustawy wrócił po poprawkach senackich do Sejmu. Dotyczyły one przede wszystkim doprecyzowania zapisów w zakresie okresów przejściowych. Senatorowie zaproponowali, iż do wniosków złożonych i nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie ustawy, należałoby stosować wcześniejsze przepisy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »