REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany techniczne w samochodach a odliczenie VAT

VAT-26, odliczenie VAT od samochodów / fot. Volkswagen
VAT-26, odliczenie VAT od samochodów / fot. Volkswagen
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy dotyczące VAT od samochodów ciągle budzą duże zainteresowanie podatników, którzy szukają korzystnych rozwiązań odnoszących się do odliczania VAT. W poprzednich latach popularne było instalowanie kratek w samochodach, dzięki czemu podatnicy mogli zwiększyć zakres odliczenia VAT. Niestety od 1 kwietnia 2014 r. wmontowanie do samochodu kratki lub zabudowy nie zawsze przyniesie korzystne skutki podatkowe.

Obecnie zasadą jest, że samochód uprawnia do pełnego odliczenia VAT, gdy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności. Zasadniczo decyduje o tym sposób wykorzystania pojazdu potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdów. Podatnik musi złożyć w tym celu VAT-26.

Autopromocja

Zobacz wzór formularza: VAT-26 - Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej

Ustawodawca przewidział jednak, że w przypadku niektórych pojazdów samochodowych konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 9 ustawy o VAT). Wówczas podatnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów ani składać VAT-26, aby odliczać pełny VAT związany z takim samochodem. Jednak zmiana techniczna w nim dokonana, która pozbawi go cech wskazanych w ustawie, ma również wpływ na rozliczenie VAT.

Pojazdy, które uprawniają do pełnego odliczenia VAT ze względu na konstrukcję

Pojazdy, które uprawniają do pełnego odliczenia ze względu na konstrukcję, zostały wymienione w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT oraz rozporządzeniach wykonawczych. Są tam dwa rodzaje pojazdów: pojazdy umożliwiające przewóz ładunków oraz pojazdy o specjalnym przeznaczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zasadzie pojazdy wymienione w pierwszej grupie dają możliwość dokonania odpowiednich zmian (np. wmontowania kratki, zabudowy, przegrody, wymontowania rzędu siedzeń), które będą pozwalały na pełne odliczenie VAT od przekształconego pojazdu. Zmiany mogą również polegać na pozbawieniu samochodu cech uprawniających do pełnego odliczenia VAT.

Zmiany, dzięki którym podatnik będzie mógł odliczać pełny VAT bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów

Pełne prawo do odliczenia VAT będzie przysługiwać od pojazdów samochodowych, w których dokonano zmian technicznych, w wyniku których powstały pojazdy wymienione w art. 86a ust. 9 ustawy.

Aby uzyskać prawo do odliczenia 100% VAT, zmiana w samochodzie musi sprowadzać się do tego, iż przerobiony pojazd:

● nie będzie samochodem osobowym,

● będzie posiadał jeden rząd siedzeń.

Jeżeli pojazd nie będzie spełniał tych wymagań, wówczas podatnik modyfikujący samochód nie nabędzie prawa do pełnego odliczenia VAT, chyba że podejmie decyzje, iż przerobione auto będzie wykorzystywał tylko do prowadzenia działalności gospodarczej i będzie prowadził szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Dokonanie zmian technicznych, które przekształcą dany samochód w pojazd samochodowy, np. typu wielozadaniowy, van, pick-up lub lawetę, będzie skutkowała tym, że podatnik nabędzie prawo do pełnego odliczania VAT. Odliczenie całego VAT dotyczyć będzie m.in. kosztów związanych z samym montażem kratki oraz wydatkami związanymi z eksploatacją i paliwem.


Andrzej Szczerbowski


Zobacz cały artykuł na INFORFK: Zmiany techniczne w samochodach – wpływ na odliczenie VAT

Artykuł podpowiada jak dokonać zmian technicznych w samochodach, aby skorzystać z odliczenia podatku VAT i wymienia pojazdy, które uprawniają do pełnego odliczenia VAT ze względu na konstrukcję. Materiał wskazuje, dzięki którym zmianom technicznym w pojeździe podatnik będzie mógł odliczać pełny VAT bez prowadzenia ewidencji przebieg, a przez które zmiany straci prawo do pełnego odliczenia VAT.

Samochód wycofany z działalności - rozliczenie VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA