REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany techniczne w samochodach a odliczenie VAT

Subskrybuj nas na Youtube
VAT-26, odliczenie VAT od samochodów / fot. Volkswagen
VAT-26, odliczenie VAT od samochodów / fot. Volkswagen
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy dotyczące VAT od samochodów ciągle budzą duże zainteresowanie podatników, którzy szukają korzystnych rozwiązań odnoszących się do odliczania VAT. W poprzednich latach popularne było instalowanie kratek w samochodach, dzięki czemu podatnicy mogli zwiększyć zakres odliczenia VAT. Niestety od 1 kwietnia 2014 r. wmontowanie do samochodu kratki lub zabudowy nie zawsze przyniesie korzystne skutki podatkowe.

Obecnie zasadą jest, że samochód uprawnia do pełnego odliczenia VAT, gdy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności. Zasadniczo decyduje o tym sposób wykorzystania pojazdu potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdów. Podatnik musi złożyć w tym celu VAT-26.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz wzór formularza: VAT-26 - Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej

Ustawodawca przewidział jednak, że w przypadku niektórych pojazdów samochodowych konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 9 ustawy o VAT). Wówczas podatnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów ani składać VAT-26, aby odliczać pełny VAT związany z takim samochodem. Jednak zmiana techniczna w nim dokonana, która pozbawi go cech wskazanych w ustawie, ma również wpływ na rozliczenie VAT.

Pojazdy, które uprawniają do pełnego odliczenia VAT ze względu na konstrukcję

Pojazdy, które uprawniają do pełnego odliczenia ze względu na konstrukcję, zostały wymienione w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT oraz rozporządzeniach wykonawczych. Są tam dwa rodzaje pojazdów: pojazdy umożliwiające przewóz ładunków oraz pojazdy o specjalnym przeznaczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zasadzie pojazdy wymienione w pierwszej grupie dają możliwość dokonania odpowiednich zmian (np. wmontowania kratki, zabudowy, przegrody, wymontowania rzędu siedzeń), które będą pozwalały na pełne odliczenie VAT od przekształconego pojazdu. Zmiany mogą również polegać na pozbawieniu samochodu cech uprawniających do pełnego odliczenia VAT.

Zmiany, dzięki którym podatnik będzie mógł odliczać pełny VAT bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów

Pełne prawo do odliczenia VAT będzie przysługiwać od pojazdów samochodowych, w których dokonano zmian technicznych, w wyniku których powstały pojazdy wymienione w art. 86a ust. 9 ustawy.

Aby uzyskać prawo do odliczenia 100% VAT, zmiana w samochodzie musi sprowadzać się do tego, iż przerobiony pojazd:

● nie będzie samochodem osobowym,

● będzie posiadał jeden rząd siedzeń.

Jeżeli pojazd nie będzie spełniał tych wymagań, wówczas podatnik modyfikujący samochód nie nabędzie prawa do pełnego odliczenia VAT, chyba że podejmie decyzje, iż przerobione auto będzie wykorzystywał tylko do prowadzenia działalności gospodarczej i będzie prowadził szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Dokonanie zmian technicznych, które przekształcą dany samochód w pojazd samochodowy, np. typu wielozadaniowy, van, pick-up lub lawetę, będzie skutkowała tym, że podatnik nabędzie prawo do pełnego odliczania VAT. Odliczenie całego VAT dotyczyć będzie m.in. kosztów związanych z samym montażem kratki oraz wydatkami związanymi z eksploatacją i paliwem.


Andrzej Szczerbowski


Zobacz cały artykuł na INFORFK: Zmiany techniczne w samochodach – wpływ na odliczenie VAT

Artykuł podpowiada jak dokonać zmian technicznych w samochodach, aby skorzystać z odliczenia podatku VAT i wymienia pojazdy, które uprawniają do pełnego odliczenia VAT ze względu na konstrukcję. Materiał wskazuje, dzięki którym zmianom technicznym w pojeździe podatnik będzie mógł odliczać pełny VAT bez prowadzenia ewidencji przebieg, a przez które zmiany straci prawo do pełnego odliczenia VAT.

Samochód wycofany z działalności - rozliczenie VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy ignorują KSeF? Tylko 5 tys. podmiotów gotowych na rewolucję e-fakturowania

Choć obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur wejdzie w życie za 9 miesięcy, zaledwie 5230 firm zdecydowało się na dobrowolne wdrożenie systemu. Eksperci biją na alarm – to ostatni moment na przygotowania. Firmy nie tylko ryzykują chaos, ale też muszą zmierzyć się z brakiem środowiska testowego, napiętym harmonogramem i rosnącą liczbą innych zmian w przepisach.

Spółka komandytowa bez VAT od dywidendy – ważna interpretacja skarbówki

Dywidenda wypłacana komplementariuszowi nie podlega VAT – potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Oznacza to, że spółki komandytowe, w których wspólnicy prowadzą sprawy spółki bez wynagrodzenia, nie muszą obawiać się dodatkowego obciążenia podatkowego. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców poszukujących efektywnych i bezpiecznych rozwiązań podatkowych.

Fiskus wlepi kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? MF analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Będzie katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Jak nie zbankrutować na IT: inteligentne monitorowanie i optymalizacja kosztowa środowiska informatycznego. Praktyczny przewodnik po narzędziach i strategiach monitorowania

W dzisiejszej erze cyfrowej, środowisko IT stało się krwiobiegiem każdej nowoczesnej organizacji. Od prostych sieci biurowych po rozbudowane infrastruktury chmurowe, złożoność systemów informatycznych stale rośnie. Zarządzanie tak rozległym i dynamicznym ekosystemem to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dogłębnej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim strategicznego podejścia i dostępu do odpowiednich narzędzi. Wyobraźcie sobie ciągłą potrzebę monitorowania wydajności kluczowych aplikacji, dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych, sprawnego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników, a jednocześnie planowania przyszłych inwestycji i optymalizacji kosztów. To tylko wierzchołek góry lodowej codziennych obowiązków zespołów IT i kadry managerskiej. W obliczu tej złożoności, poleganie wyłącznie na intuicji czy reaktywnym podejściu do problemów staje się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest proaktywne zarządzanie, oparte na solidnych danych i inteligentnych systemach, które nie tylko informują o bieżącym stanie, ale również pomagają przewidywać przyszłe wyzwania i podejmować mądre decyzje.

Wojna celna USA - Chiny. Jak może się bronić Państwo Środka: 2 scenariusze. Świat (też Stany Zjednoczone) nie może się obejść bez chińskiej produkcji

Chiny mogą przekierować towary nadal objęte nowymi, wysokimi cłami USA przez gospodarki i porty azjatyckie lub (a raczej równolegle) przekierować sprzedaż dotychczas kierowaną do USA na inne rynki - prognozują eksperci Allianz Trade. Bardziej prawdopodobna jest przewaga drugiego scenariusza – tak było podczas pierwszej wojny handlowej prezydenta Trumpa, co obecnie oznaczać będzie m.in. 6% rokroczny wzrost importu z Chin do UE (ale też do innych krajów) w ciągu trzech najbliższych lat. Branża, która nie korzysta z żadnych wyłączeń w wojnie celnej – odzież i tekstylia może odczuć ją w największym stopniu na swoich marżach.

Ostatnie dni na rozliczenie PIT-a i odliczenie ulg podatkowych. Czego nie uwzględnia Twój e-PIT? Co zrobić, gdy nie masz PIT-11?

Dzień 30 kwietnia robi na podatnikach coraz mniejsze wrażenie, zwłaszcza na tych rozliczających się na formularzu PIT-37. Teoretycznie nie muszą już pamiętać o wysłaniu dokumentu, bo na koniec miesiąca automatycznie zrobi to za nich e-Urząd Skarbowy (usługa Twój e-PIT). W praktyce jednak – jeśli naprawdę zależy nam na najkorzystniejszym rozliczeniu 2024 roku (w tym np. o rozliczeniu ulg podatkowych), nie możemy odpuścić samodzielnej weryfikacji przygotowanego przez fiskusa rozliczenia. Co warto zrobić na krótko przed upływem terminu?

Rozliczenie składki zdrowotnej do 20 maja 2025 r. za zeszły rok. Wypełnij ZUS DRA albo ZUS RCA i sprawdź czy masz nadpłatę, czy niedopłatę

ZUS przypomina, że każdy, kto w 2024 r. prowadził pozarolniczą działalność i podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz był opodatkowany podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym - musi rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy to zrobić w dokumencie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2025 r., a termin minie 20 maja. Do tego dnia trzeba uiścić ewentualną niedopłatę.

REKLAMA

KSeF. Do 25 kwietnia 2025 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie nt. KSeF. [WAŻNE TERMINY]

Krajowy System e-Faktur (KSeF). Do 25 kwietnia 2025 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie nt. KSeF. Resort finansów potwierdził wprowadzenie obowiązku wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników. Poinformował, że uwzględnił wszystkie kluczowe postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców w zakresie wystawiania e-faktur w KSeF.

System ICS-2 w transporcie drogowym i kolejowym – na to muszą uważać przewoźnicy. Od kwietnia 2025 r. ostatni etap wdrażania

Import Control System 2 (ICS2) ma służyć do przekazywania informacji o ładunkach między Unią Europejską a krajami trzecimi, a jego zadaniem jest uszczelnienie handlu z państwami spoza UE. Od kwietnia 2025 r. rozpoczął się ostatni etap wdrażania systemu ICS-2 dla sektora transportu drogowego i kolejowego.

REKLAMA