reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zmiany techniczne w samochodach a odliczenie VAT

Zmiany techniczne w samochodach a odliczenie VAT

Nowe przepisy dotyczące VAT od samochodów ciągle budzą duże zainteresowanie podatników, którzy szukają korzystnych rozwiązań odnoszących się do odliczania VAT. W poprzednich latach popularne było instalowanie kratek w samochodach, dzięki czemu podatnicy mogli zwiększyć zakres odliczenia VAT. Niestety od 1 kwietnia 2014 r. wmontowanie do samochodu kratki lub zabudowy nie zawsze przyniesie korzystne skutki podatkowe.

Obecnie zasadą jest, że samochód uprawnia do pełnego odliczenia VAT, gdy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności. Zasadniczo decyduje o tym sposób wykorzystania pojazdu potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdów. Podatnik musi złożyć w tym celu VAT-26.

Zobacz wzór formularza: VAT-26 - Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej

Ustawodawca przewidział jednak, że w przypadku niektórych pojazdów samochodowych konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 9 ustawy o VAT). Wówczas podatnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów ani składać VAT-26, aby odliczać pełny VAT związany z takim samochodem. Jednak zmiana techniczna w nim dokonana, która pozbawi go cech wskazanych w ustawie, ma również wpływ na rozliczenie VAT.

Pojazdy, które uprawniają do pełnego odliczenia VAT ze względu na konstrukcję

Pojazdy, które uprawniają do pełnego odliczenia ze względu na konstrukcję, zostały wymienione w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT oraz rozporządzeniach wykonawczych. Są tam dwa rodzaje pojazdów: pojazdy umożliwiające przewóz ładunków oraz pojazdy o specjalnym przeznaczeniu.

W zasadzie pojazdy wymienione w pierwszej grupie dają możliwość dokonania odpowiednich zmian (np. wmontowania kratki, zabudowy, przegrody, wymontowania rzędu siedzeń), które będą pozwalały na pełne odliczenie VAT od przekształconego pojazdu. Zmiany mogą również polegać na pozbawieniu samochodu cech uprawniających do pełnego odliczenia VAT.

Zmiany, dzięki którym podatnik będzie mógł odliczać pełny VAT bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów

Pełne prawo do odliczenia VAT będzie przysługiwać od pojazdów samochodowych, w których dokonano zmian technicznych, w wyniku których powstały pojazdy wymienione w art. 86a ust. 9 ustawy.

Aby uzyskać prawo do odliczenia 100% VAT, zmiana w samochodzie musi sprowadzać się do tego, iż przerobiony pojazd:

● nie będzie samochodem osobowym,

● będzie posiadał jeden rząd siedzeń.

Jeżeli pojazd nie będzie spełniał tych wymagań, wówczas podatnik modyfikujący samochód nie nabędzie prawa do pełnego odliczenia VAT, chyba że podejmie decyzje, iż przerobione auto będzie wykorzystywał tylko do prowadzenia działalności gospodarczej i będzie prowadził szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Dokonanie zmian technicznych, które przekształcą dany samochód w pojazd samochodowy, np. typu wielozadaniowy, van, pick-up lub lawetę, będzie skutkowała tym, że podatnik nabędzie prawo do pełnego odliczania VAT. Odliczenie całego VAT dotyczyć będzie m.in. kosztów związanych z samym montażem kratki oraz wydatkami związanymi z eksploatacją i paliwem.


Andrzej Szczerbowski


Zobacz cały artykuł na INFORFK: Zmiany techniczne w samochodach – wpływ na odliczenie VAT

Artykuł podpowiada jak dokonać zmian technicznych w samochodach, aby skorzystać z odliczenia podatku VAT i wymienia pojazdy, które uprawniają do pełnego odliczenia VAT ze względu na konstrukcję. Materiał wskazuje, dzięki którym zmianom technicznym w pojeździe podatnik będzie mógł odliczać pełny VAT bez prowadzenia ewidencji przebieg, a przez które zmiany straci prawo do pełnego odliczenia VAT.

Samochód wycofany z działalności - rozliczenie VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama