| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma

Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma

W październiku 2014 r. otrzymałam fakturę za prenumeratę czasopisma na 2015 r. Zapłacę ją do końca października. Czy w tej sytuacji VAT mogę odliczyć w deklaracji VAT-7 za październik? A kiedy mogłabym odliczyć VAT, gdybym zapłaciła w listopadzie?

Jeżeli faktura, o której mowa w pytaniu, dokumentuje zakup prenumeraty papierowej czasopisma, to niezależnie od tego, kiedy ją Pani opłaci, VAT może Pani z niej odliczyć już w deklaracji VAT-7 za październik 2014 r. Jeżeli faktura dokumentuje zakup prenumeraty czasopisma w wersji elektronicznej, to odliczenia VAT może Pani dokonać w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym dokona Pani zapłaty, tj. albo w deklaracji za październik 2014 r., albo w deklaracji za listopad 2014 r.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania przez podatnika faktury lub dokumentu celnego (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). Zasada ta obowiązuje również przy nabywaniu czasopism, w tym prenumerat czasopism.

Ponieważ z pytania nie wynika, jaką prenumeratę czasopisma Pani nabyła (papierową czy w formie elektronicznej), przedstawiamy zasady odliczenia VAT dla obu przypadków.

Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma w wersji papierowej

Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw czasopism papierowych, w tym dostarczanych w ramach prenumeraty, powstaje z chwilą otrzymania części lub całości zapłaty (gdy następuje przed dostawą) albo w chwili wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu do jej wystawienia (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) w zw. z art. 19a ust. 7 i 8 ustawy o VAT).

Wynika z tego, że faktury za dostawę czasopism papierowych zawsze dokumentują dostawy towarów, dla których już powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy (w momencie ich wystawienia). Prowadzi to do wniosku, że prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabywanie czasopism papierowych (w tym w ramach prenumeraty) powstaje zawsze w okresie rozliczeniowym otrzymania tych faktur.

A zatem z punktu widzenia powstania prawa do odliczenia nie ma w przedstawionej sytuacji znaczenia, kiedy opłaci Pani fakturę za prenumeratę czasopisma papierowego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury powstało w październiku 2014 r. (w miesiącu jej otrzymania), a więc podatek z tej faktury może Pani odliczyć (niezależnie od tego, kiedy zostanie opłacona):

1) w ramach deklaracji VAT-7 za październik 2014 r. lub

2) w ramach deklaracji VAT-7 za listopad lub grudzień 2014 r. (na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT), lub

3) w drodze korekty deklaracji VAT-7 za październik 2014 r. (na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT) – jeżeli odliczenia będzie Pani dokonywać po 26 stycznia 2015 r. (tj. po upływie terminu do złożenia deklaracji VAT-7 za grudzień 2014 r.; 25 stycznia 2015 r. przypada w niedzielę, dlatego termin złożenia deklaracji VAT-7 za styczeń przesuwa się na poniedziałek 26 stycznia 2015 r.).

Faktura za dostawę czasopism papierowych powinna być wystawiona nie później niż 60 dnia od dnia wydania (art. 106i ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT) i nie wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy.

Kalkulatory

Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma w wersji elektronicznej

Zupełnie inaczej przedstawia się odliczenie VAT z faktury za prenumeratę elektroniczną. W takim bowiem przypadku faktura dokumentowałaby zakup usługi, dla której obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, określonych w art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT. W związku z tym:

• wystawienie faktury przed końcem prenumeraty na 2015 r. nie spowodowało u sprzedawcy, od którego nabyła Pani prenumeratę, powstania obowiązku podatkowego w VAT,

• opłacenie przez Panią faktury przed końcem okresu prenumeraty (tj. przed wykonaniem usługi) skutkowałoby natomiast powstaniem u sprzedawcy obowiązku podatkowego z tytułu tej usługi (na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

A zatem opłacenie przez Panią otrzymanej faktury dopiero w listopadzie 2014 r. oznaczałoby, że w tym miesiącu powstanie prawo do odliczenia z tej faktury. Podatek z tej faktury mógłby zostać przez Panią odliczony dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za listopad 2014 r. (ewentualnie w ramach deklaracji za grudzień 2014 r. lub styczeń 2015 r., na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Na początku października 2014 r. podatnik otrzymał fakturę za prenumeratę czasopisma na 2015 r. Fakturę tę opłacił na początku listopada 2014 r. W takim przypadku, jeżeli:

1) faktura dokumentuje prenumeratę papierową czasopisma – podatnik może odliczyć z niej podatek już w ramach deklaracji VAT-7 za październik 2014 r.,

2) faktura dokumentuje prenumeratę elektroniczną czasopisma – podatnik może odliczyć z niej podatek najwcześniej dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za listopad 2014 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8, art. 86 ust. 10–13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »