REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma

Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma
Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma

REKLAMA

REKLAMA

W październiku 2014 r. otrzymałam fakturę za prenumeratę czasopisma na 2015 r. Zapłacę ją do końca października. Czy w tej sytuacji VAT mogę odliczyć w deklaracji VAT-7 za październik? A kiedy mogłabym odliczyć VAT, gdybym zapłaciła w listopadzie?

Jeżeli faktura, o której mowa w pytaniu, dokumentuje zakup prenumeraty papierowej czasopisma, to niezależnie od tego, kiedy ją Pani opłaci, VAT może Pani z niej odliczyć już w deklaracji VAT-7 za październik 2014 r. Jeżeli faktura dokumentuje zakup prenumeraty czasopisma w wersji elektronicznej, to odliczenia VAT może Pani dokonać w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym dokona Pani zapłaty, tj. albo w deklaracji za październik 2014 r., albo w deklaracji za listopad 2014 r.

Autopromocja

Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania przez podatnika faktury lub dokumentu celnego (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). Zasada ta obowiązuje również przy nabywaniu czasopism, w tym prenumerat czasopism.

Ponieważ z pytania nie wynika, jaką prenumeratę czasopisma Pani nabyła (papierową czy w formie elektronicznej), przedstawiamy zasady odliczenia VAT dla obu przypadków.

Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma w wersji papierowej

Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw czasopism papierowych, w tym dostarczanych w ramach prenumeraty, powstaje z chwilą otrzymania części lub całości zapłaty (gdy następuje przed dostawą) albo w chwili wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu do jej wystawienia (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) w zw. z art. 19a ust. 7 i 8 ustawy o VAT).

Wynika z tego, że faktury za dostawę czasopism papierowych zawsze dokumentują dostawy towarów, dla których już powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy (w momencie ich wystawienia). Prowadzi to do wniosku, że prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabywanie czasopism papierowych (w tym w ramach prenumeraty) powstaje zawsze w okresie rozliczeniowym otrzymania tych faktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A zatem z punktu widzenia powstania prawa do odliczenia nie ma w przedstawionej sytuacji znaczenia, kiedy opłaci Pani fakturę za prenumeratę czasopisma papierowego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury powstało w październiku 2014 r. (w miesiącu jej otrzymania), a więc podatek z tej faktury może Pani odliczyć (niezależnie od tego, kiedy zostanie opłacona):

1) w ramach deklaracji VAT-7 za październik 2014 r. lub

2) w ramach deklaracji VAT-7 za listopad lub grudzień 2014 r. (na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT), lub

3) w drodze korekty deklaracji VAT-7 za październik 2014 r. (na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT) – jeżeli odliczenia będzie Pani dokonywać po 26 stycznia 2015 r. (tj. po upływie terminu do złożenia deklaracji VAT-7 za grudzień 2014 r.; 25 stycznia 2015 r. przypada w niedzielę, dlatego termin złożenia deklaracji VAT-7 za styczeń przesuwa się na poniedziałek 26 stycznia 2015 r.).

Faktura za dostawę czasopism papierowych powinna być wystawiona nie później niż 60 dnia od dnia wydania (art. 106i ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT) i nie wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy.

Kalkulatory

Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma w wersji elektronicznej

Zupełnie inaczej przedstawia się odliczenie VAT z faktury za prenumeratę elektroniczną. W takim bowiem przypadku faktura dokumentowałaby zakup usługi, dla której obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, określonych w art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT. W związku z tym:

• wystawienie faktury przed końcem prenumeraty na 2015 r. nie spowodowało u sprzedawcy, od którego nabyła Pani prenumeratę, powstania obowiązku podatkowego w VAT,

• opłacenie przez Panią faktury przed końcem okresu prenumeraty (tj. przed wykonaniem usługi) skutkowałoby natomiast powstaniem u sprzedawcy obowiązku podatkowego z tytułu tej usługi (na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

A zatem opłacenie przez Panią otrzymanej faktury dopiero w listopadzie 2014 r. oznaczałoby, że w tym miesiącu powstanie prawo do odliczenia z tej faktury. Podatek z tej faktury mógłby zostać przez Panią odliczony dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za listopad 2014 r. (ewentualnie w ramach deklaracji za grudzień 2014 r. lub styczeń 2015 r., na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Na początku października 2014 r. podatnik otrzymał fakturę za prenumeratę czasopisma na 2015 r. Fakturę tę opłacił na początku listopada 2014 r. W takim przypadku, jeżeli:

1) faktura dokumentuje prenumeratę papierową czasopisma – podatnik może odliczyć z niej podatek już w ramach deklaracji VAT-7 za październik 2014 r.,

2) faktura dokumentuje prenumeratę elektroniczną czasopisma – podatnik może odliczyć z niej podatek najwcześniej dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za listopad 2014 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8, art. 86 ust. 10–13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Rzut na taśmę rządu: Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

REKLAMA