reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy zmiana przeznaczenia towarów spowoduje korektę VAT

Czy zmiana przeznaczenia towarów spowoduje korektę VAT

Kupiliśmy towary na potrzeby prowadzonej przez nas działalności handlowej. Odliczyliśmy od tych zakupów VAT należny. Zastanawiamy się teraz, czy nie zmienić statusu z podatnika VAT czynnego na zwolnionego. Czy taka zmiana będzie wymagała korekty VAT w odniesieniu do wcześniej dokonanych zakupów?

Odliczenie VAT od samochodów 2014/2015 - wyjaśnienia MF

Tak. Zmiana statusu podatnika z VAT czynnego na zwolnionego oznacza, że zmienia się także przeznaczenie nabytych wcześniej towarów.

Nie będą już one służyły sprzedaży opodatkowanej, dlatego powinni Państwo dokonać korekty VAT odliczonego wcześniej przy ich zakupie. Dokonać jej należy w miesiącu, w którym zdecydują się Państwo na zmianę swojego statusu. Nie bierze się przy tym pod uwagę, kiedy zostały zakupione towary, od których teraz dokonuje się korekty z powodu zmiany ich przeznaczenia.


PODSTAWA PRAWNA:

- art. 91 ust. 7d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama