REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura wystawiona i opłacona przed wykonaniem usługi - odliczenie VAT

Faktura wystawiona i opłacona przed wykonaniem usługi - odliczenie VAT
Faktura wystawiona i opłacona przed wykonaniem usługi - odliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałam wystawioną w lipcu fakturę kosztową za reklamę. W opisie mam informację, że chodzi o reklamę w okresie lipiec–wrzesień. Faktura została zapłacona w lipcu. Czy VAT mogę odliczyć w lipcu czy dopiero we wrześniu?

VAT z faktury za usługi reklamy może Pani odliczyć już w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec, pod warunkiem że również w lipcu otrzymała Pani tę fakturę.

Autopromocja

Odliczenie VAT naliczonego

Obecnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).

Przesłanki powstania prawa do odliczenia VAT

Prawo do odliczenia powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystąpi późniejsze z dwóch zdarzeń:

1.

powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, świadczenia usługi lub importu towarów

2.

podatnik korzystający z prawa do odliczenia otrzymał fakturę albo dokument celny

Wyjaśnić jednocześnie należy, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług reklamy powstaje na zasadach ogólnych określonych przepisami art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT (z uwzględnieniem przepisów art. 19a ust. 2 i 3 ustawy o VAT), a więc:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (w odniesieniu do otrzymanej kwoty) – w zakresie, w jakim zapłata zostanie otrzymana przed wykonaniem usługi reklamy (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),

2) z chwilą wykonania usługi reklamy – w pozostałym zakresie (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Autopromocja

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Rozważmy więc następujące przypadki.

1. Faktura wystawiona, otrzymana i opłacona w tym samym miesiącu

W przedstawionej sytuacji z treści otrzymanej faktury nie wynika, kiedy usługa reklamy została wykonana. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż już w lipcu faktura ta została przez Panią opłacona. W tej sytuacji, niezależnie od tego, kiedy faktycznie usługa została wykonana: w lipcu czy dopiero we wrześniu, obowiązek podatkowy z tytułu jej świadczenia powstał u sprzedawcy w lipcu. Przy założeniu, że fakturę otrzymała Pani również w lipcu – w tym właśnie miesiącu spełnione zostały oba warunki powstania prawa do odliczenia. A zatem VAT z faktury za usługi reklamy może Pani odliczyć już w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec.

2. Faktura otrzymana w kolejnym miesiącu po wystawieniu

Oczywiście byłoby inaczej, gdyby faktura została wystawiona w lipcu, lecz dotarła do Pani w sierpniu. Wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury powstałoby dopiero w sierpniu (ze względu na brzmienie art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). VAT mogłaby Pani odliczyć dopiero w deklaracji VAT-7 za sierpień.


3. Faktura opłacona w kolejnym miesiącu po otrzymaniu

Jeszcze inaczej miałaby się rzecz, gdyby faktura dotarła do Pani w lipcu, lecz została opłacona dopiero w sierpniu. Wówczas konieczne byłoby ustalenie, kiedy faktycznie została/zostanie wykonana usługa reklamy. Ustalenie, że została wykonana w lipcu, pozwoliłoby na odliczenie podatku naliczonego już w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec. Natomiast ustalenie, że zostanie ona wykonana dopiero we wrześniu (gdyż usługa reklamy ma charakter ciągły i w istocie jest wykonywana przez cały okres od lipca do września), oznaczałoby, że podatek z tej faktury może zostać odliczony dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za sierpień. W związku bowiem z opłaceniem faktury w sierpniu powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, a w konsekwencji spełniony został drugi warunek powstania prawa do odliczenia.

Podatnik zamówił usługę reklamy w Internecie w okresie od lipca do września. Fakturę dokumentującą tę usługę otrzymał w lipcu i opłacił na początku sierpnia. W tej sytuacji podatek z otrzymanej faktury podatnik może odliczyć w ramach deklaracji VAT-7 za sierpień. Świadczenie usługi reklamy rozpoczęło się co prawda w lipcu, ale zakończy się dopiero we wrześniu, czyli dopiero we wrześniu usługa będzie wykonana. Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tej usługi powstał u sprzedawcy w sierpniu (w związku z opłaceniem faktury), a w konsekwencji podatek naliczony z faktury podatnik może odliczyć dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za sierpień (w tym bowiem miesiącu spełniony został drugi warunek powstania prawa do odliczenia).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 oraz art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  REKLAMA