reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Skrócona nazwa spółki na fakturze a prawo do odliczenia VAT

Skrócona nazwa spółki na fakturze a prawo do odliczenia VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w wydanej 15 października 2014 r. interpretacji potwierdził, że posługiwanie się skróconą nazwą spółki na fakturze dokumentującej nabycie przez nią towarów i usług stanowi uchybienie techniczne i nie pozbawia jej prawa do odliczenia VAT. Jest to kolejna interpretacja prezentująca to stanowisko.

Sprawa dotyczyła spółki, która działała w formie spółki komandytowej. Jej komplementariuszem jest spółka z o.o. Zgodnie z przepisem art. 104 § 3 Kodeksu spółek handlowych jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”. Pełna nazwa spółki brzmiała zatem „X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa”, zaś nazwa skrócona – „X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością s.k.”

Ze względu na ograniczenia techniczne systemów komputerowych używanych przez kontrahentów spółki, a także organy podatkowe (np. ograniczenia znaków, które można wpisać w polu „firma”) w wystawianych fakturach, dokumentujących dokonane przez spółkę zakupy, często pojawiała się nazwa „E sp. z o.o. s.k.”. Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy ma możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takich faktur, bez konieczności wystawiania faktur korygujących.

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że podanie na fakturze nazwy skróconej w sposób opisany powyżej na fakturze nie pozbawia jej prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury, jeżeli tylko zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi VAT i odzwierciedlają rzeczywiste transakcje handlowe.

W art. 88 ustawy o VAT, ustawodawca wskazał bowiem zamknięty katalog przypadków, w których faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Brak prawa do odliczenia VAT dotyczy tylko tych pozycji i tych czynności wskazanych w fakturze VAT, które zostały uznane za nieprawidłowe, czyli w których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością lub stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane, lub są czynnościami pozornymi.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Spółka podkreśliła, że pozostałe dane ujawniane na fakturach, tj. NIP oraz adres spółki zgodne ze stanem faktycznym, a użycie na fakturach nazwy skróconej niezgłoszonej w zgłoszeniu rejestracyjnym oraz w zgłoszeniu identyfikacyjnym jest błędem czysto technicznym, który mając na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, nie powinien skutkować odebraniem spółce prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez jej kontrahentów.

Na poparcie swego stanowiska spółka przytoczyła szereg potwierdzających je interpretacji indywidualnych.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko, odstępując od uzasadniania interpretacji.

Komplet Podatki 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 października 2014 r., ITPP3/443-402/14/MD.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama