Czy zmiana przeznaczenia lokalu spowoduje korektę odliczonego podatku VAT
REKLAMA
REKLAMA
Nie, nie będzie Pani miała obowiązku zwrotu odliczonego podatku VAT od zakupu lokalu usługowego, ponieważ prowadząc działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fryzjerskich i kosmetycznych będzie Pani nadal czynnym podatnikiem VAT i od tych usług będzie uiszczała podatek należny. Lokal ten nadal będzie służył działalności opodatkowanej.
REKLAMA
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 maja 2014 r. (sygn. ITPP2/443-362/14/RS) czytamy:
Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług prowadzi do stwierdzenia, że zarówno obecne wynajmowanie przez Pana lokalu użytkowego, a więc wykorzystywanie go w sposób ciągły dla celów zarobkowych, jak i przyszłe świadczenie w tym lokalu usług fryzjerskich stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro wynajem lokalu użytkowego, jak i usługi fryzjerskie są usługami, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, to z uwagi na ich odpłatny charakter są to czynności podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, przy czym nie korzystają ze zwolnienia. Zatem nie dojdzie do zmiany przeznaczenia, o której mowa w art. 91 ust. 7 i 7b ww. ustawy. W konsekwencji, nie będzie Pan zobowiązany do dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego przy nabyciu tego lokalu.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 15 ust. 2, art. 91 ust. 7 i 7b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat