| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy zmiana przeznaczenia lokalu spowoduje korektę odliczonego podatku VAT

Czy zmiana przeznaczenia lokalu spowoduje korektę odliczonego podatku VAT

Czy w związku ze zmianą przeznaczenia lokalu użytkowego z prywatnego najmu na prowadzoną w nim działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług kosmetycznych i fryzjerskich, będę musiała dokonać korekty podatku odliczonego przy zakupie lokalu usługowego?

Nie, nie będzie Pani miała obowiązku zwrotu odliczonego podatku VAT od zakupu lokalu usługowego, ponieważ prowadząc działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fryzjerskich i kosme­tycznych będzie Pani nadal czynnym podatnikiem VAT i od tych usług będzie uiszczała podatek należny. Lokal ten nadal będzie służył działalności opodatkowanej.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 maja 2014 r. (sygn. ITPP2/443-362/14/RS) czytamy:

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług prowadzi do stwierdzenia, że zarówno obecne wynajmowanie przez Pana lokalu użytko­wego, a więc wykorzystywanie go w sposób ciągły dla celów zarobkowych, jak i przyszłe świadcze­nie w tym lokalu usług fryzjerskich stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro wynajem lokalu użytkowego, jak i usługi fryzjerskie są usługami, o któ­rych mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, to z uwagi na ich odpłatny charakter są to czynności podlegające opodatko­waniu zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, przy czym nie korzystają ze zwolnienia. Zatem nie dojdzie do zmiany przeznaczenia, o której mowa w art. 91 ust. 7 i 7b ww. ustawy. W konsekwencji, nie będzie Pan zobowiązany do dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego przy nabyciu tego lokalu.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 15 ust. 2, art. 91 ust. 7 i 7b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK