Kiedy odliczyć VAT w przypadku samofakturowania
REKLAMA
REKLAMA
Może Pan jako nabywca odliczyć VAT dopiero w deklaracji za czerwiec 2014 r. Prawo do odliczenia VAT u nabywcy powstaje bowiem w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, ale nie wcześniej niż w okresie, w którym nabywca otrzymał fakturę. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstaje z chwilą dostawy towaru lub wykonania usługi.
REKLAMA
Oznacza to, że w opisywanym przypadku istotny jest moment dostawy towaru. Nabywca może odliczyć VAT najwcześniej za ten okres (o ile otrzymał już fakturę). Zgodnie zaś z art. 88 ust. 3a pkt 5 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, jeśli faktury lub faktury korygujące nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Jak wynika z przytoczonych przepisów, prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez nabywcę w imieniu sprzedawcy, na mocy zawartego z nim porozumienia, powstaje w okresie, w którym ten nabywca otrzymał akceptację sprzedającego dotyczącą wystawionej mu faktury.
W praktyce więc, gdy faktura zostanie wystawiona przez nabywcę z końcem danego miesiąca, natomiast akceptację sprzedającego dotyczącą tej faktury nabywca otrzyma z początkiem kolejnego miesiąca, to prawo do odliczenia VAT naliczonego dla nabywcy powstanie dopiero w tym kolejnym miesiącu.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 88 ust. 3a pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat