Odliczenie VAT przy sprzedaży produktów po cenach promocyjnych

REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. 3063-ILPP1-2.4512.132.2016.1.JO.
Interpretacja indywidualna poznańskiej izby skarbowej dotyczy wnioskodawcy sprzedającego kosmetyki w ilościach hurtowych na rzecz wyspecjalizowanych punktów usługowych (salonów kosmetycznych i fryzjerskich). Zakupy premiowane są punktami bonusowymi, które uprawniają do nabycia określonych produktów za symboliczną złotówkę. Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego wobec zakupu produktów odsprzedawanych następnie poniżej ceny zakupu w cenie 1 zł.
Zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Warunkiem odliczenia jest związek pomiędzy zakupem a czynnością opodatkowaną VAT. Według wnioskodawcy w przedmiotowym stanie faktycznym związek ten polega przede wszystkim na tym, że możliwość zakupu towarów promocyjnych za symboliczną złotówkę motywuje kontrahentów do nabywania produktów premiowanych punktami bonusowymi.
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuDyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zaaprobował stanowisko własne wnioskodawcy uznając, że:
„(…)Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia w pełnej kwocie podatku od towarów i usług naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług podlegających sprzedaży przez niego w ramach Programu lojalnościowego po promocyjnej cenie(…)”
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejPowołana interpretacja umożliwia znaczną elastyczność w stosowaniu cen promocyjnych, jest wyrazem stosowania wykładni optymalnej z punktu widzenia rezultatów ekonomiczno-społecznych.
Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychArtykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: