reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zażalenie na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT

Zażalenie na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT

W sytuacji gdy podatnik nie zgadza się z postanowieniem o przedłużeniu terminu zwrotu podatku VAT, ma on możliwość wniesienia zażalenia na przedłużenie tego terminu, niezależnie od tego, w jakim trybie organ podatkowy weryfikuje jego rozliczenia.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

To jedno z pierwszych sądowych rozstrzygnięć po uchwale NSA z 24 października 2016 r. (sygn. akt I FPS 2/16). Sąd kasacyjny potwierdził w niej, że nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (weszła w życie 15 sierpnia 2015 r.) niczego nie zmieniła w zakresie składania skarg na postanowienia fiskusa o przedłużeniu terminu zwrotu VAT. Podatnicy nadal więc mogą skarżyć postanowienia wydawane zarówno w trybie czynności sprawdzających, jak i kontroli podatkowej, postępowania podatkowego oraz kontrolnego (prowadzonego na podstawie ustawy o kontroli skarbowej).

Uchwała była konieczna, bo po 15 sierpnia 2015 r. część sądów uważała, że podatnikom przysługuje skarga tylko na postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT wydane w trakcie czynności sprawdzających. Jeśli zostało ono wydane w innym trybie – kontroli podatkowej, postępowania podatkowego albo kontrolnego – to podatnik nie może złożyć skargi do sądu.

NSA w uchwale nie zgodził się z takim poglądem. Tym samym obalił również tezę organów podatkowych, które twierdziły podobnie.

Tak właśnie było w sprawie rozpatrzonej przez łódzki sąd. Chodziło o przedsiębiorcę, który wystąpił o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za grudzień 2015 r. Naczelnik urzędu skarbowego wszczął w tej sprawie kontrolę podatkową, a następnie trzykrotnie przedłużył termin zwrotu VAT (na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). W trzecim postanowieniu o przedłużeniu tego terminu pouczył podatnika, że nie przysługuje mu na nie zażalenie. Ale przedsiębiorca i tak je wniósł. Dyrektor izby skarbowej go nie uwzględnił. Nie powołał się przy tym na nowelizację prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a tylko na ordynację podatkową. Stwierdził, że przepisy o kontroli podatkowej stanowią odrębny tryb postępowania od czynności sprawdzających i nie przewidują możliwości wniesienia zażalenia.

WSA w Łodzi – będąc związany uchwałą NSA z 24 października br. – orzekł inaczej. Stwierdził, że jest ona wiążąca, mimo że postanowienie naczelnika urzędu skarbowego zostało wydane jeszcze przed jej opublikowaniem.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT

WSA orzekł, że brak możliwości wniesienia zażalenia – jak chciał tego fiskus – powodowałby nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji podatników, w zależności od tego, w jakim trybie są weryfikowane ich rozliczenia. To byłoby niezgodne m.in. z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa i zasadą dwuinstancyjności postępowania. Brak możliwości zaskarżenia naruszałby również zasadę neutralności VAT. Podatnik nie mógłby liczyć ani na zwrot podatku w rozsądnym terminie, ani na kontrolę poczynań organów podatkowych.

Wyrok jest nieprawomocny. ⒸⓅ

Łukasz Zalewski

Wyrok WSA w Łodzi z 8 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 688/16.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 07.12.2016

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zdjęcia

Zażalenie na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT/ Fot. Fotolia
Zażalenie na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT/ Fot. Fotolia

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama