REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zażalenie na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zażalenie na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT/ Fot. Fotolia
Zażalenie na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji gdy podatnik nie zgadza się z postanowieniem o przedłużeniu terminu zwrotu podatku VAT, ma on możliwość wniesienia zażalenia na przedłużenie tego terminu, niezależnie od tego, w jakim trybie organ podatkowy weryfikuje jego rozliczenia.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

REKLAMA

Autopromocja

To jedno z pierwszych sądowych rozstrzygnięć po uchwale NSA z 24 października 2016 r. (sygn. akt I FPS 2/16). Sąd kasacyjny potwierdził w niej, że nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (weszła w życie 15 sierpnia 2015 r.) niczego nie zmieniła w zakresie składania skarg na postanowienia fiskusa o przedłużeniu terminu zwrotu VAT. Podatnicy nadal więc mogą skarżyć postanowienia wydawane zarówno w trybie czynności sprawdzających, jak i kontroli podatkowej, postępowania podatkowego oraz kontrolnego (prowadzonego na podstawie ustawy o kontroli skarbowej).

Uchwała była konieczna, bo po 15 sierpnia 2015 r. część sądów uważała, że podatnikom przysługuje skarga tylko na postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT wydane w trakcie czynności sprawdzających. Jeśli zostało ono wydane w innym trybie – kontroli podatkowej, postępowania podatkowego albo kontrolnego – to podatnik nie może złożyć skargi do sądu.

NSA w uchwale nie zgodził się z takim poglądem. Tym samym obalił również tezę organów podatkowych, które twierdziły podobnie.

REKLAMA

Tak właśnie było w sprawie rozpatrzonej przez łódzki sąd. Chodziło o przedsiębiorcę, który wystąpił o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za grudzień 2015 r. Naczelnik urzędu skarbowego wszczął w tej sprawie kontrolę podatkową, a następnie trzykrotnie przedłużył termin zwrotu VAT (na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). W trzecim postanowieniu o przedłużeniu tego terminu pouczył podatnika, że nie przysługuje mu na nie zażalenie. Ale przedsiębiorca i tak je wniósł. Dyrektor izby skarbowej go nie uwzględnił. Nie powołał się przy tym na nowelizację prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a tylko na ordynację podatkową. Stwierdził, że przepisy o kontroli podatkowej stanowią odrębny tryb postępowania od czynności sprawdzających i nie przewidują możliwości wniesienia zażalenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WSA w Łodzi – będąc związany uchwałą NSA z 24 października br. – orzekł inaczej. Stwierdził, że jest ona wiążąca, mimo że postanowienie naczelnika urzędu skarbowego zostało wydane jeszcze przed jej opublikowaniem.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT

WSA orzekł, że brak możliwości wniesienia zażalenia – jak chciał tego fiskus – powodowałby nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji podatników, w zależności od tego, w jakim trybie są weryfikowane ich rozliczenia. To byłoby niezgodne m.in. z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa i zasadą dwuinstancyjności postępowania. Brak możliwości zaskarżenia naruszałby również zasadę neutralności VAT. Podatnik nie mógłby liczyć ani na zwrot podatku w rozsądnym terminie, ani na kontrolę poczynań organów podatkowych.

Wyrok jest nieprawomocny. ⒸⓅ

Łukasz Zalewski

Wyrok WSA w Łodzi z 8 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 688/16.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA