Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze zmiany w VAT i podatkach dochodowych wprowadzone w ostatnich miesiącach

Biuro rachunkowe EFEKTA
Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm
VAT PIT CIT RYCZAŁT
VAT PIT CIT RYCZAŁT
Na przestrzeni ostatnich miesięcy w prawie podatkowym (VAT, podatki dochodowe) pojawiło się wiele nowości. Prezentujemy przegląd tych najważniejszych, wskazując jednocześnie na planowane zmiany.

PODATEK VAT

W sierpniu br. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Celem tzw. pakietu SLIM VAT jest doprecyzowanie i uzupełnienie obowiązujących przepisów prawnych, aby uprościć dokonywanie rozliczeń podatku VAT. Najważniejsze zmiany, które  wprowadzą nowe przepisy to:

Wydłużenie terminu na wywóz towarów pozwalający na zachowanie stawki VAT 0%

Zmianie ulegnie art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, dzięki czemu z 2 do 6 miesięcy wydłużony zostanie termin na wywóz towarów dla zachowania stawki VAT 0% przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu. Nowa regulacja w tym zakresie jest korzystna dla podatników, którzy otrzymują zaliczki na poczet eksportu towarów. Po otrzymaniu całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy będą mieli oni 6, a nie jak dotąd 2 miesiące na wywóz towarów, aby móc zachować 0% stawkę podatku VAT. Termin liczony jest od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zaliczkę do końca miesiąca, w którym otrzymał potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium UE. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Połączenie ewidencji i deklaracji VAT w nowym JPK_VAT

W październiku  czynni podatnicy podatku VAT po raz pierwszy prześlą JPK_VAT w nowej wersji. Będzie stanowił on połączenie ewidencji i deklaracji VAT, dzięki czemu przedsiębiorcy nie będą musieli już sporządzać i przekazywać do odpowiedniego urzędu skarbowego miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT. Podatnicy będą jednak mieli obowiązek dokonywać w nowej ewidencji stosownych oznaczeń poszczególnych transakcji, tak aby można je było zidentyfikować.

Wydłużenie terminu odliczenia VAT naliczonego na bieżąco do czterech kolejno następujących po sobie miesięcznych okresów rozliczeniowych

Zmiana wprowadzona w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT pozwoli podatnikom rozliczającym VAT miesięcznie na dokonanie odliczenia podatku naliczonego na bieżąco w ciągu czterech kolejno następujących po sobie okresów rozliczeniowych. Obecnie, jeśli podatnik nie obniżył podatku należnego o naliczony,  może to zrobić w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, czyli łącznie w trzech kolejno po sobie następujących okresach rozliczeniowych. Po upływnie terminu uprawniającego do odliczenia podatku naliczonego na bieżąco podatnik tak jak wcześniej będzie zmuszony złożyć korektę deklaracji. Nie przewidziano żadnych zmian dla podatników rozliczających się kwartalnie. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku.

Podwyższenie wartości nieewidencjonowanych prezentów z 10 zł do 20 zł

Jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w momencie zakupu towaru, to w przypadku jego nieodpłatnego przekazania towar ten podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy nieodpłatne przekazanie towaru o małej wartości następuje w związku z prowadzoną działalnością. Do tej pory za wartość graniczną kwoty uznawanej  za małą wartość było 10 zł. Nowelizacja ustawy o VAT zwiększa ten limit do 20 zł.

Faktury korygujące in minus bez potwierdzeń odbioru

Wśród planowanych przez Ministerstwo Finansów w ramach pakietu SLIM VAT jest także zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzeń odbiory faktur korygujących in minus. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami potwierdzenie odbioru faktury korygującej jest warunkiem dokonania pomniejszenia podstawy opodatkowania i tym samym podatku należnego. Planowany termin wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2020 roku.

Wprowadzenie tych samych kursów przeliczania walut na potrzeby VAT i podatku dochodowego

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami przeliczania kursów walut na potrzeby podatku VAT, czyli art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT, zdarza się, że podatnik stosuje dwa różne kursy w celu rozliczenia podatku VAT i podatku dochodowego. Zamiana w przepisach da podatnikowi możliwość wyboru zastosowania tych samych zasad przeliczana kursu walut dla podatku VAT, co dla podatku dochodowego. Po wyborze nowej opcji będzie on zobowiązany do jej stosowania przez okres co najmniej 12 miesięcy. W przypadku rezygnacji z wprowadzonej opcji, przez co najmniej rok będzie zobowiązany natomiast do dokonywania rozliczeń na dotychczasowych zasadach.

Możliwość odliczenia podatku naliczonego za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży

Z początkiem 2021 roku w życie wejdzie nowelizacja ustawy o VAT, która pozwoli na dokonanie odliczenia VAT naliczonego od usług noclegowych nabytych przez podatników wyłącznie w celu ich odsprzedaży. Należy zaznaczyć jednak, że w dalszym ciągu nabycie przez podatnika usług noclegowych dla celów jego działalności lub konsumowanych w tej działalności nie będzie uprawniało do zastosowania odliczenia.

Zmiana wzorów deklaracji VAT-8 i VAT-9M

Nowe wzory deklaracji o podatku od towarów i usług dla podmiotów innych niż czynni podatnicy podatku VAT, którzy rozliczają podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia lub dostawy towarów, będą obowiązywać od 1 października 2020 r.

PODATEK DOCHODOWY

W sierpniu i wrześniu br. zaprojektowanych zostało także wiele zmian w zakresie podatku dochodowego Najważniejsze z nich to:

Zmiana sposobu opodatkowania dochodów osób prawnych

Projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza dwa warianty opodatkowania, które będą mogły być stosowane alternatywnie. Pierwszy z nich to ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, które zostały wypłacone ze środków spółki. Do jego stosowania uprawnione będą wybrane spółki kapitanowe, których przychody nie przekraczają 50 mln zł, a ich udziałowcami, bądź akcjonariuszami są wyłącznie osoby fizyczne. Podstawową stawką opodatkowania będzie 25%, tzw. mali podatnicy będą mogli jednak zastosować ją w preferencyjnej wysokości 15%, natomiast podatnicy ponoszący nakłady inwestycyjne zapłacą jedynie 10% podatek dochodowy.

Drugim wariantem opodatkowania będzie rezerwa inwestycyjna. Podatnik będzie mógł utworzyć specjalny fundusz inwestycyjny. Przelewane na niego środki będą stanowiły koszty podatkowe. Jeśli jednak w określonym terminie nie zostaną one przeznaczone na cele inwestycyjne, wówczas podatnik powinien obligatoryjnie je opodatkować.

Nowe stawki zryczałtowanego podatku dochodowego

Wraz z nowym rokiem planowane jest wprowadzenie obniżonej stawki 17% dla przychodów ewidencjonowanych w ramach wykonywania wolnego zawodów. Ponadto będzie można zastosować 10% stawkę dla usług polegających na kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

Spółki  nieruchomościowe

Od 1 stycznia 2021 roku podmioty, których aktywa w co najmniej 50% obejmą nieruchomości położone na terytorium Polski, będą uznawane za spółki nieruchomościowe. W przypadku sprzedaży swoich udziałów lub akcji, gdy przynajmniej jedną ze stron jest podmiot niemający siedziby, zarządy czy miejsca zamieszkania na terytorium RP, spółka taka będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego według stawki 19%. Spółki, które nie mają siedziby lub zarządu w naszym kraju, będą natomiast zobowiązane do ustanowienia przedstawiciela podatkowego, który będzie ją reprezentował.

Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób prawnych spółek jawnych i spółek komandytowych

W ramach uszczelnienia systemu podatkowego powstał projekt objęcia podatkiem dochodowym osób prawnych wszystkie spółki komandytowe i jawne, których wspólnikami są osoby fizyczne. Warunkiem wyłączającym spółki jawne z opodatkowania podatkiem dochodowym, będzie dodatkowo złożenie naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego informacji o podatnikach, który mają bezpośrednie lub pośrednie prawo do udziału w zyskach spółki.

W przypadku spółek komandytowych przewidziane jest częściowe zwolnienie z opodatkowania komandytariuszy. Osoby, które posiadają, mniej niż 5% udziałów w jednostce będącej komplementariuszem danej spółki komandytowej i nie są członkami zarządu komplementariusza danej spółki komandytowej, ani innej bezpośrednio z nią powiązanej, mają prawo do zwolnienia 50% przychodów uzyskanych z tytułu udziałów w zyskach spółki komandytowej.

Obowiązkowa informacja o realizacji strategii podatkowej

Od 1 stycznia 2021 roku podatkowe grupy kapitałowe i podatnicy, których przychody przekroczyły 50 ml euro w roku podatkowym, zobowiązani będą od podawania do publicznej informacji realizowanej strategii podatkowej. Za niedopełnienie tego obowiązku ustanowiona zostanie kara pieniężna w wysokości 250 000 zł.

Nowe przepisy w sprawie cen transferowych

Z początkiem przyszłego roku w życie wejdą nowe przepisy dotyczące cen transferowych. Obejmą one transakcje zawierane z podmiotami,  które swoją siedzibę lub zarząd mają w tzw. rajach podatkowych. Dla transakcji, których wartość w danym roku podatkowym przekroczy 100 000 zł, konieczne będzie sporządzenie dokumentacji cen transferowych, zawierającej uzasadnienie gospodarcze transakcji oraz opis spodziewanych korzyści także tych podatkowych.

Biuro Rachunkowe EFEKTA

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Ordynacja podatkowa - część 1
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
  płatnika
  podatnika
  urzędu skarbowego
  budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca obywateli Ukrainy w Polsce a opodatkowanie PIT. Co trzeba wiedzieć po pół roku pobytu w Polsce
  Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę miliony (dosłownie) obywateli Ukrainy mniej lub bardziej tymczasowo przeniosło się do Polski, aby szukać schronienia przed wojną. W rezultacie albo rozpoczęli pracę zdalną w Polsce dla swojego pracodawcy z siedzibą na Ukrainie albo po prostu podjęli pracę w Polsce. Wykonują oni swoją pracę z polskiego adresu zamieszkania i to wkrótce zrodzi problem dotyczący opodatkowania dochodów z tej pracy omówiony poniżej.
  Slim VAT 3 - znaczące zmiany w VAT
  Slim VAT 3 trafił do konsultacji publicznych. Jest to kolejny pakiet uproszczeń w rozliczeniach VAT dla przedsiębiorców. Na czym będą polegać proponowane zmiany?
  Remanent likwidacyjny dla celów VAT - jak ustalić wartość towarów
  Podatnik będzie sporządzał spis z natury dla celów VAT przy likwidacji działalności gospodarczej. Na fakturach ze składnikami majątku obecne są również koszty przesyłki. Czy poniesiony koszt przesyłki/transportu należy doliczyć do wartości składnika majątku i rozliczyć od tej kwoty VAT?
  Wypłata czternastej emerytury - jaki termin?
  Pierwsze wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się już 25 sierpnia; Nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie - poinformowało w czwartek na stronach rządowych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Dodatki do ogrzewania i taryfy z rekompensatą - opublikowano założenia ustawy
  W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano 11 sierpnia 2022 r. założenia projektu ustawy "o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw". Ustawa ta ma wprowadzić m.in. jednorazowe dodatki finansowe dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel. Ustawa ta ma także ograniczyć podwyżki cen ciepła poprzez wprowadzenie taryf z rekompensatą.
  Sprzedaż napojów w restauracji - jakie stawki VAT
  Czy jest możliwość zastosowania stawki 0% VAT do napojów w restauracji? Sprzedaż dotyczy np. soku pomarańczowego, który kupowany jest w hurtowni ze stawką 0%. A co z herbatą z suszu owocowego, smoothie, shake'ami?
  Jak zostać biegłym rewidentem? Czy warto?
  Biegły rewident to osoba będąca ekspertem w dziedzinie finansów, w szczególności w zakresie rachunkowości i audytu finansowego. Z uwagi na zdobyte kompetencje i doświadczenie, a także wszechstronną wiedzę umiejętności biegłego rewidenta są niezwykle pożądane w biznesie. Wysoki prestiż zawodu wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością, a proces zdobywania uprawnień wymaga czasu i poświecenia. Czy rekompensują to zarobki?
  Nadpłata kredytu hipotecznego - czy to się opłaca
  W pierwszym półroczu 2022 roku Polacy nadpłacili prawie 25 miliardów złotych na złotowe kredyty mieszkaniowe. To najpewniej najwyższy wynik w historii. Dzięki nadpłacie kredytu kredytobiorca będzie musiał oddać bankowi mniej odsetek. Ale odpowiedź na pytanie, czy warto nadpłacać kredyt nie jest łatwa. Trzeba porównać oprocentowanie lokat i kredytów w perspektywie kilku, kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat - czyli w takim okresie w którym będziemy jeszcze (po nadpłacie) spłacać kredyt hipoteczny. Zatem dopiero po latach można dokładnie obliczyć, czy warto było nadpłacać kredyt.
  Sprzedaż miejsc pod reklamę (udostępnianie powierzchni reklamowych) - kod GTU
  Wydawnictwo sprzedaje miejsce pod reklamę zarówno w czasopismach papierowych, jak i w ich wersjach internetowych. Dodatkowo udostępniamy miejsce na reklamę na naszych budynkach. Czy sprzedaż takich miejsc pod reklamę należy oznaczać kodem GTU_12 jak usługi reklamowe?
  Wielu podatników płaci za wysoki podatek od nieruchomości, choć nie musi
  Podatek od nieruchomości jest nagminne zawyżany. Wynika to z rozbieżności interpretacyjnych co do kwalifikacji danego obiektu jako gruntu, budynku czy budowli, a w przypadku przedsiębiorców istotne jest też, czy nieruchomość służy prowadzeniu działalności gospodarczej. Należne podatnikom nadpłaty sięgają niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych, można je jednak odzyskać.
  Aplikacja e-Paragony Ministerstwa Finansów - do czego służy. Donosy na sprzedawców i planowanie domowego budżetu
  Podatnicy mogą już pobrać na telefon aplikację e-Paragony przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Ale – jak mówią eksperci – to program bardziej do planowania domowego budżetu i zgłaszania nieprawidłowości paragonowych fiskusowi. Podobnie zresztą reklamuje ją sam resort finansów. „To bezpłatna aplikacja, dzięki której możesz zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości” - czytamy na stronie podatki.gov.pl.
  Waloryzacja umów w zamówieniach publicznych w czasie dużej inflacji - korzyści dla firm i państwa
  Firmy, które przed miesiącami czy latami wygrały przetargi, dziś muszą dokładać do interesu, bo wielu zamawiających nie chce podwyższyć im wynagrodzenia. To efekt chociażby rosnącej inflacji (w lipcu wyniosła 15,5 proc.) czy cen materiałów budowlanych. Teraz przedsiębiorcy dostali w końcu silny argument do ręki. Prokuratoria Generalna RP w opublikowanych właśnie wytycznych przekonuje, że waloryzacja tych kontraktów jest nie tylko dopuszczalna, ale często wręcz niezbędna. Także z perspektywy samych zamawiających czy też – szerzej – interesu publicznego. Prokuratoria Generalna RP zachęca do zmian w kontraktach o zamówienia publiczne, przekonując, że ostateczne koszty upadłości przedsiębiorców może ponieść sama administracja publiczna.
  Finansowanie społecznościowe (crowdfunding) - nowe przepisy od 29 lipca 2022 r.
  Co zmienia w polskim finansowaniu społecznościowym (crowdfundingu) wejście w życie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych (...)? Co to jest crowdfunding udziałowy? Wyjaśniają eksperci CRIDO.
  VAT 2023: Faktura w walucie obcej - kurs przeliczeniowy dla faktury korygującej
  Od stycznia 2023 roku w ustawie o VAT zostaną uregulowane zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadkach gdy pierwotna faktura została wystawiona w walucie obcej. Dotąd kwestia ta nie była objęta regulacją ustawy o VAT, co powodowało wątpliwości podatników przy korektach zmniejszających i zwiększających wartość transakcji. Przyjęte w projekcie nowelizacji ustawy o VAT (pakiet SLIM VAT 3) rozwiązanie stanowić ma uproszczenie dotychczasowej praktyki przyjmowanej w zakresie kursu przeliczenia waluty obcej w fakturach korygujących.
  Mały podatnik VAT 2023 - nowy limit 2 mln euro
  Od 1 stycznia 2023 r. zwiększy się (z 1,2 mln euro do 2 mln euro) limit rocznego obrotu, uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika VAT. Zmiana taka wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT zwanej potocznie (SLIM VAT 3), która ma wejść w życie od początku 2023 roku. Projekt ten aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym i uzgodnieniom międzyresortowym. Kim jest mały podatnik VAT? Jakie korzyści daje status małego podatnika VAT? Co to jest metoda kasowa w VAT?
  Odliczenie VAT z faktur sprzed rejestracji
  Podatnik można odliczyć VAT z faktur sprzed rejestracji działalności. Jakie warunki należy spełnić, by odzyskać VAT?
  SLIM VAT 3 od 2023 roku - najważniejsze zmiany
  Co do zasady (z pewnymi wyjątkami) od 1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie pakiet zmian w ustawie o VAT określany przez Ministerstwo Finansów "SLIM VAT 3" (Simple Local And Modern VAT). Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i kilku innych ustaw wprowadzającej te zmiany. Projekt ten jest aktualnie w fazie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Jakie zmiany w VAT przewiduje ten projekt?
  Podatek od składki zdrowotnej - wyjaśnienia Ministra Finansów
  Podatnicy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) wg skali podatkowej nie mają od 1 stycznia 2022 r. prawa do odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne - w przeciwieństwie do składek na ubezpieczenia społeczne. Czy oznacza to podwójne opodatkowanie tego samego dochodu i "podatek od podatku"? Minister Finansów odpowiedział 4 sierpnia 2022 r. Rzecznikowi Praw Obywatelskich na te wątpliwości.
  Outsourcing kadrowo-płacowy – korzyści dla pracodawców, pracowników i działów HR
  Ostatnie miesiące ubiegłego roku oraz początek 2022 r. stanowiły ogromne wyzwanie m.in. dla księgowych oraz działów kadrowo-płacowych. Zmiany i niejasność wprowadzanych aktów prawnych wprowadziły chaos, który bezpośrednio dotknął też pracowników w postaci nieprawidłowo naliczonych wynagrodzeń czy opóźnienia w ich wypłacie. Brak dostępności na rynku specjalistów od kadr i płac zmusił przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań usprawniających obsługę tych procesów.
  Digitalizacja w firmie - jakie korzyści. E-kancelaria
  Digitalizacja w przedsiębiorstwach nie jest procesem nowym. Transformacja cyfrowa w firmach dotyczy coraz większej ilości dokumentów i obejmuje obszary związane z bieżącą pracą. Trend ten uwypuklił się szczególnie w ostatnich dwóch latach, a wpływ na ten stan miała m.in. pandemia. Czy dziś digitalizacja jest nadal na topie? Czy przedsiębiorcy doceniają korzyści płynące z tej zmiany ? Czy są gotowi inicjować kolejne etapy transformacji cyfrowej, by jeszcze mocniej usprawniać pracę swoich firm?
  Rozliczenie używania prywatnych samochodów do celów służbowych - auta elektryczne, hybrydowe i napędzane wodorem
  Wprowadzenie możliwości zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym, przewiduje projekt ustawy, który został opublikowany 8 sierpnia 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Nowe przepisy mają być przyjęte przez rząd w trzecim kwartale 2022 roku.
  Dochody i wydatki budżetowe 2022/2023. Czy rządowi wystarczy pieniędzy na dodatki drożyźniane?
  Dodatki drożyźniane, które otrzymają obywatele w związku ze wzrostem cen ogrzewania (sam dodatek węglowy – a to dopiero początek – kosztować będzie prawie 12 mld zł.), wymagają radykalnego zwiększenia dochodów budżetu państwa. Rosnące niezadowolenie a przede wszystkim strach przed brakiem ogrzewania i najzwyklejszą biedą wraz z perspektywą podwójnych wyborów (Sejm i Senat oraz samorządu terytorialnego) uzasadniać będzie wypłatę obywatelom dodatkowych świadczeń, których jedynym źródłem jest kasa państwowa. Trzeba ją dodatkowo zasilić, bo inflacyjna premia fiskalna na pewno nie wystarczy – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.
  Spółka rodzinna – problemy związane z przekształceniem
  Przekształcenie jako jedna z transakcji restrukturyzacji spółki, zasadniczo nie wpływa na jej funkcjonowanie, zmieniając jedynie formę prawną prowadzonej działalności. Praktyka pokazuje jednak, że cała procedura może być zdecydowanie bardziej skomplikowana i znacząco wykraczać poza przygotowanie umowy przyszłej spółki, a sam plan przekształcenia uwzględniać szereg innych czynności, nie tylko z zakresu prawa. Dobrze widać to na przykładzie przekształcenia spółki rodzinnej, gdzie dodatkowym wyzwaniem może być udział małoletnich dzieci. Jakie wyzwania stoją przed prawnikami?
  PIT-36, PIT-36L, PIT-39 (i załączniki) za 2022 rok - nowe wzory formularzy podatkowych
  Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory formularzy rocznego zeznania podatkowego PIT-36 (wersja 30), PIT-36S (wersja 30), PIT-36L (wersja 19), PIT-36LS (wersja 19), PIT-39 (wersja 12) i załączników PIT/B (wersja 20), PIT/BR (wersja 6), PIT/IP (wersja 4), PIT/M (wersja 9), PIT/O (wersja 27) oraz PIT/Z (wersja11), które mają dotyczyć rozliczenia dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. oraz do odliczeń od dochodu (przychodu) i od podatku dokonanych w zeznaniu składanym za 2022 r. Konsultacje podatkowe tych wzorów rozpoczęły się 4 sierpnia 2022 r. i potrwają do 16 sierpnia 2022 r. Po zakończeniu tych konsultacji podatkowych, wzory formularzy, zostaną udostępnione do stosowania (opublikowane) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 45b ustawy o PIT, w brzmieniu obwiązującym od 1 stycznia 2022 r. Formularze te nie będą ogłoszone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów publikowanego w Dzienniku Ustaw.
  Dodatek na ogrzewanie - wniosek do 30 listopada 2022 roku
  Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ustawa ta ma m.in. zapewnić wsparcie finansowe w postaci jednorazowego dodatku pieniężnego dla posiadaczy niektórych indywidualnych źródeł ciepła wspomoże te gospodarstwa domowe, dla których główne źródło ciepła zasilane jest: pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy albo skroplonym gazem LPG względnie olejem opałowym.