Podatki 2021. Jak firmy będą mogły skorzystać z ulgi na robotyzację?
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów szacuje, że łączny koszt implementacji ulgi na robotyzację przemysłową wyniesie 1,1 mld zł w ciągu 5 lat obowiązywania nowych przepisów.
REKLAMA
Zasady funkcjonowania ulgi na robotyzację przemysłową będą zbliżone do zasad rozliczania ulgi B+R. Najpierw koszty na robotyzację przedsiębiorcy odliczą w ciągu roku podatkowego na zasadach ogólnych jako koszt uzyskania przychodów (np. poprzez odpisy amortyzacyjne), a następnie będą oni uprawnieni do odrębnego odpisu w zeznaniu rocznym.
Ulga na robotyzację będzie dawać prawo do dodatkowego odliczenia 50% kosztów robotyzacji podmiotom prowadzącym działalność przemysłową (produkcyjną). Efektywna korzyść wyniesie więc do 9,5% poniesionych kosztów z tytułu robotyzacji.
- Definicja robota przemysłowego i zasady korzystania z ulgi na robotyzację przemysłową zostaną umieszczone w ustawach PIT oraz CIT – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Czajkowski, associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Ulga ma mieć charakter powszechny, prawo do skorzystania z ulgi nie będzie uzależnione od wielkości firmy czy branży, w której przedsiębiorca funkcjonuje.
Pilotażowo ulga będzie obowiązywać w Polsce przez okres 5 lat tj. w latach 2021-2025 r. Oznacza to, że aby z ulgi skorzystać wydatek na robotyzację winien być poniesiony najpóźniej do 31 grudnia 2025 r. Na rozliczenie wydatku (podobnie jak w uldze B+R) podatnik będzie miał 6 lat od momentu jego poniesienia.
Za koszty kwalifikowane uznawane będą:
*Koszt nabycia (wytworzenia) fabrycznie nowych maszyn i urządzeń peryferyjnych. Przy czym koszty robotyzacji obejmą nabycie robotów przemysłowych, urządzeń peryferyjnych funkcjonalnie związanych z robotami, maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy służących do zapewnienia bezpieczeństwa i ergonomii korzystania z robota przemysłowego, maszyn lub urządzeń służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych oraz urządzeń do interakcji człowiek-maszyna.
*Koszt WNiP niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych.
*Nabycie usługi szkoleniowej związanej z robotem przemysłowym.
*Opłaty, ustalone w umowie leasingu finansowego na nabycie robotów przemysłowych, o ile po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
- Podobnie jak przy uldze B+R, w przypadku uzyskiwania dotacji unijnych, z ulgi na robotyzację przemysłową podatnicy będą mogli skorzystać w części niesfinansowanej dotacją – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat