REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mechanizm podzielonej płatności pod lupą TSUE

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
split payment tsue
split payment tsue
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zadał we wrześniu br. pytanie prejudycjalne TSUE w sprawie polskich przepisów o mechanizmie podzielonej płatności (split payment) zabraniających naczelnikowi urzędu skarbowego przekazania środków z rachunku VAT do masy upadłościowej. Unijny trybunał przyjął tę sprawę do rozpatrzenia (C-709/22).

Rachunek VAT a upadłość

Na mocy ustawy Prawo upadłościowe, spłata zaległości podatkowych firmy ogłaszającej upadłość może nastąpić dopiero po uiszczeniu m.in. należności pracowniczych, alimentacyjnych czy odszkodowawczych. Fiskus powinien więc otrzymać należne zaległości dopiero po zaspokojeniu należności priorytetowych. Biorąc pod uwagę przepisy dot. upadłości, środki zgromadzone na rachunku VAT powinny wchodzić do masy upadłościowej.

Autopromocja

VAT: Upadłość firmy a status podatnika

W opozycji do Prawa upadłościowego stoją jednak przepisy ustawy o VAT, na mocy których upadła firma nadal posiada status podatnika, a więc środki zgromadzone na jej rachunku VAT pozostają zamrożone, niezależnie od wniosku syndyka. Rację fiskusowi przyznawały dotychczas niemal wszystkie sądy administracyjne, w tym NSA (por. wyroki z 17 maja 2022 r., sygn. I FSK 236/22 i z 16 marca 2021 r., sygn. I FSK 1792/20).

Wątpliwości WSA we Wrocławiu wobec rachunków VAT

Skład orzekający Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu nie podzielił jednak dotychczasowego entuzjazmu innych orzekających zespołów i wystąpił z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE w następujących kwestiach:

 • Czy w celu walki z wyłudzeniami VAT można odmówić wypłaty środków z rachunku VAT syndykowi działającemu pod nadzorem sędziego komisarza?
 • Czy zamrożenie środków na rachunku VAT w takiej sytuacji nie narusza unijnej zasady proporcjonalności nakazującej, aby spośród odpowiednich rozwiązań wybrać najmniej dotkliwe?
 • Czy skarb państwa nie zostaje uprzywilejowany względem innych wierzycieli?

Postępowanie w WSA we Wrocławiu pozostaje póki co zawieszone z uwagi na wątpliwości sądu.

Przyszłość przepisów o split payment w podatku VAT

W swoim orzecznictwie TSUE wielokrotnie podkreślał, że lokalne regulacje wdrażane przez państwa członkowskie muszą być zgodne z prawem UE i jego ogólnymi zasadami (m.in. zasadą proporcjonalności i neutralności podatkowej). Najprawdopodobniej więc odpowiadając na pytania prejudycjalne wrocławskiego WSA unijny trybunał będzie musiał rozstrzygnąć, czy polski, unikatowy na unijną skalę mechanizm podzielonej płatności spełnia powyższe wymagania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy orzeczenie TSUE może zmienić stan prawny w Polsce?

Wydaje się wysoce prawdopodobne, że na skutek orzeczenia TSUE może być konieczna zmiana krajowych regulacji o split paymencie w taki sposób, aby nie uderzały one w interesy m.in. pracowników upadłej firmy. Wątpliwe jest jednak, aby polski ustawodawca zdecydował się na ten krok przed rozstrzygnięciem trybunału, wobec czego na ewentualne dostosowanie przepisów przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Autor: Sandra Telman, Senior Consultant ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

  Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

  REKLAMA