| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM

Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia określającego nowy wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (VAT-IM). Będzie to 5. wersja tej deklaracji. Zmianie ulegną jednak tylko objaśnienia, a nie poszczególne pola deklaracji.

Rozporządzenie wprowadzające nowe wzory deklaracji VAT-IM(5) i informacji VAT-IM/A(3) będzie wydane się na podstawie art. 33b ust. 5 ustawy o VAT, w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 2392). Przepis art. 1 pkt 1 ww. nowelizacji dodaje art. 146aa pkt 1 i 2 dot. zakresu obowiązywania od 1 stycznia 2019 r. stawki 23 % i 8 % podatku od towarów i usług.

Zmiany te spowodowały konieczność zmiany objaśnień do deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 417).

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Dlatego też Minister Finansów wyda w najbliższym czasie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług, w którym zmieniony zostanie załącznik do tego rozporządzenia stanowiący wzór deklaracji importowej.

We wzorze tym dostosowana zostanie treść objaśnień nr 5 i 6 do wprowadzonych regulacji. W treści objaśnienia 5 wyrazy: „art. 146a” zastąpione zostaną wyrazami: „art. 146aa ust. 1 pkt 1”, zaś w treści objaśnienia 6 wyrazy: „art. 146a” zastąpione zostaną wyrazami: „art. 146aa ust. 1 pkt 2”.

We wzorze deklaracji uwzględnione zostaną również aktualne publikatory wymienionych w nim ustaw oraz odstąpiono od obowiązku podania poczty w części B.2.

Nie będzie też już dotychczasowego wymogu podawania w tych deklaracjach numeru REGON.

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług – projekt z 1 lutego 2019 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »