| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM

Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia określającego nowy wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (VAT-IM). Będzie to 5. wersja tej deklaracji. Zmianie ulegną jednak tylko objaśnienia, a nie poszczególne pola deklaracji.

Rozporządzenie wprowadzające nowe wzory deklaracji VAT-IM(5) i informacji VAT-IM/A(3) będzie wydane się na podstawie art. 33b ust. 5 ustawy o VAT, w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 2392). Przepis art. 1 pkt 1 ww. nowelizacji dodaje art. 146aa pkt 1 i 2 dot. zakresu obowiązywania od 1 stycznia 2019 r. stawki 23 % i 8 % podatku od towarów i usług.

Zmiany te spowodowały konieczność zmiany objaśnień do deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 417).

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Dlatego też Minister Finansów wyda w najbliższym czasie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług, w którym zmieniony zostanie załącznik do tego rozporządzenia stanowiący wzór deklaracji importowej.

We wzorze tym dostosowana zostanie treść objaśnień nr 5 i 6 do wprowadzonych regulacji. W treści objaśnienia 5 wyrazy: „art. 146a” zastąpione zostaną wyrazami: „art. 146aa ust. 1 pkt 1”, zaś w treści objaśnienia 6 wyrazy: „art. 146a” zastąpione zostaną wyrazami: „art. 146aa ust. 1 pkt 2”.

We wzorze deklaracji uwzględnione zostaną również aktualne publikatory wymienionych w nim ustaw oraz odstąpiono od obowiązku podania poczty w części B.2.

Nie będzie też już dotychczasowego wymogu podawania w tych deklaracjach numeru REGON.

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług – projekt z 1 lutego 2019 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »