REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kiedy – w kontekście VAT - należy rozliczyć czynsz za najem przy aporcie najmowanej nieruchomości

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Do kiedy należy rozliczyć czynsz za najem przy aporcie najmowanej nieruchomości
Do kiedy należy rozliczyć czynsz za najem przy aporcie najmowanej nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z najbardziej popularnych form uzyskania udziałów/akcji w spółkach kapitałowych jest ich objęcie w zamian za wniesione aktywa w postaci aportów. Przy czym, o ile transakcja ta nie budzi wątpliwości gospodarczych, o tyle problematyczne może być jej rozliczenie podatkowe. Zwłaszcza w sytuacji gdy podmiot wnoszący aport, np. w postaci nieruchomości dotychczas ją wynajmował w spółce, której prawa majątkowe otrzyma. Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

Spółka X z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza dokonać podwyższenia kapitału zakładowego. Nowe udziały mają zostać objęte przez podmiot Y w formie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości.

REKLAMA

Autopromocja

Dotychczas przedmiotowa nieruchomość była przedmiotem najmu. W konsekwencji strony transakcji powzięły wątpliwość do kiedy z punktu widzenia podatku VAT winien trwać najem, czy do dnia podjęcia uchwały przez NZW czy też do dnia zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego przez właściwy sąd.

Polecamy: Jak dokonać korekty deklaracji VAT

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 1 tej ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast świadczenie usługi z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wskazać, że przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel należy definiować zgodnie z bogatym orzecznictwem TSUE. Przykładowo w wyroku w sprawie C-320/88 (Shipping and Forwarding Enterprise – SAFE) Trybunał stwierdził, że dla uznania danej czynności za opodatkowaną dostawę towarów nie ma znaczenia czy dochodzi do faktycznego przeniesienia prawa własności na gruncie przepisów prawa cywilnego właściwego dla danego kraju. Na gruncie powyższej teorii, przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel związane jest de facto z możliwością korzystania z rzeczy „jak” właściciel, a nie „jako” właściciel. Zatem można wnioskować, że nabywca otrzymał prawo do rozporządzania w sensu stricte ekonomicznym wymiarze, czyli praktycznej kontroli i możliwości dysponowania nim.

Zgodnie z powołanymi przepisami, usługa dzierżawy świadczona na rzecz Spółki X niewątpliwie stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem, bowiem wypełnia definicję świadczenia usługi.

W konsekwencji, skoro przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu tym podatkiem, powinna zostać udokumentowana fakturą VAT. Co więcej, skoro usługa dzierżawy stanowi świadczenie o charakterze ciągłym, w którym możliwe jest ustalenie momentu rozpoczęcia wykonywania świadczenia, natomiast praktycznie niemożliwe jest określenie momentu wykonania usługi, strony transakcji przyjmują okresy rozliczeniowe świadczenia, np. miesięczne, kwartalne, etc.

Polecamy: Ustawa o VAT

Tym samym, w okolicznościach niniejszej sprawy ustalić należy moment zakończenia wykonywania usługi dzierżawy.

Zdaniem Autora, za moment ten uznać należy dzień, w którym doszło do dokonania (wniesienia) aportu środków trwałych. Skoro bowiem na gruncie przepisów ustawy o VAT, aport wypełnia definicję sprzedaży, czyli dostawy towarów (w ramach przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel), to od momentu dokonania aportu, nie można mówić o wykonywaniu świadczenia usługi przez wnoszącego aport.

Tak też uznał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2011 r. (nr IBPP2/443-1080/09/ICz).

Zatem mając na uwadze, iż wydzierżawiający dokonał dostawy towarów (transakcja powinna zostać udokumentowana za pomocą faktury VAT), za dzień dokonania aportu uznać należy dzień sprzedaży środków trwałych przez wnoszącego aport.

Tym samym bez znaczenia jest moment podjęcia uchwały przez NZW czy fakt zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego, o ile oczywiście w tych dniach faktycznie nie doszło do wniesienia aportu środków trwałych.

W konsekwencji, wydzierżawiający (w naszym przypadku podmiot Y wnoszący aport) powinien wystawić fakturę VAT za dzierżawę środków trwałych jedynie za okres do dnia wniesienia aportu (sprzedaży środków trwałych).

Od tego bowiem momentu towary te stanowiły już ekonomiczną własność Spółki X. Podatnik mógł nimi dowolnie rozporządzać ponosząc ryzyko ich utraty, czy zniszczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA