Przekazanie voucherów w konkursie - rozliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiadając na powyższe pytanie wskazać należy, że pojęcie voucherów nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku od towarów i usług. Konieczne jest zatem odwołanie się do jego definicji słownikowej.
REKLAMA
Otóż, zgodnie z literalną wykładnią wskazanego pojęcia – voucherem jest „dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sum pieniędzy lub korzystania z usług” (Słownik Języka Polskiego, PWN). Tym samym, voucher jest znakiem legitymacyjnym uprawniającym jego posiadacza do jego wymiany na określone towary lub usługi.
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (Polski). Aby więc czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi zostać wypełniona m.in. definicja dostawy towarów lub świadczenia usługi.
Wręczenie voucherów o określonej wartości pieniężnej, nie może być zatem utożsamiane z dostawą towarów. Zgodnie bowiem z treścią art. 7 ustawy o VAT, dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Natomiast przez towar rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Voucher stanowi wyłącznie znak legitymacyjny, pewien rodzaj środka pieniężnego upoważniającego do odbioru określonego świadczenia i dlatego nie mieści się w ww. definicji towaru. W konsekwencji, nie można uznać wydania vouchera za opodatkowaną w VAT dostawę towaru.
Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.
Faktury elektroniczne w 2014 roku
Podobnie, przekazanie vouchera nie wypełnia definicji świadczenia usług. Usługą jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej nie będące dostawą towarów (art. 8 ustawy o VAT).
W przypadku przekazania vouchera mamy do czynienia jedynie z fizycznym przekazaniem dokumentu, z którym związane jest określone uprawnienie upoważniające do odbioru określonego świadczenia.
W konsekwencji oznacza to, że przekazanie voucherów w konkursie jako dokumentów będących niejako „nośnikami” określonych uprawnień, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
REKLAMA
Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 września 2011 r. (nr IPPP2/443-738/11-4/KG) organ uznał, że „przekazanie bonów (voucherów) nie stanowi ani dostawy towarów o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, ani świadczenia usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy i tym samym nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług określonym w przepisie art. 5 ust. 1 ustawy. Bon towarowy bowiem stanowi rodzaj znaku legitymacyjnego upoważniającego do odbioru (otrzymania) w oznaczonym terminie określonych towarów i dlatego nie jest towarem wymienionym w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług”.
Analogicznie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 19 kwietnia 2010 r. (sygn. IPPP1-443-60/10-3/BS) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2011 r. (sygn. ITPP1/443-803/11/BK).
Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.
Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat