reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Obowiązek podatkowy w VAT – zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Obowiązek podatkowy w VAT – zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uległy zmianie zasady rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zmiany te dotyczą zarówno ogólnych, jak i szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.

Przestała tym samym obowiązywać wiążąca do końca 2013 r. reguła wynikająca z przepisu art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, w myśl której – jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą – obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Obecnie, generalna zasada stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi, co wynika z treści art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Niemniej jednak nie jest to zasada bezwzględnie obowiązująca, na co wskazują chociażby szczególne momenty powstawania obowiązku podatkowego.

Spółka BIS w dniu 3.2.2014 r. otrzymała od Spółki XYZ zamówienie na meble biurowe, dla których w dniu 11.2.2014 r. wystawiła fakturę. W dniu 20.2.2014 r. miała miejsce dostawa towaru do Spółki XYZ . Kiedy w świetle nowo obowiązujących przepisów Spółka  BIS powinna rozpoznać obowiązek podatkowy dla niniejszej transakcji?

Zgodnie z obecnie obowiązującą zasadą ogólną, Spółka BIS powinna rozpoznać obowiązek podatkowy z chwilą dokonania dostawy towaru Spółce XYZ, czyli w dniu 20.2.2014 r.

Podkreślić przy tym należy, że jeśli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę (...) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19 ust. 8 ustawy o VAT). Innymi słowy z normy tej wynika, że otrzymanie części/całości należności implikuje (w stosunku do kwoty tej należności) obowiązek podatkowy w chwili jej uzyskania.

VAT 2013 / 2014 – powstanie obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - import towarów i usług

Obowiązek podatkowy VAT 2014 – czynności dokonywane nieodpłatnie

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r. - usługi budowlane i budowlano-montażowe


Spółka ZYX w dniu 3.2.2014 r. otrzymała od Spółki XYZ zamówienie na meble biurowe. W dniu 5.02.2014 r. Spółka XYZ wpłaciła na konto Spółki BIS zaliczkę w wysokości 20%  całkowitej ceny, co zostało udokumentowane fakturą z dnia 11.2.2014 r. Kiedy w świetle nowo obowiązujących przepisów Spółka ZYX powinna rozpoznać obowiązek podatkowy dla niniejszej transakcji?

Skoro w dniu 05.02.2014 r. Spółka XYZ dokonała (przed dostawą mebli) wpłaty na konto spółki ZYX, oznacza to, że wpłata  niniejszych środków pieniężnych ma charakter zaliczki (stanowi bowiem część należności wpłaconej z góry na poczet przyszłej dostawy). Co w konsekwencji wskazuje, że Spółka ZYX powinna rozpoznać obowiązek podatkowy zgodnie z treścią art. 19a ust. 8 ustawy o VAT – tj. z chwilą dokonania zapłaty na poczet zamówionych mebli – czyli dnia 5.02.2014 r.

Podsumowując, w świetle obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. przepisów zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi – a jeśli przed tym momentem otrzymano całość lub część zapłaty – wówczas powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Katarzyna Ignaczak

Młodszy Konsultant Podatkowy

Paweł Barnik

Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT

ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama