REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga za złe długi w VAT - jak skorzystać?

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Jak skorzystać z ulgi na złe długi?
Jak skorzystać z ulgi na złe długi?

REKLAMA

REKLAMA

Ulga za złe długi w VAT to mechanizm prawny, który pozwala przedsiębiorcom na odliczenie podatku od towarów i usług (VAT) związanego z niezapłaconymi fakturami. Jest to szczególnie istotne dla firm, które mają problemy z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów.

Ulga za złe długi w VAT - kto może skorzystać?

Aby skorzystać z ulgi za złe długi, przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, musi on mieć pewność, że faktura została wystawiona i przesłana na adres kontrahenta oraz że termin płatności minął. Następnie, przedsiębiorca musi udowodnić, że podejmował działania mające na celu odzyskanie należności, takie jak wezwanie do zapłaty czy skierowanie sprawy do sądu.

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli przedsiębiorca spełnia te warunki, może odliczyć VAT związany z długiem od następnego okresu rozliczeniowego. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ulga ta dotyczy tylko VAT naliczonego, a nie należnego. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może odliczyć VAT, którego jeszcze nie zapłacił, ale jest zobowiązany do jego uiszczenia.

Do kiedy można skorzystać z ulgi za złe długi?

Ponadto, warto pamiętać, że ulga za złe długi w VAT jest ograniczona czasowo. Przedsiębiorca może odliczyć VAT związany z długiem przez maksymalnie 5 lat od daty upływu terminu płatności. Po tym okresie, dług jest uznawany za przedawniony i przedsiębiorca traci prawo do ulgi.

Ulga za złe długi, a odzyskiwanie należności

Ulga za złe długi w VAT jest ważnym narzędziem dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z odzyskiwaniem należności. Pomaga ona zmniejszyć obciążenie podatkowe oraz zwiększyć płynność finansową przedsiębiorstwa, dzięki odliczeniu VAT związanego z niezapłaconymi fakturami.

Oprócz ulgi za złe długi w VAT, istnieją również inne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, które mogą pomóc im w redukcji obciążenia podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga na złe długi w podatku dochodowym

Jedną z nich jest ulga na złe długi w podatku dochodowym. Polega ona na zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu nieściągalnych należności, co pozwala na zmniejszenie podatku do zapłaty. Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest jednak to, że dług musi być wpisany do rejestru dłużników lub firma musi posiadać orzeczenie sądowe o jego nieściągalności.

Czym jest tzw. mały podatnik?

Innym rodzajem ulgi jest tzw. mały podatnik. Przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki (m.in. osiągają przychód nieprzekraczający kwoty 2 mln złotych rocznie), mogą skorzystać z uproszczonego systemu rozliczania podatku dochodowego, co pozwala na zmniejszenie obciążenia administracyjnego oraz podatkowego.

Ulga na inwestycje

Kolejną ulgą jest tzw. ulga na inwestycje. Przedsiębiorcy, którzy dokonują inwestycji w nowe środki trwałe, mogą odliczyć od podatku dochodowego część kosztów związanych z tymi inwestycjami. W zależności od rodzaju inwestycji, ulga ta może dotyczyć całości lub części kosztów.

Są to tylko przykłady ulg podatkowych dostępnych dla przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, że dostępność i zasady korzystania z poszczególnych ulg mogą się różnić w zależności od kraju i od czasu, dlatego zaleca się skonsultowanie się z doradcą podatkowym, aby poznać dokładne warunki i ograniczenia dostępnej ulgi, oraz aby uniknąć ewentualnych błędów i nieporozumień związanych z rozliczeniem ulgi. Skonsultowanie się z doradcą podatkowym pozwala również na optymalne wykorzystanie dostępnych ulg oraz na zwiększenie efektywności finansowej przedsiębiorstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA