REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga za złe długi w VAT - jak skorzystać?

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Jak skorzystać z ulgi na złe długi?
Jak skorzystać z ulgi na złe długi?

REKLAMA

REKLAMA

Ulga za złe długi w VAT to mechanizm prawny, który pozwala przedsiębiorcom na odliczenie podatku od towarów i usług (VAT) związanego z niezapłaconymi fakturami. Jest to szczególnie istotne dla firm, które mają problemy z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów.

Ulga za złe długi w VAT - kto może skorzystać?

Aby skorzystać z ulgi za złe długi, przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, musi on mieć pewność, że faktura została wystawiona i przesłana na adres kontrahenta oraz że termin płatności minął. Następnie, przedsiębiorca musi udowodnić, że podejmował działania mające na celu odzyskanie należności, takie jak wezwanie do zapłaty czy skierowanie sprawy do sądu.

Autopromocja

Jeśli przedsiębiorca spełnia te warunki, może odliczyć VAT związany z długiem od następnego okresu rozliczeniowego. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ulga ta dotyczy tylko VAT naliczonego, a nie należnego. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może odliczyć VAT, którego jeszcze nie zapłacił, ale jest zobowiązany do jego uiszczenia.

Do kiedy można skorzystać z ulgi za złe długi?

Ponadto, warto pamiętać, że ulga za złe długi w VAT jest ograniczona czasowo. Przedsiębiorca może odliczyć VAT związany z długiem przez maksymalnie 5 lat od daty upływu terminu płatności. Po tym okresie, dług jest uznawany za przedawniony i przedsiębiorca traci prawo do ulgi.

Ulga za złe długi, a odzyskiwanie należności

Ulga za złe długi w VAT jest ważnym narzędziem dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z odzyskiwaniem należności. Pomaga ona zmniejszyć obciążenie podatkowe oraz zwiększyć płynność finansową przedsiębiorstwa, dzięki odliczeniu VAT związanego z niezapłaconymi fakturami.

Oprócz ulgi za złe długi w VAT, istnieją również inne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, które mogą pomóc im w redukcji obciążenia podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga na złe długi w podatku dochodowym

Jedną z nich jest ulga na złe długi w podatku dochodowym. Polega ona na zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu nieściągalnych należności, co pozwala na zmniejszenie podatku do zapłaty. Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest jednak to, że dług musi być wpisany do rejestru dłużników lub firma musi posiadać orzeczenie sądowe o jego nieściągalności.

Czym jest tzw. mały podatnik?

Innym rodzajem ulgi jest tzw. mały podatnik. Przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki (m.in. osiągają przychód nieprzekraczający kwoty 2 mln złotych rocznie), mogą skorzystać z uproszczonego systemu rozliczania podatku dochodowego, co pozwala na zmniejszenie obciążenia administracyjnego oraz podatkowego.

Ulga na inwestycje

Kolejną ulgą jest tzw. ulga na inwestycje. Przedsiębiorcy, którzy dokonują inwestycji w nowe środki trwałe, mogą odliczyć od podatku dochodowego część kosztów związanych z tymi inwestycjami. W zależności od rodzaju inwestycji, ulga ta może dotyczyć całości lub części kosztów.

Są to tylko przykłady ulg podatkowych dostępnych dla przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, że dostępność i zasady korzystania z poszczególnych ulg mogą się różnić w zależności od kraju i od czasu, dlatego zaleca się skonsultowanie się z doradcą podatkowym, aby poznać dokładne warunki i ograniczenia dostępnej ulgi, oraz aby uniknąć ewentualnych błędów i nieporozumień związanych z rozliczeniem ulgi. Skonsultowanie się z doradcą podatkowym pozwala również na optymalne wykorzystanie dostępnych ulg oraz na zwiększenie efektywności finansowej przedsiębiorstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA