| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > VAT-14 elektronicznie, bez kwalifikowanego e-podpisu

VAT-14 elektronicznie, bez kwalifikowanego e-podpisu

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Celem zmiany jest włączenie deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14) do wykazu deklaracji i podań, które mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Projekt rozporządzenia ma także na celu wprowadzenie zmian o charakterze dostosowującym w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE.

Z dniem 1 sierpnia 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług  w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. Rozporządzenie to określa wzór nowej deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14). Potrzeba dalszego upowszechniania składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej wymaga objęcia deklaracji VAT-14 wykazem deklaracji i podań, które mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W tym celu, deklaracja VAT-14 zostaje włączona do wykazu deklaracji i podań, które mogą być opatrywane podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy certyfikatu Służby Celnej.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Termin wejścia w życie rozporządzenia z dniem 1 sierpnia 2016 r. odpowiada terminowi wejścia w życie rozporządzenia w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, określającego wzór deklaracji VAT-14.

Oprac. Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności  na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »