REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Meble na wymiar opodatkowane 23% VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
VAT; opodatkowanie
VAT; opodatkowanie

REKLAMA

REKLAMA

W wyroku z 26 lipca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął wątpliwość czy montaż zabudowy wnękowej na zamówienie klienta stanowi usługę budowlano- montażową opodatkowaną według preferencyjnej stawki VAT 8%. Jednocześnie, NSA dokonał precedensowej kwalifikacji podatkowej przedmiotowej transakcji.

Meble na wymiar gwarantują unikatowy wystrój mieszkania, a jednocześnie pozwalają sprostać najbardziej wyszukanym gustom i oczekiwaniom. A że wygoda kosztuje więcej - ceny takich mebli, ustalane dla każdego zamówienia z osobna – kształtują się na poziomie znacznie wyższym, aniżeli ceny „zwykłych mebli”.

Autopromocja

Co się zmieni w VAT w 2011 roku

Mając zaś na względzie niedawno zapadłe orzeczenie NSA z 26 lipca 2012 r. (sygn. I FSK 483/12) – koszt ich nabycia może być jeszcze wyższy, o ile zamawiający wybierze opcję z montażem.

Stawka 8%, czy 23% VAT?

Tło sporu w przedmiotowej sprawie było następujące: w opinii podatnika świadczącego usługi zabudowy szaf wnękowych na indywidualne zamówienia – wykonywane przez niego czynności modernizacji obiektów budowlanych lub ich części w budynkach budownictwa mieszkaniowego objęte są dyspozycją przepisu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, a tym samym do końca 2013 r. korzystają z preferencyjnego opodatkowania według stawki VAT 8%.

Z powyższym poglądem nie zgodził się Minister Finansów oraz sąd pierwszej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tak, w ocenie WSA w Poznaniu, czynności montażu stałej zabudowy wnękowej co prawda podlegały opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT, ale jedynie do 31 grudnia 2010 r. i nie na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, lecz na mocy § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

Z kolei NSA, uchylając wyrok sądu pierwszej instancji, zarzucił WSA w Poznaniu błędną kwalifikację podatkowo - prawną analizowanej transakcji. W pierwszej kolejności NSA podkreślił bowiem, że „najważniejsze jest ustalenie, jaki charakter mają czynności wykonywane przez podatnika, tzn. czy na gruncie ustawy o VAT stanowią one świadczenie usług czy dostawę towaru”.

NSA uznał tym samym, że wykonanie szafy wnękowej na wymiar należy zakwalifikować jako świadczenie złożone, którego przeważającym (zasadniczym) elementem jest dostawa towaru. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że na ww. świadczenie składa się również usługa pomiaru oraz montażu.

Jednocześnie Sąd zastrzegł, że o ostatecznej klasyfikacji podatkowo - prawnej transakcji każdorazowo decydować będą okoliczności faktyczne konkretnej sprawy.

Konsekwencje dla podatników

Zakwalifikowanie transakcji wykonania szafy wnękowej jako dostawy towarów niewątpliwie może rodzić negatywne konsekwencje w podatku VAT dla podmiotów zainteresowanych nabyciem tego rodzaju mebli.

Rozstrzygniecie dokonane przez NSA uniemożliwia bowiem sprzedawcom skorzystanie z preferencji właściwej dla usług budowlano-montażowych i nakazuje opodatkować całą transakcję podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

W rezultacie, uzasadnionym jest stwierdzenie, że cena nabycia szaf wnękowych najprawdopodobniej wzrośnie.

Stawki VAT w 2011, 2012, 2013 i 2014 roku


Powyższe nie powinno dziwić, bowiem sądy administracyjne w orzeczeniach wydawanych w oparciu o podobny stan faktyczny - wielokrotnie wypowiadały się negatywnie o możliwości zastosowania obniżonej stawki.

Tytułem przykładu można wskazać na wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8.12.2011 r., sygn. akt I SA/Ol 674/11 oraz wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20.09.2011 r., sygn. akt I SA/WR 1305/11, w którym czytamy, że: „czynności wykonywane przez stronę polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej i kuchennej z zakupionych płyt meblowych, blatów, luster i elementów metalowych dociętych na konkretny wymiar trwale montowane w budynku mieszkalnym, które podlegały obniżonej stawce podatku VAT do 31.12.2010r., podlegają począwszy od 1 stycznia 2011 r. opodatkowaniu stawką 23%”.

Autopromocja

Agnieszka Pabiańska, młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA