reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Meble na wymiar opodatkowane 23% VAT

Meble na wymiar opodatkowane 23% VAT

W wyroku z 26 lipca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął wątpliwość czy montaż zabudowy wnękowej na zamówienie klienta stanowi usługę budowlano- montażową opodatkowaną według preferencyjnej stawki VAT 8%. Jednocześnie, NSA dokonał precedensowej kwalifikacji podatkowej przedmiotowej transakcji.

Meble na wymiar gwarantują unikatowy wystrój mieszkania, a jednocześnie pozwalają sprostać najbardziej wyszukanym gustom i oczekiwaniom. A że wygoda kosztuje więcej - ceny takich mebli, ustalane dla każdego zamówienia z osobna – kształtują się na poziomie znacznie wyższym, aniżeli ceny „zwykłych mebli”.

Co się zmieni w VAT w 2011 roku

Mając zaś na względzie niedawno zapadłe orzeczenie NSA z 26 lipca 2012 r. (sygn. I FSK 483/12) – koszt ich nabycia może być jeszcze wyższy, o ile zamawiający wybierze opcję z montażem.

Stawka 8%, czy 23% VAT?

Tło sporu w przedmiotowej sprawie było następujące: w opinii podatnika świadczącego usługi zabudowy szaf wnękowych na indywidualne zamówienia – wykonywane przez niego czynności modernizacji obiektów budowlanych lub ich części w budynkach budownictwa mieszkaniowego objęte są dyspozycją przepisu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, a tym samym do końca 2013 r. korzystają z preferencyjnego opodatkowania według stawki VAT 8%.

Z powyższym poglądem nie zgodził się Minister Finansów oraz sąd pierwszej instancji.

I tak, w ocenie WSA w Poznaniu, czynności montażu stałej zabudowy wnękowej co prawda podlegały opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT, ale jedynie do 31 grudnia 2010 r. i nie na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, lecz na mocy § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

Z kolei NSA, uchylając wyrok sądu pierwszej instancji, zarzucił WSA w Poznaniu błędną kwalifikację podatkowo - prawną analizowanej transakcji. W pierwszej kolejności NSA podkreślił bowiem, że „najważniejsze jest ustalenie, jaki charakter mają czynności wykonywane przez podatnika, tzn. czy na gruncie ustawy o VAT stanowią one świadczenie usług czy dostawę towaru”.

NSA uznał tym samym, że wykonanie szafy wnękowej na wymiar należy zakwalifikować jako świadczenie złożone, którego przeważającym (zasadniczym) elementem jest dostawa towaru. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że na ww. świadczenie składa się również usługa pomiaru oraz montażu.

Jednocześnie Sąd zastrzegł, że o ostatecznej klasyfikacji podatkowo - prawnej transakcji każdorazowo decydować będą okoliczności faktyczne konkretnej sprawy.

Konsekwencje dla podatników

Zakwalifikowanie transakcji wykonania szafy wnękowej jako dostawy towarów niewątpliwie może rodzić negatywne konsekwencje w podatku VAT dla podmiotów zainteresowanych nabyciem tego rodzaju mebli.

Rozstrzygniecie dokonane przez NSA uniemożliwia bowiem sprzedawcom skorzystanie z preferencji właściwej dla usług budowlano-montażowych i nakazuje opodatkować całą transakcję podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

W rezultacie, uzasadnionym jest stwierdzenie, że cena nabycia szaf wnękowych najprawdopodobniej wzrośnie.

Stawki VAT w 2011, 2012, 2013 i 2014 roku


Powyższe nie powinno dziwić, bowiem sądy administracyjne w orzeczeniach wydawanych w oparciu o podobny stan faktyczny - wielokrotnie wypowiadały się negatywnie o możliwości zastosowania obniżonej stawki.

Tytułem przykładu można wskazać na wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8.12.2011 r., sygn. akt I SA/Ol 674/11 oraz wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20.09.2011 r., sygn. akt I SA/WR 1305/11, w którym czytamy, że: „czynności wykonywane przez stronę polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej i kuchennej z zakupionych płyt meblowych, blatów, luster i elementów metalowych dociętych na konkretny wymiar trwale montowane w budynku mieszkalnym, które podlegały obniżonej stawce podatku VAT do 31.12.2010r., podlegają począwszy od 1 stycznia 2011 r. opodatkowaniu stawką 23%”.

Agnieszka Pabiańska, młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama