REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Meble na wymiar opodatkowane 23% VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
VAT; opodatkowanie
VAT; opodatkowanie

REKLAMA

REKLAMA

W wyroku z 26 lipca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął wątpliwość czy montaż zabudowy wnękowej na zamówienie klienta stanowi usługę budowlano- montażową opodatkowaną według preferencyjnej stawki VAT 8%. Jednocześnie, NSA dokonał precedensowej kwalifikacji podatkowej przedmiotowej transakcji.

Meble na wymiar gwarantują unikatowy wystrój mieszkania, a jednocześnie pozwalają sprostać najbardziej wyszukanym gustom i oczekiwaniom. A że wygoda kosztuje więcej - ceny takich mebli, ustalane dla każdego zamówienia z osobna – kształtują się na poziomie znacznie wyższym, aniżeli ceny „zwykłych mebli”.

Autopromocja

Co się zmieni w VAT w 2011 roku

Mając zaś na względzie niedawno zapadłe orzeczenie NSA z 26 lipca 2012 r. (sygn. I FSK 483/12) – koszt ich nabycia może być jeszcze wyższy, o ile zamawiający wybierze opcję z montażem.

Stawka 8%, czy 23% VAT?

Tło sporu w przedmiotowej sprawie było następujące: w opinii podatnika świadczącego usługi zabudowy szaf wnękowych na indywidualne zamówienia – wykonywane przez niego czynności modernizacji obiektów budowlanych lub ich części w budynkach budownictwa mieszkaniowego objęte są dyspozycją przepisu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, a tym samym do końca 2013 r. korzystają z preferencyjnego opodatkowania według stawki VAT 8%.

Z powyższym poglądem nie zgodził się Minister Finansów oraz sąd pierwszej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tak, w ocenie WSA w Poznaniu, czynności montażu stałej zabudowy wnękowej co prawda podlegały opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT, ale jedynie do 31 grudnia 2010 r. i nie na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, lecz na mocy § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

Z kolei NSA, uchylając wyrok sądu pierwszej instancji, zarzucił WSA w Poznaniu błędną kwalifikację podatkowo - prawną analizowanej transakcji. W pierwszej kolejności NSA podkreślił bowiem, że „najważniejsze jest ustalenie, jaki charakter mają czynności wykonywane przez podatnika, tzn. czy na gruncie ustawy o VAT stanowią one świadczenie usług czy dostawę towaru”.

NSA uznał tym samym, że wykonanie szafy wnękowej na wymiar należy zakwalifikować jako świadczenie złożone, którego przeważającym (zasadniczym) elementem jest dostawa towaru. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że na ww. świadczenie składa się również usługa pomiaru oraz montażu.

Jednocześnie Sąd zastrzegł, że o ostatecznej klasyfikacji podatkowo - prawnej transakcji każdorazowo decydować będą okoliczności faktyczne konkretnej sprawy.

Konsekwencje dla podatników

Zakwalifikowanie transakcji wykonania szafy wnękowej jako dostawy towarów niewątpliwie może rodzić negatywne konsekwencje w podatku VAT dla podmiotów zainteresowanych nabyciem tego rodzaju mebli.

Rozstrzygniecie dokonane przez NSA uniemożliwia bowiem sprzedawcom skorzystanie z preferencji właściwej dla usług budowlano-montażowych i nakazuje opodatkować całą transakcję podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

W rezultacie, uzasadnionym jest stwierdzenie, że cena nabycia szaf wnękowych najprawdopodobniej wzrośnie.

Stawki VAT w 2011, 2012, 2013 i 2014 roku


Powyższe nie powinno dziwić, bowiem sądy administracyjne w orzeczeniach wydawanych w oparciu o podobny stan faktyczny - wielokrotnie wypowiadały się negatywnie o możliwości zastosowania obniżonej stawki.

Tytułem przykładu można wskazać na wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8.12.2011 r., sygn. akt I SA/Ol 674/11 oraz wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20.09.2011 r., sygn. akt I SA/WR 1305/11, w którym czytamy, że: „czynności wykonywane przez stronę polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej i kuchennej z zakupionych płyt meblowych, blatów, luster i elementów metalowych dociętych na konkretny wymiar trwale montowane w budynku mieszkalnym, które podlegały obniżonej stawce podatku VAT do 31.12.2010r., podlegają począwszy od 1 stycznia 2011 r. opodatkowaniu stawką 23%”.

Agnieszka Pabiańska, młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA