REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka VAT dla montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
budownictwo mieszkaniowe, markizy, stawki podatkowe, VAT
budownictwo mieszkaniowe, markizy, stawki podatkowe, VAT
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Montaż markiz w obiektach budownictwa mieszkaniowego może być uznany za opodatkowane stawką 8% modernizację lub remont. Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa. Montaż markiz spowoduje zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 30 lipca 2012 r. (sygn. III SA/Gl 518/12).

Autopromocja

Markizy, rolety i żaluzje w mieszkaniach – podatnik oferuje 8% VAT

Sprawa dotyczyła podatnika, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie montażu żaluzji, markiz i rolet wewnętrznych i zewnętrznych na rzecz klientów indywidualnych i korporacyjnych. Usługi były kwalifikowane jako związane z budownictwem mieszkaniowym.

Usługa dostawy i montażu markiz - jaka stawka VAT?

Realizując usługi dla klientów, podatnik zawierał z usługobiorcami umowę na wykonanie robót montażowo-budowlanych, na podstawie której był on zobowiązany do wykonania pomiaru, dostarczenia materiału oraz montażu markiz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Markizy wyposażone w mechanizm napędowy montowano na stałe do krokwi dachowych lub ścian budynku; zwiększały one jego wartość początkową.

Podatnik uważał, że brak jest podstaw do podatkowego wyodrębnienia z usług budowlanych czynności polegających na dostarczeniu klientowi materiału niezbędnego do wykonania usługi i traktowania ich jako dostawy towarów, odrębnej od świadczonej usługi montażu.

Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym świadczenie przedmiotowych usług montażu markiz wraz z materiałem w budownictwie mieszkaniowym jest opodatkowane stawką podatku VAT 8 %?

Fiskus żąda 23% VAT

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. 

W ocenie organu w wyniku montażu markiz nie następuje zmiana parametrów użytkowych i technicznych budynku, a zatem wykonywane przez podatnika czynności nie mieszczą się w pojęciu budowy, przebudowy, remontu lub modernizacji budynku, gdyż są jedynie zaopatrzeniem go w elementy wyposażenia, nie stanowiące elementów konstrukcyjnych.

Tym samym, w opinii organu podatkowego, usługi montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym podlegać będą 23% stawce VAT.

WSA: właściwa będzie stawka 8% VAT

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, podatnik złożył skargę do WSA, który przyznał mu rację.

Sąd wskazał, że oprócz dostawy i budowy obiektu budowlanego stawka podatku od towarów i usług w wysokości 8% stosowana jest także w przypadku remontu, modernizacji, termomoderniacji i przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Odnosząc się do stanu faktycznego będącego przedmiotem rozpoznania, sąd uznał, że dostawa z montażem markiz w zależności od konkretnego stanu faktycznego może mieścić się w pojęciach modernizacji i remontu.

Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa.

Zmiana taka nastąpi poprzez zabezpieczenie obiektu przed nadmiernym oddziaływaniem czynników pogodowych np. słońca, wiatru, deszczu. Sąd wskazał, że przyjęcie odmiennej kwalifikacji spowodowałoby, że ze stawki 8% nie mogłyby również korzystać usługi takie jak wymiana stolarki budowlanej lub urządzeń grzewczych, zmiana pokrycia dachowego, montaż żaluzji, okiennic. Ustawa o VAT nie przewiduje bowiem rozróżnienia, co do zakresu montażu wyposażenia podnoszącego standard i użyteczność budynku, oraz związku tych działań z wpływem na jego elementy konstrukcyjne.

Zastosowanie właściwej stawki podatku VAT dla robót związanych z budownictwem mieszkaniowym

Zgodnie z ustawą o VAT, dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym korzysta z preferencyjnej stawki 8% VAT.

Dodatkowo, do 31 grudnia 2010 r. obwiązywały przepisy przewidujące zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT m.in. do robót budowlano-montażowych, remontów i robotów konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego.

(zobacz: rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., Nr 212, poz. 1336) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2009 r., Nr 224, poz. 1799).

Na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. katalog usług objętych preferencyjną stawką podatku VAT uległ znaczącemu zawężeniu.

(zobacz: rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2010 r., Nr 246, poz. 1649) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 73, poz. 392).

Z uwagi na dużą różnorodność prac wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz brak precyzyjnych przepisów ustawy o VAT, w praktyce pojawia się sporo wątpliwości dotyczących m.in. zastosowania właściwej stawki VAT.

Montaż markiz może korzystać z preferencyjnej stawki VAT

Na podstawie powyższych przepisów o VAT, pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi toczy się kilka sporów dotyczących zastosowania właściwej stawki VAT przy różnego rodzaju pracach budowlanych takich jak montaż trwałej zabudowy kuchennej, szaf wnękowych czy też przyłącza tzw. mediów (przyłącza wodno-kanalizacyjnego, gazowego, cieplnego, elektrycznego).

Jednym z toczących się sporów, o których mowa powyżej, jest również kwestia stawki VAT właściwej dla montażu żaluzji, markiz i rolet wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Zdaniem podatników, usługa polegająca na montażu żaluzji, markiz i rolet, świadczona w obiektach zaliczanych do budownictwa mieszkaniowego, będzie korzystała z preferencyjnej 8% stawki VAT na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stanowiąc remont lub modernizację, o których mowa w tym przepisie.

Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem

Natomiast, organy podatkowe w wydawanych interpretacjach:

-  bądź całkowicie omawiają podatnikom prawa do zastosowania obniżonej stawki VAT (zob. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 kwietnia 2012 r. o sygn. IPPP2/443-97/12-2/KOM),

- bądź dzielą prace na wykonywane wewnątrz budynku i na zewnątrz budynku (zob. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 lutego 2012 r. o sygn. IBPP2/443-1197/11/UH), twierdząc, że tylko te wykonywane na zewnątrz budynku (np. montaż rolet przeciwwłamaniowych) korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że takiego rozróżnienia na czynności wykonywane wewnątrz budynku i poza jego bryłą nie przewidują przepisy o podatku VAT.

W związku z powyżej przedstawionym sporem, ważnym głosem w dyskusji jest komentowany wyrok WSA w Gliwicach. Sąd podkreślił, że z preferencyjnej stawki podatku VAT mogą korzystać dostawy i usługi tylko wówczas, gdy odnoszą się do obiektu budowlanego, a nie jego wyposażenia.

Ponadto, Sąd zaznaczył, że decydujące znaczenie ma związek funkcjonalny i funkcja użytkowa, jaką pełni towar lub usługa będąca przedmiotem analizy w konkretnej sprawie. Odmiennie niż organ, Sąd uznał, że poprzez montaż markiz nastąpiła zmiana parametrów użytkowych lub technicznych budynku.

W konsekwencji, w ocenie Sądu dostawa z montażem markiz, w zależności od konkretnego stanu faktycznego, może mieścić się w pojęciach remontu lub modernizacji i tym samym korzystać z preferencyjnej 8% stawki VAT.

Powyższy, korzystny dla podatników wyrok WSA w Gliwicach, stanowi istotny argument w sporze podatników z organami podatkowymi. Pozostaje mieć nadzieję, że tezy w nim zawarte posłużą za drogowskaz dla organów podatkowych w podobnych sprawach.

Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania

Przedstawiony wyrok jest również dowodem na to, że pomimo licznych niekorzystnych interpretacji indywidualnych organów podatkowych, podatnicy powinni walczyć o swoje prawa także na drodze sądowej, bowiem może to doprowadzić do pozytywnego rozstrzygnięcia ich sprawy.

Wojciech Słapczyński, konsultant w Zespole ds. Podatków Pośrednich w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA