REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka VAT dla montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
budownictwo mieszkaniowe, markizy, stawki podatkowe, VAT
budownictwo mieszkaniowe, markizy, stawki podatkowe, VAT
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Montaż markiz w obiektach budownictwa mieszkaniowego może być uznany za opodatkowane stawką 8% modernizację lub remont. Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa. Montaż markiz spowoduje zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 30 lipca 2012 r. (sygn. III SA/Gl 518/12).

Autopromocja

Markizy, rolety i żaluzje w mieszkaniach – podatnik oferuje 8% VAT

Sprawa dotyczyła podatnika, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie montażu żaluzji, markiz i rolet wewnętrznych i zewnętrznych na rzecz klientów indywidualnych i korporacyjnych. Usługi były kwalifikowane jako związane z budownictwem mieszkaniowym.

Usługa dostawy i montażu markiz - jaka stawka VAT?

Realizując usługi dla klientów, podatnik zawierał z usługobiorcami umowę na wykonanie robót montażowo-budowlanych, na podstawie której był on zobowiązany do wykonania pomiaru, dostarczenia materiału oraz montażu markiz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Markizy wyposażone w mechanizm napędowy montowano na stałe do krokwi dachowych lub ścian budynku; zwiększały one jego wartość początkową.

Podatnik uważał, że brak jest podstaw do podatkowego wyodrębnienia z usług budowlanych czynności polegających na dostarczeniu klientowi materiału niezbędnego do wykonania usługi i traktowania ich jako dostawy towarów, odrębnej od świadczonej usługi montażu.

Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym świadczenie przedmiotowych usług montażu markiz wraz z materiałem w budownictwie mieszkaniowym jest opodatkowane stawką podatku VAT 8 %?

Fiskus żąda 23% VAT

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. 

W ocenie organu w wyniku montażu markiz nie następuje zmiana parametrów użytkowych i technicznych budynku, a zatem wykonywane przez podatnika czynności nie mieszczą się w pojęciu budowy, przebudowy, remontu lub modernizacji budynku, gdyż są jedynie zaopatrzeniem go w elementy wyposażenia, nie stanowiące elementów konstrukcyjnych.

Tym samym, w opinii organu podatkowego, usługi montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym podlegać będą 23% stawce VAT.

WSA: właściwa będzie stawka 8% VAT

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, podatnik złożył skargę do WSA, który przyznał mu rację.

Sąd wskazał, że oprócz dostawy i budowy obiektu budowlanego stawka podatku od towarów i usług w wysokości 8% stosowana jest także w przypadku remontu, modernizacji, termomoderniacji i przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Odnosząc się do stanu faktycznego będącego przedmiotem rozpoznania, sąd uznał, że dostawa z montażem markiz w zależności od konkretnego stanu faktycznego może mieścić się w pojęciach modernizacji i remontu.

Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa.

Zmiana taka nastąpi poprzez zabezpieczenie obiektu przed nadmiernym oddziaływaniem czynników pogodowych np. słońca, wiatru, deszczu. Sąd wskazał, że przyjęcie odmiennej kwalifikacji spowodowałoby, że ze stawki 8% nie mogłyby również korzystać usługi takie jak wymiana stolarki budowlanej lub urządzeń grzewczych, zmiana pokrycia dachowego, montaż żaluzji, okiennic. Ustawa o VAT nie przewiduje bowiem rozróżnienia, co do zakresu montażu wyposażenia podnoszącego standard i użyteczność budynku, oraz związku tych działań z wpływem na jego elementy konstrukcyjne.

Zastosowanie właściwej stawki podatku VAT dla robót związanych z budownictwem mieszkaniowym

Zgodnie z ustawą o VAT, dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym korzysta z preferencyjnej stawki 8% VAT.

Dodatkowo, do 31 grudnia 2010 r. obwiązywały przepisy przewidujące zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT m.in. do robót budowlano-montażowych, remontów i robotów konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego.

(zobacz: rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., Nr 212, poz. 1336) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2009 r., Nr 224, poz. 1799).

Na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. katalog usług objętych preferencyjną stawką podatku VAT uległ znaczącemu zawężeniu.

(zobacz: rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2010 r., Nr 246, poz. 1649) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 73, poz. 392).

Z uwagi na dużą różnorodność prac wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz brak precyzyjnych przepisów ustawy o VAT, w praktyce pojawia się sporo wątpliwości dotyczących m.in. zastosowania właściwej stawki VAT.

Montaż markiz może korzystać z preferencyjnej stawki VAT

Na podstawie powyższych przepisów o VAT, pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi toczy się kilka sporów dotyczących zastosowania właściwej stawki VAT przy różnego rodzaju pracach budowlanych takich jak montaż trwałej zabudowy kuchennej, szaf wnękowych czy też przyłącza tzw. mediów (przyłącza wodno-kanalizacyjnego, gazowego, cieplnego, elektrycznego).

Jednym z toczących się sporów, o których mowa powyżej, jest również kwestia stawki VAT właściwej dla montażu żaluzji, markiz i rolet wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Zdaniem podatników, usługa polegająca na montażu żaluzji, markiz i rolet, świadczona w obiektach zaliczanych do budownictwa mieszkaniowego, będzie korzystała z preferencyjnej 8% stawki VAT na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stanowiąc remont lub modernizację, o których mowa w tym przepisie.

Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem

Natomiast, organy podatkowe w wydawanych interpretacjach:

-  bądź całkowicie omawiają podatnikom prawa do zastosowania obniżonej stawki VAT (zob. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 kwietnia 2012 r. o sygn. IPPP2/443-97/12-2/KOM),

- bądź dzielą prace na wykonywane wewnątrz budynku i na zewnątrz budynku (zob. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 lutego 2012 r. o sygn. IBPP2/443-1197/11/UH), twierdząc, że tylko te wykonywane na zewnątrz budynku (np. montaż rolet przeciwwłamaniowych) korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że takiego rozróżnienia na czynności wykonywane wewnątrz budynku i poza jego bryłą nie przewidują przepisy o podatku VAT.

W związku z powyżej przedstawionym sporem, ważnym głosem w dyskusji jest komentowany wyrok WSA w Gliwicach. Sąd podkreślił, że z preferencyjnej stawki podatku VAT mogą korzystać dostawy i usługi tylko wówczas, gdy odnoszą się do obiektu budowlanego, a nie jego wyposażenia.

Ponadto, Sąd zaznaczył, że decydujące znaczenie ma związek funkcjonalny i funkcja użytkowa, jaką pełni towar lub usługa będąca przedmiotem analizy w konkretnej sprawie. Odmiennie niż organ, Sąd uznał, że poprzez montaż markiz nastąpiła zmiana parametrów użytkowych lub technicznych budynku.

W konsekwencji, w ocenie Sądu dostawa z montażem markiz, w zależności od konkretnego stanu faktycznego, może mieścić się w pojęciach remontu lub modernizacji i tym samym korzystać z preferencyjnej 8% stawki VAT.

Powyższy, korzystny dla podatników wyrok WSA w Gliwicach, stanowi istotny argument w sporze podatników z organami podatkowymi. Pozostaje mieć nadzieję, że tezy w nim zawarte posłużą za drogowskaz dla organów podatkowych w podobnych sprawach.

Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania

Przedstawiony wyrok jest również dowodem na to, że pomimo licznych niekorzystnych interpretacji indywidualnych organów podatkowych, podatnicy powinni walczyć o swoje prawa także na drodze sądowej, bowiem może to doprowadzić do pozytywnego rozstrzygnięcia ich sprawy.

Wojciech Słapczyński, konsultant w Zespole ds. Podatków Pośrednich w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA