REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka VAT dla montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
budownictwo mieszkaniowe, markizy, stawki podatkowe, VAT
budownictwo mieszkaniowe, markizy, stawki podatkowe, VAT
Franc Gardiner

REKLAMA

Montaż markiz w obiektach budownictwa mieszkaniowego może być uznany za opodatkowane stawką 8% modernizację lub remont. Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa. Montaż markiz spowoduje zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 30 lipca 2012 r. (sygn. III SA/Gl 518/12).

Markizy, rolety i żaluzje w mieszkaniach – podatnik oferuje 8% VAT

Sprawa dotyczyła podatnika, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie montażu żaluzji, markiz i rolet wewnętrznych i zewnętrznych na rzecz klientów indywidualnych i korporacyjnych. Usługi były kwalifikowane jako związane z budownictwem mieszkaniowym.

Usługa dostawy i montażu markiz - jaka stawka VAT?

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Realizując usługi dla klientów, podatnik zawierał z usługobiorcami umowę na wykonanie robót montażowo-budowlanych, na podstawie której był on zobowiązany do wykonania pomiaru, dostarczenia materiału oraz montażu markiz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Markizy wyposażone w mechanizm napędowy montowano na stałe do krokwi dachowych lub ścian budynku; zwiększały one jego wartość początkową.

Podatnik uważał, że brak jest podstaw do podatkowego wyodrębnienia z usług budowlanych czynności polegających na dostarczeniu klientowi materiału niezbędnego do wykonania usługi i traktowania ich jako dostawy towarów, odrębnej od świadczonej usługi montażu.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym świadczenie przedmiotowych usług montażu markiz wraz z materiałem w budownictwie mieszkaniowym jest opodatkowane stawką podatku VAT 8 %?

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Fiskus żąda 23% VAT

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. 

W ocenie organu w wyniku montażu markiz nie następuje zmiana parametrów użytkowych i technicznych budynku, a zatem wykonywane przez podatnika czynności nie mieszczą się w pojęciu budowy, przebudowy, remontu lub modernizacji budynku, gdyż są jedynie zaopatrzeniem go w elementy wyposażenia, nie stanowiące elementów konstrukcyjnych.

Tym samym, w opinii organu podatkowego, usługi montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym podlegać będą 23% stawce VAT.

WSA: właściwa będzie stawka 8% VAT

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, podatnik złożył skargę do WSA, który przyznał mu rację.

Sąd wskazał, że oprócz dostawy i budowy obiektu budowlanego stawka podatku od towarów i usług w wysokości 8% stosowana jest także w przypadku remontu, modernizacji, termomoderniacji i przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Odnosząc się do stanu faktycznego będącego przedmiotem rozpoznania, sąd uznał, że dostawa z montażem markiz w zależności od konkretnego stanu faktycznego może mieścić się w pojęciach modernizacji i remontu.

Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa.

Zmiana taka nastąpi poprzez zabezpieczenie obiektu przed nadmiernym oddziaływaniem czynników pogodowych np. słońca, wiatru, deszczu. Sąd wskazał, że przyjęcie odmiennej kwalifikacji spowodowałoby, że ze stawki 8% nie mogłyby również korzystać usługi takie jak wymiana stolarki budowlanej lub urządzeń grzewczych, zmiana pokrycia dachowego, montaż żaluzji, okiennic. Ustawa o VAT nie przewiduje bowiem rozróżnienia, co do zakresu montażu wyposażenia podnoszącego standard i użyteczność budynku, oraz związku tych działań z wpływem na jego elementy konstrukcyjne.

Zastosowanie właściwej stawki podatku VAT dla robót związanych z budownictwem mieszkaniowym

Zgodnie z ustawą o VAT, dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym korzysta z preferencyjnej stawki 8% VAT.

Dodatkowo, do 31 grudnia 2010 r. obwiązywały przepisy przewidujące zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT m.in. do robót budowlano-montażowych, remontów i robotów konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego.

(zobacz: rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., Nr 212, poz. 1336) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2009 r., Nr 224, poz. 1799).

Na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. katalog usług objętych preferencyjną stawką podatku VAT uległ znaczącemu zawężeniu.

(zobacz: rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2010 r., Nr 246, poz. 1649) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 73, poz. 392).

Z uwagi na dużą różnorodność prac wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz brak precyzyjnych przepisów ustawy o VAT, w praktyce pojawia się sporo wątpliwości dotyczących m.in. zastosowania właściwej stawki VAT.

Montaż markiz może korzystać z preferencyjnej stawki VAT

Na podstawie powyższych przepisów o VAT, pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi toczy się kilka sporów dotyczących zastosowania właściwej stawki VAT przy różnego rodzaju pracach budowlanych takich jak montaż trwałej zabudowy kuchennej, szaf wnękowych czy też przyłącza tzw. mediów (przyłącza wodno-kanalizacyjnego, gazowego, cieplnego, elektrycznego).

Jednym z toczących się sporów, o których mowa powyżej, jest również kwestia stawki VAT właściwej dla montażu żaluzji, markiz i rolet wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Zdaniem podatników, usługa polegająca na montażu żaluzji, markiz i rolet, świadczona w obiektach zaliczanych do budownictwa mieszkaniowego, będzie korzystała z preferencyjnej 8% stawki VAT na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stanowiąc remont lub modernizację, o których mowa w tym przepisie.

Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem

Natomiast, organy podatkowe w wydawanych interpretacjach:

-  bądź całkowicie omawiają podatnikom prawa do zastosowania obniżonej stawki VAT (zob. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 kwietnia 2012 r. o sygn. IPPP2/443-97/12-2/KOM),

- bądź dzielą prace na wykonywane wewnątrz budynku i na zewnątrz budynku (zob. np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 lutego 2012 r. o sygn. IBPP2/443-1197/11/UH), twierdząc, że tylko te wykonywane na zewnątrz budynku (np. montaż rolet przeciwwłamaniowych) korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że takiego rozróżnienia na czynności wykonywane wewnątrz budynku i poza jego bryłą nie przewidują przepisy o podatku VAT.

W związku z powyżej przedstawionym sporem, ważnym głosem w dyskusji jest komentowany wyrok WSA w Gliwicach. Sąd podkreślił, że z preferencyjnej stawki podatku VAT mogą korzystać dostawy i usługi tylko wówczas, gdy odnoszą się do obiektu budowlanego, a nie jego wyposażenia.

Ponadto, Sąd zaznaczył, że decydujące znaczenie ma związek funkcjonalny i funkcja użytkowa, jaką pełni towar lub usługa będąca przedmiotem analizy w konkretnej sprawie. Odmiennie niż organ, Sąd uznał, że poprzez montaż markiz nastąpiła zmiana parametrów użytkowych lub technicznych budynku.

W konsekwencji, w ocenie Sądu dostawa z montażem markiz, w zależności od konkretnego stanu faktycznego, może mieścić się w pojęciach remontu lub modernizacji i tym samym korzystać z preferencyjnej 8% stawki VAT.

Powyższy, korzystny dla podatników wyrok WSA w Gliwicach, stanowi istotny argument w sporze podatników z organami podatkowymi. Pozostaje mieć nadzieję, że tezy w nim zawarte posłużą za drogowskaz dla organów podatkowych w podobnych sprawach.

Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania

Przedstawiony wyrok jest również dowodem na to, że pomimo licznych niekorzystnych interpretacji indywidualnych organów podatkowych, podatnicy powinni walczyć o swoje prawa także na drodze sądowej, bowiem może to doprowadzić do pozytywnego rozstrzygnięcia ich sprawy.

Wojciech Słapczyński, konsultant w Zespole ds. Podatków Pośrednich w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA