REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe

stawka VAT na pieluchy; VAT 2012
stawka VAT na pieluchy; VAT 2012

REKLAMA

REKLAMA

Od 2012 roku stawka VAT na pieluchy wielorazowego użytku (z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych) wzrosła z 8% do 23%. Zwykłe jednorazowe pieluchy nadal są opodatkowane stawką 8% VAT. Minister Finansów stwierdził, że różnica w opodatkowaniu jest uzasadniona ale obiecał też kwestię stawek VAT na te wyroby ponownie przeanalizować.

W interpelacji poselskiej nr 1402 poseł Kazimierz Moskal zapytał w styczniu 2012 r. Ministra Finansów o przyczyny takiego zróżnicowania stawek VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Poseł zauważył, że popularność pieluch wielorazowych rośnie ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Wielu rodziców używa ich, bo dzieci są uczulone na pieluszki  jednorazowe.

Przykładowo w Wielkiej Brytanii, gminy i dzielnice zachęcają rodziców do używania tzw. wielorazówek, bo zmniejsza to ilość śmieci na wysypiskach. Noworodki dostają w prezencie od gmin specjalny pakiet wielorazowych  pieluszek.

Na portalach społecznościowych są już grupy dyskusyjne i fanpage, które mocno krytykują wyższe opodatkowanie pieluch wielorazowych.

Minister Finansów wyjaśnił, że do 31 grudnia 2011 r. odzież i dodatki odzieżowe dla  niemowląt – w tym pieluszki z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych wielorazowego użytku – były opodatkowane 8-procentową stawką podatku od  towarów i usług, na podstawie art. 146a pkt  2 ustawy o VAT w związku z  poz. 76 załącznika nr 3 do tej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z uchyleniem tej pozycji (dot.  odzieży i dodatków dla niemowląt) ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie  ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy (Dz. U. Nr 64, poz. 332) od dnia  1 stycznia 2011 r. na ww. pieluszki obowiązuje stawka podstawowa VAT (czyli obecnie 23%).  

Minister podkreślił, że uchylenie poz. 76, jak również poz. 77 (dot. obuwia  dziecięcego) w załączniku nr 3 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług było  konieczne, z uwagi na potrzebę wykonania wyroku Trybunału z dnia 28  października 2010 r. w sprawie C-49/09, mającej za przedmiot skargę Komisji  Europejskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej o stwierdzenie uchybienia  zobowiązaniom państwa członkowskiego.

W wyroku tym Trybunał orzekł, iż:  stosując obniżoną stawkę podatku od wartości dodanej w wysokości 7%  w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży  i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, Rzeczpospolita  Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na podstawie przepisów art. 98  dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego  systemu podatku od wartości dodanej w związku z jej załącznikiem III.  

Niewykonanie tego wyroku mogłoby spowodować konsekwencje finansowe dla  Polski. 

Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

REKLAMA

Pieluszki jednorazowe (dla niemowląt i osób dorosłych), celulozowe, sklasyfikowane (wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej  w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. – Dz. U.  Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) w grupowaniu 17.22.12.0 są opodatkowane stawką obniżoną VAT (aktualnie 8%) – zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w  związku z poz. 81 załącznika nr 3 do tej ustawy.  

Zdaniem Ministra Finansów pieluszki nazwane przez niektórych  handlowców ekologicznymi (wielokrotnego użytku) stanowią asortyment wyrobów odzieżowych. Wśród tych wyrobów mieszczą się również pieluchy bawełniane (tetrowe i flanelowe), których cechy użytkowe pozwalają na ich  zastosowanie w gospodarstwie domowym nie tylko w zakresie wyznaczonym ich  nazwą.

Minister uważa, że tego rodzaju produkty nie mogłyby być zaliczone do  produktów używanych do higieny osobistej, które zgodnie z art. 98 ust. 2 i poz. 3  załącznika nr 3 do ww. dyrektywy Rady 2006/112/WE mogą być objęte stawką obniżoną. Minister nie uzasadnił jednak dlaczego tak uważa.

Jednak Minister Finansów obiecał, że kwestię pieluch wielokrotnego użytku ponownie przeanalizuje w ramach prac nad przeglądem zakresu stosowania obniżonych stawek podatku od  towarów i usług w odniesieniu do produktów używanych do higieny osobistej.

Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?

Źródło: odpowiedź z 24 lutego 2012 r. (data wpływu) Macieja Grabowskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów (w imieniu Ministra Finansów) na interpelację poselską nr 1402.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA