reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > 23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe

23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe

Od 2012 roku stawka VAT na pieluchy wielorazowego użytku (z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych) wzrosła z 8% do 23%. Zwykłe jednorazowe pieluchy nadal są opodatkowane stawką 8% VAT. Minister Finansów stwierdził, że różnica w opodatkowaniu jest uzasadniona ale obiecał też kwestię stawek VAT na te wyroby ponownie przeanalizować.

W interpelacji poselskiej nr 1402 poseł Kazimierz Moskal zapytał w styczniu 2012 r. Ministra Finansów o przyczyny takiego zróżnicowania stawek VAT.

Poseł zauważył, że popularność pieluch wielorazowych rośnie ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Wielu rodziców używa ich, bo dzieci są uczulone na pieluszki  jednorazowe.

Przykładowo w Wielkiej Brytanii, gminy i dzielnice zachęcają rodziców do używania tzw. wielorazówek, bo zmniejsza to ilość śmieci na wysypiskach. Noworodki dostają w prezencie od gmin specjalny pakiet wielorazowych  pieluszek.

Na portalach społecznościowych są już grupy dyskusyjne i fanpage, które mocno krytykują wyższe opodatkowanie pieluch wielorazowych.

Minister Finansów wyjaśnił, że do 31 grudnia 2011 r. odzież i dodatki odzieżowe dla  niemowląt – w tym pieluszki z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych wielorazowego użytku – były opodatkowane 8-procentową stawką podatku od  towarów i usług, na podstawie art. 146a pkt  2 ustawy o VAT w związku z  poz. 76 załącznika nr 3 do tej ustawy.

W związku z uchyleniem tej pozycji (dot.  odzieży i dodatków dla niemowląt) ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie  ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy (Dz. U. Nr 64, poz. 332) od dnia  1 stycznia 2011 r. na ww. pieluszki obowiązuje stawka podstawowa VAT (czyli obecnie 23%).  

Minister podkreślił, że uchylenie poz. 76, jak również poz. 77 (dot. obuwia  dziecięcego) w załączniku nr 3 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług było  konieczne, z uwagi na potrzebę wykonania wyroku Trybunału z dnia 28  października 2010 r. w sprawie C-49/09, mającej za przedmiot skargę Komisji  Europejskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej o stwierdzenie uchybienia  zobowiązaniom państwa członkowskiego.

W wyroku tym Trybunał orzekł, iż:  stosując obniżoną stawkę podatku od wartości dodanej w wysokości 7%  w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży  i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, Rzeczpospolita  Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na podstawie przepisów art. 98  dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego  systemu podatku od wartości dodanej w związku z jej załącznikiem III.  

Niewykonanie tego wyroku mogłoby spowodować konsekwencje finansowe dla  Polski. 

Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Pieluszki jednorazowe (dla niemowląt i osób dorosłych), celulozowe, sklasyfikowane (wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej  w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. – Dz. U.  Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) w grupowaniu 17.22.12.0 są opodatkowane stawką obniżoną VAT (aktualnie 8%) – zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w  związku z poz. 81 załącznika nr 3 do tej ustawy.  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama