23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe
REKLAMA
REKLAMA
W interpelacji poselskiej nr 1402 poseł Kazimierz Moskal zapytał w styczniu 2012 r. Ministra Finansów o przyczyny takiego zróżnicowania stawek VAT.
REKLAMA
Poseł zauważył, że popularność pieluch wielorazowych rośnie ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Wielu rodziców używa ich, bo dzieci są uczulone na pieluszki jednorazowe.
Przykładowo w Wielkiej Brytanii, gminy i dzielnice zachęcają rodziców do używania tzw. wielorazówek, bo zmniejsza to ilość śmieci na wysypiskach. Noworodki dostają w prezencie od gmin specjalny pakiet wielorazowych pieluszek.
Na portalach społecznościowych są już grupy dyskusyjne i fanpage, które mocno krytykują wyższe opodatkowanie pieluch wielorazowych.
Minister Finansów wyjaśnił, że do 31 grudnia 2011 r. odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt – w tym pieluszki z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych wielorazowego użytku – były opodatkowane 8-procentową stawką podatku od towarów i usług, na podstawie art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w związku z poz. 76 załącznika nr 3 do tej ustawy.
W związku z uchyleniem tej pozycji (dot. odzieży i dodatków dla niemowląt) ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy (Dz. U. Nr 64, poz. 332) od dnia 1 stycznia 2011 r. na ww. pieluszki obowiązuje stawka podstawowa VAT (czyli obecnie 23%).
Minister podkreślił, że uchylenie poz. 76, jak również poz. 77 (dot. obuwia dziecięcego) w załączniku nr 3 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług było konieczne, z uwagi na potrzebę wykonania wyroku Trybunału z dnia 28 października 2010 r. w sprawie C-49/09, mającej za przedmiot skargę Komisji Europejskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.
W wyroku tym Trybunał orzekł, iż: stosując obniżoną stawkę podatku od wartości dodanej w wysokości 7% w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na podstawie przepisów art. 98 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w związku z jej załącznikiem III.
Niewykonanie tego wyroku mogłoby spowodować konsekwencje finansowe dla Polski.
Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT
REKLAMA
Pieluszki jednorazowe (dla niemowląt i osób dorosłych), celulozowe, sklasyfikowane (wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. – Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) w grupowaniu 17.22.12.0 są opodatkowane stawką obniżoną VAT (aktualnie 8%) – zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w związku z poz. 81 załącznika nr 3 do tej ustawy.
Zdaniem Ministra Finansów pieluszki nazwane przez niektórych handlowców ekologicznymi (wielokrotnego użytku) stanowią asortyment wyrobów odzieżowych. Wśród tych wyrobów mieszczą się również pieluchy bawełniane (tetrowe i flanelowe), których cechy użytkowe pozwalają na ich zastosowanie w gospodarstwie domowym nie tylko w zakresie wyznaczonym ich nazwą.
Minister uważa, że tego rodzaju produkty nie mogłyby być zaliczone do produktów używanych do higieny osobistej, które zgodnie z art. 98 ust. 2 i poz. 3 załącznika nr 3 do ww. dyrektywy Rady 2006/112/WE mogą być objęte stawką obniżoną. Minister nie uzasadnił jednak dlaczego tak uważa.
Jednak Minister Finansów obiecał, że kwestię pieluch wielokrotnego użytku ponownie przeanalizuje w ramach prac nad przeglądem zakresu stosowania obniżonych stawek podatku od towarów i usług w odniesieniu do produktów używanych do higieny osobistej.
Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?
Źródło: odpowiedź z 24 lutego 2012 r. (data wpływu) Macieja Grabowskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów (w imieniu Ministra Finansów) na interpelację poselską nr 1402.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat