reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?

Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?

Jeżeli w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik zakupi pojazd samochodowy będący pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, to będzie mu przysługiwało prawo odliczenia całego podatku naliczonego z faktury dokumentującej jego nabycie.

Przy leasingu takiego pojazdu – podatnik będzie mógł skorzystać z pełnego odliczenia VAT z faktur dokumentujących płatności rat leasingowych. Zastrzec jednak należy, iż dotyczy to pojazdów specjalnych o przeznaczeniach wymienionych w ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.

Przepisy wspomnianej ustawy wprowadzają na lata 2011 – 2012 reguły zakresu stosowania przez podatnika prawa odliczania podatku naliczonego od zakupionych do prowadzonej działalności samochodów oraz paliwa do ich napędu.

Przepis art. 3 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku nabycia od 01.01.2011 r. do 31.12.2012 r. samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Powołany powyżej przepis, ograniczający zakres odliczenia, nie ma zastosowania zgodnie z ust. 2 między innymi przy nabyciu pojazdów specjalnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym.

W ustawie Prawo o ruchu drogowym podano definicję – co należy rozumieć przez pojazd specjalny. Jest to mianowicie pojazd samochodowy lub przyczepa, przeznaczone do wykonywania specjalnych funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji (art. 2 pkt 36).

Polecamy: Odliczanie VAT od kupionych i leasingowanych samochodów osobowych.

Z punktu widzenia przepisów podatkowych, w szczególności regulacji dotyczących prawa do odliczenia całego podatku naliczonego, samo zakwalifikowanie pojazdu jako specjalny w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym jest niewystarczające. Ustawodawca bowiem wskazał, iż pojazd taki musi mieć określone przeznaczenie.

Wykaz przeznaczeń pojazdów specjalnych zawarto w załączniku do wspomnianej już wyżej ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. Wymienione tam zostały:

1.      agregat elektryczny/spawalniczy

2.      bankowóz

3.      do prac wiertniczych

4.      koparka, koparkospycharka

5.      ładowarka

6.      do oczyszczania dróg

7.      podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych

8.      pomoc drogowa

9.      do zimowego utrzymania dróg

10.  żuraw samochodowy

11.  pogrzebowy.

W świetle powyższych regulacji, by można było odliczyć cały podatek naliczony zawarty w fakturze zakupu samochodu spełnione być muszą dwa warunki.

Polecamy: Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing.

Pierwszy dotyczący kategorii pojazdu, drugi jego przeznaczenia. Identycznie rzecz się przedstawia przy leasingu pojazdu specjalnego. Warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe jest wystąpienie łącznie obydwu warunków co do leasingowanego pojazdu.

Wskazać również należy, iż przy zakupie bądź leasingu takich pojazdów podatek naliczony występujący przy nabyciu paliwa do ich napędu może być w pełni odliczony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama