REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Imprezy zakładowe bez VAT
Imprezy zakładowe bez VAT

REKLAMA

REKLAMA

Imprezy związane z obchodami świąt zakładowych – nie podlegają opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2011 r. (Nr ILPP2/443-1166/11-3/SJ), wydanej w imieniu Ministra Finansów. Temat o tyle aktualny, gdyż zbliża się Dzień Górnika – tradycyjna Barbórka. Zatem podatnicy zainteresowani organizowaniem imprez związanych z obchodami tego święta mogą być spokojni – podatku od towarów i usług - odprowadzać nie muszą.

Tradycyjne imprezy zakładowe

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła Spółka prowadząca działalność w zakresie kopalnictwa. W ramach prowadzonej działalności Spółka organizuje imprezy zakładowe takie jak: Dzień Górnika, Dzień Hutnika, a nawet Dzień Strażaka - związane z obchodami świąt zakładowych/branżowych.

Autopromocja

W oddziałach Spółki organizuje się bale, biesiady, a także uroczystości centralne. Organizowane uroczystości mają na celu podtrzymywanie tradycji górniczych i hutniczych.

W uroczystościach tych uczestniczą oprócz pracowników Spółki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentacji współpracujących ze Spółką ośrodków naukowych, instytucji finansowych, a także główni kontrahenci.

W związku z organizacją balów (barbórkowego i hutnika), a także biesiad dokonywane są zakupy szeregu usług, m.in.: gastronomicznych, wynajmu i nagłośnienia sali, artystyczno-rozrywkowych, transportowych (dowóz pracowników na imprezy), usług fotograficznych, zakupowane są też towary na drobne nagrody konkursowe.

Wymienione usługi, nabywane są bądź w postaci kompleksowej usługi od jednego kontrahenta polegającej na zorganizowaniu imprezy zakładowej-udokumentowane jedna fakturą, bądź nabywane są od różnych podmiotów i dokumentowane wieloma fakturami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast przy okazji centralnych obchodów świąt barbórkowych i hutniczych, Spółka ponosi wydatki związane z cateringiem oraz zakupem kwiatów.

W trakcie imprez uczestnicy otrzymują nieodpłatnie pamiątkowe upominki/gadżety (kufle, filiżanki itp). Wydanie takiego gadżetu Spółka opodatkowuje VAT należnym w każdym przypadku, gdy przedmiot nie spełnia warunków do uznania go za prezent, o którym mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT.

Udział w imprezach jest dobrowolny. Pracownicy Spółki, jak również zaproszeni goście nie ponoszą żadnej odpłatności. Wydatki nie są finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Podatek naliczony wykazany na fakturach związanych z organizacją imprez odliczany jest przez Spółkę od podatku należnego.

VAT-u nie trzeba naliczać

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że nabyte przez Spółkę towary i usługi wykorzystane do organizacji przedmiotowych imprez, w sposób pośredni są związane z działalnością gospodarczą Spółki. Tym samym, w świetle art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Do takiego wniosku prowadzi następująca interpretacja przepisów ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT , przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Niemniej jak wynika z art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. Przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

2. Wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z treści tego przepisu można wywieść,że opodatkowaniu podlega przekazanie, zużycie darowizna towarów - na cele osobiste ściśle wymienionych osób .Tym samym w przypadku gdy czynności nieodpłatne związane są z celem prowadzonej działalności gospodarczej - nie powinny podlegać opodatkowaniu.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1. Użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika    do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków      organów stanowiących osób prawnych,członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu tych towarów.

2. Nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Podobnie jak wyżej z treści tego przepisu można wywieść, że dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu - istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona.

W przedstawionym przykładzie nabyte przez Spółkę towary i usługi wykorzystane do organizacji przedmiotowych imprez, w sposób pośredni są związane z działalnością gospodarczą Spółki.

Istotą tych imprez jest bowiem związanie pracowników z pracodawcą, podziękowanie załodze za trud pracy, jak również wzmocnienie pozytywnych więzi łączących pracodawcę z pracownikiem.

Organizowane imprezy mają na celu integrację załogi, co wpływa na poprawę wydajności i jakości pracy. Skoro zatem są to usługi związane z działalnością Spółki - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA