reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Imprezy zakładowe bez VAT

Imprezy zakładowe bez VAT

Imprezy związane z obchodami świąt zakładowych – nie podlegają opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2011 r. (Nr ILPP2/443-1166/11-3/SJ), wydanej w imieniu Ministra Finansów. Temat o tyle aktualny, gdyż zbliża się Dzień Górnika – tradycyjna Barbórka. Zatem podatnicy zainteresowani organizowaniem imprez związanych z obchodami tego święta mogą być spokojni – podatku od towarów i usług - odprowadzać nie muszą.

Tradycyjne imprezy zakładowe

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła Spółka prowadząca działalność w zakresie kopalnictwa. W ramach prowadzonej działalności Spółka organizuje imprezy zakładowe takie jak: Dzień Górnika, Dzień Hutnika, a nawet Dzień Strażaka - związane z obchodami świąt zakładowych/branżowych.

W oddziałach Spółki organizuje się bale, biesiady, a także uroczystości centralne. Organizowane uroczystości mają na celu podtrzymywanie tradycji górniczych i hutniczych.

W uroczystościach tych uczestniczą oprócz pracowników Spółki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentacji współpracujących ze Spółką ośrodków naukowych, instytucji finansowych, a także główni kontrahenci.

W związku z organizacją balów (barbórkowego i hutnika), a także biesiad dokonywane są zakupy szeregu usług, m.in.: gastronomicznych, wynajmu i nagłośnienia sali, artystyczno-rozrywkowych, transportowych (dowóz pracowników na imprezy), usług fotograficznych, zakupowane są też towary na drobne nagrody konkursowe.

Wymienione usługi, nabywane są bądź w postaci kompleksowej usługi od jednego kontrahenta polegającej na zorganizowaniu imprezy zakładowej-udokumentowane jedna fakturą, bądź nabywane są od różnych podmiotów i dokumentowane wieloma fakturami.

Natomiast przy okazji centralnych obchodów świąt barbórkowych i hutniczych, Spółka ponosi wydatki związane z cateringiem oraz zakupem kwiatów.

W trakcie imprez uczestnicy otrzymują nieodpłatnie pamiątkowe upominki/gadżety (kufle, filiżanki itp). Wydanie takiego gadżetu Spółka opodatkowuje VAT należnym w każdym przypadku, gdy przedmiot nie spełnia warunków do uznania go za prezent, o którym mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT.

Udział w imprezach jest dobrowolny. Pracownicy Spółki, jak również zaproszeni goście nie ponoszą żadnej odpłatności. Wydatki nie są finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Podatek naliczony wykazany na fakturach związanych z organizacją imprez odliczany jest przez Spółkę od podatku należnego.

VAT-u nie trzeba naliczać

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że nabyte przez Spółkę towary i usługi wykorzystane do organizacji przedmiotowych imprez, w sposób pośredni są związane z działalnością gospodarczą Spółki. Tym samym, w świetle art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama