Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem
REKLAMA
REKLAMA
TAK.
REKLAMA
Opisane usługi świadczone w budownictwie mieszkaniowym sklasyfikowanym pod symbolami PKOB 1110, 1121, 1122 będą korzystały z preferencyjnej stawki VAT w wysokości 7% a od 2011 roku - 8%.
W opisywanym przypadku mamy do czynienia z usługą budowlano-montażową, a co za tym idzie nie można wyłączyć poszczególnych kosztów do odrębnej sprzedaży. Bowiem obrotem podatnika jest tu uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.).
Przedmiotowa usługa budowlano-montażowa wykonywana jest w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury towarzyszącej, a Podatnik wykonuje tę usługę z użyciem materiałów własnych, co wynika z zawartej umowy.
W takim przypadku do całej wartości usługi należy zastosować stawkę właściwą ze względu na rodzaj robót (roboty związane z instalowaniem zasłon i markiz (PKWiU 45.34.31) oraz roboty instalacyjne pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKWiU 45.34.32).
Polecamy: VAT 2011
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku
Stosownie, zatem do § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% w odniesieniu do:
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
Podobne stanowisko w sprawie zostało przedstawione w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy – nr ITPP1/443-813/10/BK z 9 listopada 2010 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat