REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?
Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który świadczy usługi montażu mebli wbudowanych na stałe w obiektach budownictwa mieszkaniowego może mieć kłopot z ustaleniem właściwej dla tej czynności stawki podatku VAT. Niestety bowiem w interpretacjach podatkowych prezentowane jest niejednolite stanowisko. Przy zbieżnych stanach faktycznych, jako prawidłowa wskazywana jest raz stawka podstawowa, innym razem preferencyjna - 8%.

Jako punkt wyjścia należy wskazać interpretowane przez Ministra Finansów zdarzenia. W jednym z wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji podatnik wskazał, iż prowadzi działalność w zakresie usług budowlano-remontowych.

REKLAMA

Autopromocja

W ramach świadczonych usług zakłada on stolarkę budowlaną poprzez wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych w meble wbudowane na stałe. Usługi te polegają na montażu gotowych elementów składowych zabudowy kuchennej i wnękowej (blaty, ścianki, drzwi) w sposób trwały w budynkach budownictwa mieszkaniowego.

Występujący z wnioskiem o identyczną interpretację inny podatnik zgłosił, iż świadczy usługi polegające na wyposażaniu obiektów budownictwa mieszkaniowego w meble kuchenne oraz zabudowy wnęk, wykonane pod wymiar, dostosowane do konkretnego pomieszczenia, na stałe mocowane do ścian.

Polecamy: Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienie do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?

Z powyższego wynika, iż zakres świadczonych usług przez obydwu podatników jest identyczny. Warto się więc przyjrzeć co sprawia, iż odmiennie określane są stawki podatku VAT dla tych czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis określający obniżoną stawkę podatku od towarów i usług do usług budowlanych zawarty jest w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem 8 % stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Polecamy: Jaka stawka VAT na montaż opraw oświetleniowych w mieszkaniach?

Przepisy określające preferencyjną stawkę podatku VAT zawarte zostały również w § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Mianowicie 8 % stawkę podatku stosuje się dla:
1) towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2) robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem
mieszkaniowym;
3) robót konserwacyjnych dotyczących:
a) obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2.

W konsekwencji powyższych uregulowań, by można było skorzystać z obniżonej stawki prace budowlane powinny być wykonane w obiektach budownictwa mieszkaniowego i dodatkowo mieścić się w określonym powyższymi przepisami katalogu. Dotyczy to bowiem usług budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy oraz robót konserwacyjnych.

W interpretacji Ministra Finansów kwalifikującej opisane w przykładach usługi do opodatkowania 8 % stawką podatku VAT zajęto stanowisko, iż prace polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej należy uznać za usługi modernizacyjne.

Natomiast w interpretacji, zgodnie z którą do czynności tych ma zastosowanie stawka podstawowa (23 %) stwierdzono, iż czynności te nie stanowią usług wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, jak również usług, o których mowa w § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Polecamy: Jak rozliczać w VAT premie pieniężne?

Co charakterystyczne w obydwu interpretacjach wskazano, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć z przedstawionego wyżej katalogu, w konsekwencji czego do ich określenia niezbędne jest odwołanie się do przepisów prawa budowlanego.
Przepisy te w większość pojęć definiują, w szczególności czym jest: budowa, przebudowa, remont, brak jest tam definicji pojęcia modernizacji.

Do zdefiniowania tego pojęcia posłużono się słownikiem internetowym: Wikipedia, wolna encyklopedia. Zgodnie z zawartą tam definicją modernizacja to unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie np. istniejącego obiektu budowlanego, prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej.

Przedstawiony dysonans interpretacyjny z pewnością nie pomaga podatnikom świadczącym usługi polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej. Próbą wyjścia z tej sytuacji będzie wystąpienie do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.

W takiej bowiem sytuacji, zastosowanie się do niej nie może wywołać negatywnych skutków prawnych. Jeśli nawet interpretacja zostanie zmieniona, to powoduje to zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku jeżeli:
1. zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
2. skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

Źródło:
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-202/11-2/IGo z 12.05.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/443-295/11-2/KT z 31.05.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP1/443-406/11-4/MK z 14.06.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP2/443-419/11-4/AD z 09.06.2011 r.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA