reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT od karnetu na siłownię

Jaka stawka VAT od karnetu na siłownię

Przedsiębiorca planujący sprzedaż karnetów na siłownię powinien dokładnie sprawdzić kwestię opodatkowana VAT sprzedaży takich wejściówek, ponieważ stanowisko fiskusa i sądów nie jest w tym przypadku jednakowe.

Opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8% podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. W poz. 186 tego załącznika mieszczą się "pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu".

Dodatkowo ustawodawca wskazał, że wskazane usługi podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku bez względu na symbol PKWiU. Przepisy podatkowe nie definiują się pojęcia "wstępu", więc należy odwołać się do powszechnie przyjętego znaczenia tego słowa. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego, pod pojęciem tym należy rozumieć "możliwość wejścia gdzieś". Oznacza to, iż stawkę podatku w wysokości 8% należy stosować wyłącznie w przypadku, gdy opłata za wstęp jest związana z dostępem do określonego obiektu czy sprzętu różnego rodzaju, tak jak to ma miejsce w przypadku np. siłowni.

Jednak pojęcia wstępu nie można utożsamiać z uczestniczeniem w zajęciach sportowo-rekreacyjnych. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy karnet upoważnia osobę będącą w jego posiadaniu do uczestniczenia w zajęciach sportowo-rekreacyjnych pod kierunkiem wykwalifikowanego trenera lub innej osoby odpowiedzialnej za realizację określonego programu zajęć fizycznych. W takiej sytuacji opodatkować trzeba usługę z zastosowaniem stawki 23%.

OC przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu

Bez AC nie wrzucisz w koszty naprawy samochodu

Taką interpretację przyjmowały izby skarbowe w interpretacjach indywidualnych wydawanych do końca 2011 r. Jednak w 2012 r. podejście to zmieniło się. Aktualnie organy podatkowe twierdzą, że także w przypadku, gdy osoba tylko korzysta z urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu siłowni, zakupiony przez niego karnet obciążać będzie podatek z zastosowaniem wyższej stawki. Uważają bowiem, że „wstęp gdzieś” oznacza wyłącznie możliwość biernego uczestniczenia, tak samo jak w przypadku wstępu na stadion w celu oglądania meczu piłkarskiego. Możliwość korzystania z urządzeń oznacza już bowiem więcej niż sam wstęp - jest to czynne uczestniczenie. Źródła takiej wykładni doszukują się w przepisach unijnych, a konkretnie w treści art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady UE nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama