reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Darowizna sprzętu komputerowego dla placówek oświaty z 0% stawką VAT

Darowizna sprzętu komputerowego dla placówek oświaty z 0% stawką VAT

Darowizna sprzętu komputerowego dla placówek oświaty z 0% stawką VAT obowiązuje od 1 września 2020 r. do dnia odwołania na obszarze kraju stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19. Jakie warunki musi spełniać podatnik dokonujący darowizny? Jaki sprzęt komputerowy jest objęty stawką 0% VAT?

Stawka 0% VAT dla darowizny sprzętu komputerowego

W Dzienniku Ustaw z dnia 8 grudnia 2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 4 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2188). Rozporządzenie weszło w życie 9 grudnia 2020 r.

Dokonuje ono zmian w dotychczasowym rozporządzeniu w tej sprawie, czyli rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. poz. 527, 715, 736, 1158 i 1487). Rozporządzenie przywraca możliwość objęcia darowizny sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych 0% stawką VAT oraz obejmuje tą preferencją szerszy katalog sprzętu komputerowego.

Zmiana polega na dodaniu § 10ba po § 10b. Zgodnie z treścią nowego rozporządzenia, do dnia odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, której przedmiotem są:

1) komputery przenośne, wyłącznie laptopy i tablety;

2) jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych;

3) drukarki;

4) skanery;

5) urządzenia komputerowe do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących);

6) urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Nowe rozporządzenie istotnie zwiększa katalog sprzętu komputerowego, który może korzystać z preferencji. Przypomnijmy, że poprzednio z 0% stawki VAT korzystały darowizny w węższym zakresie, tj. komputery przenośne, wyłącznie laptopy i tablety.

Dostawa na rzecz placówek oświatowych

Obniżona, 0% stawka podatku VAT ma zastosowanie wyłącznie do dostawy powyższych towarów dokonanej na rzecz:

1) placówek oświatowych;

2) organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych oraz operatora OSE, o którym mowa w ustawie z dnia 27 października 2017 r. o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1334), ośrodków pomocy społecznej, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876), lub centrów usług społecznych, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz. U. poz. 1818) - w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym;

3) organów prowadzących szkołę lub placówkę, o których mowa w art. 4 pkt 16 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378) - w celu dalszego nieodpłatnego przekazania prowadzonym placówkom oświatowym.

Warunek zawarcia pisemnej umowy darowizny

Ustawodawca przewidział warunek zastosowania obniżonej stawki VAT, tj. można ją zastosować w przypadku zawarcia pisemnej umowy darowizny między podatnikiem dokonującym dostawy towarów oraz:

1) placówką oświatową - w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 rozporządzenia;

2) podmiotem, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 rozporządzenia, i posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu towarów przez ten podmiot placówce oświatowej - w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 rozporządzenia;

3) organem prowadzącym szkołę lub placówkę, z której wynika, że towary, o których mowa w ust. 1 rozporządzenia, zostaną przekazane placówce oświatowej prowadzonej przez ten organ - w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 3 rozporządzenia.

Przez placówkę oświatową rozumie się publiczne i niepubliczne jednostki, o których mowa w art. 2 pkt 1-4 i 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, oraz uczelnie w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374, 695, 875 i 1086).

Dotychczasowe darowizny dla placówek oświatowych

W rozporządzeniu znalazł się też zapis, zgodnie z którym obniżona do wysokości 0% stawka podatku VAT może być stosowana do dostawy towarów, o której mowa w § 10ba ust. 1 rozporządzenia zmienianego w § 1, dokonanej na rzecz podmiotu, o którym mowa w § 10ba ust. 2 tego rozporządzenia, w okresie od dnia 1 września 2020 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Oznacza to, że 0% stawką VAT zostają objęte darowizny sprzętu, które zostały wymienione w nowym rozporządzeniu, dokonywane od 1 września 2020 r.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy I Polityki Regionalnej z dnia 4 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2188

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych - Dz. U. z 2020 poz. 527

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Darowizna komputerów dla placówek oświaty z 0% stawką VAT
Darowizna komputerów dla placówek oświaty z 0% stawką VAT

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama