Koszty wysyłki towarów do klientów - dokumentowanie i stawka VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak, postępujecie Państwo prawidłowo. Do kosztów wysyłki można stosować 5% VAT, jeśli zostaną one skalkulowane w cenie towaru.
REKLAMA
Zgodnie bowiem z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Sposób udokumentowania tego świadczenia na fakturze nie wpływa na sposób rozliczenia VAT.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 marca 2014 r. (sygn. IPPP1/443-188/14-2/AW) czytamy:
W omawianej sprawie, jak wyjaśniono, należność od klientów za dokonaną dostawę produktów MF leczniczych, wyrobów medycznych wraz z kosztami dodatkowymi transportu - stanowi dla Spółki podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 6 ustawy, która, zgodnie z oświadczeniem Zainteresowanego, podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8%. Zatem powyższą czynność należy traktować jako świadczenie kompleksowe, podlegające w całości opodatkowaniu stawką podatku właściwą dla dostawy głównej. Bez znaczenia dla sposobu opodatkowania tego świadczenia pozostaje fakt, że koszt transportu ujmowany będzie w osobnej pozycji na fakturze. W sytuacji wykazania tego świadczenia w dwóch pozycjach faktury stawka podatku VAT właściwa dla transportu będzie równa wysokości stawki dla dostawy towarów (świadczenie główne). Powyższa zasada obowiązuje niezależnie od tego, czy transport dokonywany jest własnym transportem, czy też przez inny podmiot.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 8 ust. 2a, art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat