REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obiekty hotelarskie w klasyfikacjach statystycznych

Obiekty hotelarskie w klasyfikacjach statystycznych
Obiekty hotelarskie w klasyfikacjach statystycznych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci z eklasyfikacje.pl wyjaśniają jak różne rodzaje obiektów hotelarskich są klasyfikowane w klasyfikacjach statystycznych (PKOB, PKWiU, KŚT).

Zgodnie z przepisami polskiego prawa obiekty hotelarskie dzielimy na następujące:

Autopromocja
 • hotele – w dużym uproszczeniu są to obiekty posiadające minimum 10 pokoi;
 • motele – to także obiekty minimum 10-cio pokojowe ale różniące się od hoteli tym, że umiejscowione są przy drogach oraz posiadają własny parking samochodowy;
 • pensjonaty – w obiektach tego typu znajduje się co najmniej 7 pokoi (dodatkowo oferują klientom całodzienne wyżywienie);
 • kempingi / campingi – są to obiekty na których możemy przenocować w namiotach, domkach campingowych oraz tzw. camperach (samochodach mieszkalnych);
 • domy wycieczkowe – pod tym pojęciem rozumieć należy obiekty w których znajdziemy min. 30 miejsc noclegowych (dla min. 30 osób);
 • pola biwakowe – bardzo popularne swego czasu obiekty umożliwiające nocleg w namiotach;
 • schroniska młodzieżowe – to miejsca przeznaczone dla szeroko pojętej tak zwanej turystki młodzieżowej;
 • schroniska (schroniska turystyczne) to obiekty umiejscowione poza terenami zabudowanymi, znajdujące się najczęściej przy szlakach turystycznych;
 • szkolne schroniska młodzieżowe – to kolejne obiekty przeznaczone dla zarówno grupowej jak i indywidualnej turystyki młodzieżowej;
 • inne obiekty hotelarskie – znajdują się tu obiekty spełniające przynajmniej minimalne wymagania sanitarne, przeciwpożarowe np. gospodarstwa agroturystyczne itp.

Zastanówmy się jak powyższy podział ma się do interesujących nas klasyfikacji statystycznych.

Jeśli chodzi o klasyfikacje obiektów hotelarskich według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) to mieszczą się one w dziale 12 „Budynki niemieszkalne” w grupie PKOB 121 Hotele i budynki zakwaterowania turystycznego”.

Grupa ta rozbita jest na dwa kolejne grupowania tzn. Klasę PKOB 1211 „Budynki hoteli” – gdzie klasyfikujemy hotele, motele, gospody oraz pensjonaty oraz Klasę 1212 „Budynki

zakwaterowania turystycznego, pozostałe”. W klasie tej znajdują się schroniska turystyczne, schroniska młodzieżowe, domy wypoczynkowe, domki campingowe (kempingowe) itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodząc do kolejnej klasyfikacji tj. Klasyfikacji Środków Trwałych obiekty hotelarskie z powyżej wymienionych klas PKOB mieszczą się w rodzaju KŚT 109 „Pozostałe budynki niemieszkalne”. W wyjaśnieniach do tego rodzaju dwa pierwsze tirety potwierdzają prawidłowość tej klasyfikacji – przeczytać tu możemy iż rodzaj ten obejmuje: hotele i podobne budynki krótkotrwałego zakwaterowania oraz schroniska młodzieżowe, schroniska górskie, domki kempingowe, domy wypoczynkowe itp. budynki zakwaterowania turystycznego.

Co ważne w grupowaniu tym nie klasyfikuje się tzw. hoteli robotniczych –  obiekty tego typu są traktowane jako budynki mieszkalne (traktowane jako obiekty zbiorowego zamieszkania) i klasyfikowane w dziale Klasyfikacji Środków trwałych 11 „Budynki mieszkalne”, a na najniższym poziomie klasyfikacji w rodzaju 110 „Budynki mieszkalne”.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Z kolei jeśli jesteśmy zainteresowani Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług to dla rozważanych obiektów hotelarskich właściwe będzie PKWiU 41.00.27.0 „Hotele i podobne budynki”

Zespół eklasyfikacje.pl

Autopromocja
Eklasyfikacje.pl
Kancelaria klasyfikacyjna

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA