REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obiekty hotelarskie w klasyfikacjach statystycznych

Obiekty hotelarskie w klasyfikacjach statystycznych
Obiekty hotelarskie w klasyfikacjach statystycznych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci z eklasyfikacje.pl wyjaśniają jak różne rodzaje obiektów hotelarskich są klasyfikowane w klasyfikacjach statystycznych (PKOB, PKWiU, KŚT).

Zgodnie z przepisami polskiego prawa obiekty hotelarskie dzielimy na następujące:

REKLAMA

Autopromocja
 • hotele – w dużym uproszczeniu są to obiekty posiadające minimum 10 pokoi;
 • motele – to także obiekty minimum 10-cio pokojowe ale różniące się od hoteli tym, że umiejscowione są przy drogach oraz posiadają własny parking samochodowy;
 • pensjonaty – w obiektach tego typu znajduje się co najmniej 7 pokoi (dodatkowo oferują klientom całodzienne wyżywienie);
 • kempingi / campingi – są to obiekty na których możemy przenocować w namiotach, domkach campingowych oraz tzw. camperach (samochodach mieszkalnych);
 • domy wycieczkowe – pod tym pojęciem rozumieć należy obiekty w których znajdziemy min. 30 miejsc noclegowych (dla min. 30 osób);
 • pola biwakowe – bardzo popularne swego czasu obiekty umożliwiające nocleg w namiotach;
 • schroniska młodzieżowe – to miejsca przeznaczone dla szeroko pojętej tak zwanej turystki młodzieżowej;
 • schroniska (schroniska turystyczne) to obiekty umiejscowione poza terenami zabudowanymi, znajdujące się najczęściej przy szlakach turystycznych;
 • szkolne schroniska młodzieżowe – to kolejne obiekty przeznaczone dla zarówno grupowej jak i indywidualnej turystyki młodzieżowej;
 • inne obiekty hotelarskie – znajdują się tu obiekty spełniające przynajmniej minimalne wymagania sanitarne, przeciwpożarowe np. gospodarstwa agroturystyczne itp.

Zastanówmy się jak powyższy podział ma się do interesujących nas klasyfikacji statystycznych.

Jeśli chodzi o klasyfikacje obiektów hotelarskich według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) to mieszczą się one w dziale 12 „Budynki niemieszkalne” w grupie PKOB 121 Hotele i budynki zakwaterowania turystycznego”.

Grupa ta rozbita jest na dwa kolejne grupowania tzn. Klasę PKOB 1211 „Budynki hoteli” – gdzie klasyfikujemy hotele, motele, gospody oraz pensjonaty oraz Klasę 1212 „Budynki

zakwaterowania turystycznego, pozostałe”. W klasie tej znajdują się schroniska turystyczne, schroniska młodzieżowe, domy wypoczynkowe, domki campingowe (kempingowe) itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodząc do kolejnej klasyfikacji tj. Klasyfikacji Środków Trwałych obiekty hotelarskie z powyżej wymienionych klas PKOB mieszczą się w rodzaju KŚT 109 „Pozostałe budynki niemieszkalne”. W wyjaśnieniach do tego rodzaju dwa pierwsze tirety potwierdzają prawidłowość tej klasyfikacji – przeczytać tu możemy iż rodzaj ten obejmuje: hotele i podobne budynki krótkotrwałego zakwaterowania oraz schroniska młodzieżowe, schroniska górskie, domki kempingowe, domy wypoczynkowe itp. budynki zakwaterowania turystycznego.

Co ważne w grupowaniu tym nie klasyfikuje się tzw. hoteli robotniczych –  obiekty tego typu są traktowane jako budynki mieszkalne (traktowane jako obiekty zbiorowego zamieszkania) i klasyfikowane w dziale Klasyfikacji Środków trwałych 11 „Budynki mieszkalne”, a na najniższym poziomie klasyfikacji w rodzaju 110 „Budynki mieszkalne”.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Z kolei jeśli jesteśmy zainteresowani Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług to dla rozważanych obiektów hotelarskich właściwe będzie PKWiU 41.00.27.0 „Hotele i podobne budynki”

Zespół eklasyfikacje.pl

Autopromocja
Eklasyfikacje.pl
Kancelaria klasyfikacyjna

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA